Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Pošlete dcery na fotbal. Děláme reprezentantky

04. srpen 2023
Sdílejte:
S šéftrenérkou dívčích týmů Slavie v zákulisí ženského fotbalu. Ten – jak ukazují třeba podmínky mládežnických reprezentací, kde Michaela Daněčková dělá asistentku – je u nás pořád na okraji zájmu. Ona ale věří, že sport, který miluje, čekají skvělé zítřky. A jestli máte doma holku a chcete, aby poznala svět, doporučuje právě fotbal.
Michaela Daněčková v akci.Foto: Jan Tauber, FAČR

Jaká je přesně vaše funkce ve Slavii?

Jsem šéftrenérka dívčích týmů, spadají pode mě nejmenší holky od sedmi let v přípravce až po patnáctileté starší žačky. Mám na starosti chod všech těchto týmů, komunikaci s trenéry, zajišťování různých organizačních věcí a zajištění kvalitního tréninkového procesu. Nad žačkami už je jen dorostenecká kategorie U18 a pak ženy.

A cíl své práce byste popsala jak?

Je to výchova talentovaných hráček tak, aby vyrostly nejlíp až pro ženský tým. Začíná se od školiček pro malé děti, kde jsou holky spojené s chlapci od pěti let. Je to aktivita na jednu až dvě hodiny týdně, děti si hrají s míčem a jde hlavně o to, aby byly venku. Spíš všeobecná sportovní příprava. Pak dál už se přípravky dělí na klučičí a holčičí.

U holek začínáme týmem U9, tedy kategorií pro sedmi- až devítileté. Trénují dvakrát až třikrát týdně. Máme skvělé trenérky, které hodně sledují i další týmy v Praze a okolí a stane se, že na tréninku máme i dvacet holek. Když někde vidíme šikovné děti, voláme do klubů a rodičům a zveme je na tréninky. Když dívka prokáže talent, pak řešíme, jak často k nám může jezdit na tréninky. Když je to komplikované, tak třeba zůstává ve svém původním klubu, dál tam trénuje s kluky a s námi jezdí pravidelně na turnaje, aby byla seznámena s dívčím prostředím, které je od chlapeckého často odlišné. Navazujeme tak první kontakt a zároveň nechceme, aby takhle malé děti trávily několikrát v týdnu hodiny v autě cestou na trénink.

Turnaje v téhle kategorii hrajete proti holkám nebo klukům?

Hrajeme v klučičí i holčičí soutěži. To znamená, že každá ta věková kategorie od U9 až do U15 hraje svoji ligu holek. U přípravek to vypadá tak, že se jednou za čtvrt roku udělá turnaj na jednom místě pro všechny týmy z Čech (Morava má vlastní ligovou část – poznámka redakce). O kategorii výš – U11 – je to stejné plus hrají přes týden s kluky pražskou soutěž. Mladší a starší žákyně hrají taky dvě soutěže současně, ligu žákyň a pražský přebor s kluky, maximálně to pak vychází na dva zápasy týdně. Protože jde o přebor, a ne žákovskou ligu, kterou hrají slávističtí chlapci, tak se nám s žákyněmi daří a jsme dlouhodobě v top trojce. Fyzické rozdíly tam ještě nejsou tolik vidět a fotbalové dovednosti jsou na straně holek.

Reakce od soupeřů jsou jaké?

Někteří nenesou dobře, když je porazí holky, ale spousta trenérů, se kterými se bavím, nás chválí. Obecně bývá větší problém s těmi trenéry, kteří si do žáků promítají nějaké ambice. Už se i několikrát stalo, že ztratili zábrany a křičeli na své hráče, ať nám holky normálně sejmou. Ale většinou si to vyříkáme a normálně hrajeme – nám jde hlavně o rozvoj, herní projev, hlavní je pro nás liga žákyň, i když i tam chceme hráčky především rozvíjet, naučit je, ať se nebojí hrát, ať hrají odvážně, konstruktivně a neodkopávají míče jen tak nazdařbůh.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.