Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Pošlete dcery na fotbal. Děláme reprezentantky

04. srpen 2023
Sdílejte:
S šéftrenérkou dívčích týmů Slavie v zákulisí ženského fotbalu. Ten – jak ukazují třeba podmínky mládežnických reprezentací, kde Michaela Daněčková dělá asistentku – je u nás pořád na okraji zájmu. Ona ale věří, že sport, který miluje, čekají skvělé zítřky. A jestli máte doma holku a chcete, aby poznala svět, doporučuje právě fotbal.
Michaela Daněčková v akci.Foto: Jan Tauber, FAČR

Jaká je přesně vaše funkce ve Slavii?

Jsem šéftrenérka dívčích týmů, spadají pode mě nejmenší holky od sedmi let v přípravce až po patnáctileté starší žačky. Mám na starosti chod všech těchto týmů, komunikaci s trenéry, zajišťování různých organizačních věcí a zajištění kvalitního tréninkového procesu. Nad žačkami už je jen dorostenecká kategorie U18 a pak ženy.

A cíl své práce byste popsala jak?

Je to výchova talentovaných hráček tak, aby vyrostly nejlíp až pro ženský tým. Začíná se od školiček pro malé děti, kde jsou holky spojené s chlapci od pěti let. Je to aktivita na jednu až dvě hodiny týdně, děti si hrají s míčem a jde hlavně o to, aby byly venku. Spíš všeobecná sportovní příprava. Pak dál už se přípravky dělí na klučičí a holčičí.

U holek začínáme týmem U9, tedy kategorií pro sedmi- až devítileté. Trénují dvakrát až třikrát týdně. Máme skvělé trenérky, které hodně sledují i další týmy v Praze a okolí a stane se, že na tréninku máme i dvacet holek. Když někde vidíme šikovné děti, voláme do klubů a rodičům a zveme je na tréninky. Když dívka prokáže talent, pak řešíme, jak často k nám může jezdit na tréninky. Když je to komplikované, tak třeba zůstává ve svém původním klubu, dál tam trénuje s kluky a s námi jezdí pravidelně na turnaje, aby byla seznámena s dívčím prostředím, které je od chlapeckého často odlišné. Navazujeme tak první kontakt a zároveň nechceme, aby takhle malé děti trávily několikrát v týdnu hodiny v autě cestou na trénink.

Turnaje v téhle kategorii hrajete proti holkám nebo klukům?

Hrajeme v klučičí i holčičí soutěži. To znamená, že každá ta věková kategorie od U9 až do U15 hraje svoji ligu holek. U přípravek to vypadá tak, že se jednou za čtvrt roku udělá turnaj na jednom místě pro všechny týmy z Čech (Morava má vlastní ligovou část – poznámka redakce). O kategorii výš – U11 – je to stejné plus hrají přes týden s kluky pražskou soutěž. Mladší a starší žákyně hrají taky dvě soutěže současně, ligu žákyň a pražský přebor s kluky, maximálně to pak vychází na dva zápasy týdně. Protože jde o přebor, a ne žákovskou ligu, kterou hrají slávističtí chlapci, tak se nám s žákyněmi daří a jsme dlouhodobě v top trojce. Fyzické rozdíly tam ještě nejsou tolik vidět a fotbalové dovednosti jsou na straně holek.

Reakce od soupeřů jsou jaké?

Někteří nenesou dobře, když je porazí holky, ale spousta trenérů, se kterými se bavím, nás chválí. Obecně bývá větší problém s těmi trenéry, kteří si do žáků promítají nějaké ambice. Už se i několikrát stalo, že ztratili zábrany a křičeli na své hráče, ať nám holky normálně sejmou. Ale většinou si to vyříkáme a normálně hrajeme – nám jde hlavně o rozvoj, herní projev, hlavní je pro nás liga žákyň, i když i tam chceme hráčky především rozvíjet, naučit je, ať se nebojí hrát, ať hrají odvážně, konstruktivně a neodkopávají míče jen tak nazdařbůh.

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.