Pořadatelé olympijských her ženami dlouho pohrdali. Osud ženského sportu ale na začátku 20. století změnila jedna houževnatá fotbalová trenérka.
Ženská na fotbale? A čemu se divíte! Česká televize mezi své experty a spolukomentátory při zápasech Eura zařadila fotbalistku Kateřinu Svitkovou. Ta si sice na sociálních sítích vyslechla své, opravdoví fanoušci by ale z jejích výkonů měli mít radost.
Kateřina Svitková a Blanka Pěničková, dvě výrazné osobnosti českého ženského fotbalu, přemýšlejí o tom, proč jejich sportu v Česku pšenka nekvete a jak by se dal i u nás nastartovat jeho růst.
Když se probouzely evropské národy a hledaly svoji identitu, šly na to přes literaturu a divadlo. Nástrojem sebeurčení domorodců z Austrálie, Nového Zélandu nebo Havaje a vyjádřením jejich identity se stal fotbal. Kdo má nároďák, má národ.
Do Anglie pomohla Kateřině Svitková, do Francie Antonii Stárové. Miroslava Fousková je manažerkou ženského fotbalu ve společnosti Sport Invest a říká, že v Česku by mu pomohlo, kdyby se dostal do televize. Hlavně ale vypráví o své práci. Jaké to je prodávat hráčky ze země, kde profesionální podmínky nabízí jen dva týmy?
Sarina Wiegmanová umí fotbalové zázraky. Počtvrté v řadě je ve finále velkého turnaje. S Anglií je kousek od světového trůnu. A kdo ví, třeba jednou nahradí Garetha Southgatea na lavičce mužského Albionu.
S šéftrenérkou dívčích týmů Slavie v zákulisí ženského fotbalu. Ten – jak ukazují třeba podmínky mládežnických reprezentací, kde Michaela Daněčková dělá asistentku – je u nás pořád na okraji zájmu. Ona ale věří, že sport, který miluje, čekají skvělé zítřky. A jestli máte doma holku a chcete, aby poznala svět, doporučuje právě fotbal.
Hned při své premiéře na mistrovství světa dovedla Jitka Klimková reprezentaci Nového Zélandu k historicky první výhře na šampionátu. Při té příležitosti pro předplatitele znovu zveřejňujeme kompletní rozhovor, který s rodačkou z Moravan u Kyjova vyšel v loňském druhém čísle tištěného Football Clubu.
Jedno velké vítězství má Megan Rapinoe v kapse, ještě než MS začalo. Americký ženský tým i díky jejímu aktivismu hraje v Austrálii a na Novém Zélandu poprvé o stejné prémie jako američtí muži loni v Kataru. Sama 38letá hráčka se na právě začínajícím turnaji rozloučí s kariérou, během níž změnila ženský fotbal.
Jediným gólem nedávno rozhodla ženské derby a dala Spartě výhodu do nadstavby. Lauren Changová ve dvojrozhovoru se svým otcem Fredem vysvětluje pohnutou rodinnou historii, rozdílnou výchovu sportovců v USA a Evropě i to, proč by měli lidi v neděli přijít znova na Letnou.