Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Zlatý hattrick, nebo domácí senzace? Boj o světový trůn očima fotbalistek

20. červenec 2023
Sdílejte:
Startuje deváté mistrovství světa a nás zajímá, koho fotbalistky a další lidé z ženského fotbalu favorizují na trůn. Tahle anketa vám dá i tipy na hráčky, které na šampionátu v Austrálii a na Novém Zélandu sledovat.
Australská naděje. Samantha Kerrová, střelkyně z londýnské Chelsea a kapitánka reprezentace Austrálie, patří k hráčkám, na které se námi oslovené fotbalistky nejvíc těší.Foto: FiledIMAGE / Shutterstock

Američanky vyhrály poslední dvě mistrovství světa a touží po zlatém hattricku. Angličanky jdou do devátého mistrovství světa z pozice čerstvých mistryň Evropy a se skalpem Spojených států z posledního vzájemného zápasu (2:1 přátelák ve Wembley z října 2022).

Mezi největší favoritky tradičně patří i dvojnásobné mistryně světa z Německa (2003, 2007). A mezi nejlepšími týmy světa jsou podle žebříčku FIFA ještě Švédky, Francouzsky a Španělky. Naopak Norky, které MS vyhrály v roce 1995 a Japonky, kterým se to podařilo v roce 2011, patří už jen do širšího okruhu favoritek.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Náš expertní panel dává velké šance (a sympatie) i domácím Australankám. „Měly jsme možnost s nimi hrát a mají neskutečnou sílu směrem dopředu. Jejich tým je dravý, rychlý, a chytrý, a ještě budou mít v zádech neskutečnou kulisu. Fanoušci byly v Austrálií senzační, a předpokládám, že to bude na tak velkém turnaji jen gradovat,“ říká třeba reprezentantka Antonie Stárová. A v Austrálii se na MS opravdu těší, už teď je prodáno 1,25 milionu lístků, což dělá 19,5 tisíce diváků na jeden zápas.

Fotbalistek a dalších lidí z ženského fotbalu se ptáme: Kdo podle vás zvítězí na mistrovství světa žen v Austrálii a Novém Zélandu? A na jaké týmy a hráčky se z diváckého hlediska nejvíc těšíte?

Antonie Stárová

reprezentantka Česka

Foto: AC Sparta Praha

Odhadovat vítěze turnaje ještě předtím, než se odehrají první zápasy, je těžké, ale zkusím si tipnout. Už tradičně se očekává dominance Spojených Států a samozřejmě i Anglie, jako úřadující mistr Evropy, je postavena do role favorita. Možná trochu odlišně od ostatních si nemyslím, že by Španělky měly dosáhnout až na vrchol, myslím si, že přímočarý a cílený fotbal Anglie nebo Spojených Států bude nad jejich síly. Je skvělé, že jsme si mohly vyzkoušet sílu většiny těchto týmů i my s českým národním týmem, takže vycházím i z těchto zkušeností.

Dalšími týmy s nejvyššími ambicemi, se kterými jsem osobně síly ještě nezměřila, jsou Francie a Německo. Obě reprezentace jsou nabyté kvalitním hráčkami, ale nepředpokládám, že by vybojovaly titul mistryň světa. Američanky a Angličanky jsou teď tak rozjeté, že je jen těžko bude někdo zastavovat v cestě na vrchol. Mám ale tip na tým, který by to mohl dokázat. Mými favoritkami na tomto turnaji budou Australanky. Měly jsme možnost s nimi hrát a mají neskutečnou sílu směrem dopředu. Jejich tým je dravý, rychlý, a chytrý, a ještě budou mít v zádech neskutečnou kulisu. Fanoušci byly v Austrálií senzační, a předpokládám, že to bude na tak velkém turnaji jen gradovat.

Z týmu Austrálie se nejvíc těším na Hayley Rasovou a samozřejmě Sam Kerrovou, obě extrémně nebezpečné útočnice, které budou u každé akce Austrálie. A mou úplně nejoblíbenější hráčkou na celém šampionátu je Rose Lavelleová, což je špičková střední záložnice z USA s neuvěřitelným přehledem a kopací technikou. Nemůžu se dočkat, až bude trápit obrany soupeřů. Ze všeho nejvíc se ale těším na atraktivní hru, a doufám, že tento šampionát bude reklamou na ženský fotbal, jako tomu bylo u posledního mistrovství Evropy.

Na závěr bych ještě dodala, že bude důležité, v jaké formě a psychickém rozpoložení světový šampionát týmy zastihne. Tým USA je svou mentální sílou známý, ale stejně tak Anglie prokázala sílu, a v posledním vzájemném souboji USA porazila. O to je tento šampionát zajímavější. Ženský fotbal se ve světě opět posunul a opravdová špička se rozrůstá, top týmů je hned několik, a už je těžší odhadnout, jak budou jednotlivé zápasy probíhat a kdo z nich vyjde vítězně.

Franny Černá

fotbalistka Slavie a reprezentantka Česka

Foto: Tomáš Cetkovský

Já si myslím, že by mohla zvítězit domácí Austrálie. Nedávno jsme proti ní s naší reprezentací hrály a moc se mi líbilo, jak se prezentovaly. Jsou rychlé a dynamické a nebojí se hrát s balonem. Ale dost dobře na tom určitě budou i Angličanky, úřadující mistryně Evropy. Teď se jim výsledkově daří, takže budou rozhodně patřit mezi hlavní favoritky. A zapomenout nesmím ani na USA, které jsou vždycky silné. Sledovat budu určitě i utkání Jamajky, za kterou hraje moje kámoška Deneisha Blackwood, které se přezdívá DenDen. Myslím, že to bude celkově velmi kvalitní mistrovství plné vzrušujících zápasů. Moc se na něj těším.

Kateřina Bužková

fotbalistka Sparty a reprezentantka Česka

Foto: Tomáš Cetkovský

Myslím si, že vyhrají reprezentantky USA a zkompletují tak zlatý hattrick. Ze všech týmů na turnaji se těším určitě na USA, Anglii, Německo a také na domácí Austrálii. Jsem zvědavá, jak se popere s tlakem domácího publika. A z hráček asi nejvíc na střelkyně, jako je Samm Kerrová. Bude zajímavá sledovat, jak daleko dokáže domácí celek táhnout. U mladičké Američanky Trinity Rodmanové zase, jak se popasuje s tlakem na její osobu. A těším se i na Adu Hegerbergovou, která se vrátila do reprezentace po pětileté odmlce.

Michaela Daněčková

šéftrenérka dívčích týmů v pražské Slavii a asistentka trenéra reprezentace U17

Foto: FAČR

Mám víc favoritů. Viděla jsem několik přípravných utkání, kde se mi líbilo nejvíce Německo s USA. Zajímavé výsledky zaznamenala i Austrálie a Španělsko. Mým největším favoritem jsou ale evropské šampionky z Anglie. V přípravě na MS se jim výsledkově moc nedařilo, ale věřím, že to je taktický záměr - nechtějí ukazovat karty, které mají připraveny až na očekávaný turnaj. Věřím, že bude úspěšný ten tým, který bude mít svou hru postavený na velmi dobré defenzívě.

Na turnaj se velmi těším, jsem zvědavá, jak si povedou africké a asijské týmy, které mají velmi dobře rychlostně vybavené hráčky. Samozřejmě nezapomínám ani na českou stopu na MS a těším se na tým české trenérky Jitky Klimkové, který je zároveň pořadatelem turnaje, na Nový Zéland.

Turnaj bude mít nespočet kvalitních fotbalistek, já osobně se těším na útočnici Samanthu Kerrovou, která působí s naší Kateřinou Svitkovou v Chelsea. Do hry se po delší době taky naplno dostane držitelka zlatého míče Alexia Puttelasovou a hodně se těším i na její spoluhráčku z Barcelony a hráčku švédského národního týmu Fridolinu Rolfövou. Z amerického národního týmu je to kapitánka Lindsey Horan a nesmím zapomenout na skvělé trio německých záložnic Sara Däbritzová, Lena Oberdorfová a Lina Magullová. Mojí top jedenáctku by doplnily hráčky Anglie.

Petr Vlachovský

trenér ženského týmu 1. FC Slovácko

Foto: 1. FC Slovácko

Adeptky na vítězství bych hledal v týmech z Evropy. Pokud mám tipovat tak Anglie či Francie. Největší má pozornost bude upřena k Novému Zélandu. Tím důvodem je samozřejmě česká trenérka Jitka Klimková. Pocházíme ze stejné vesnice a právě ona mě přivedla před 14 lety k ženskému fotbalu. Moc bych jí přál úspěch. Těším se na víc týmů, hlavně na ty evropské. Jsem obdivovatelem zejména Španělska kvůli jejich technickým dovednostem. Poslední tým, na který jsem zvědavý je Francie, hodně mě zaujala na posledním mistrovství Evropy.

Blanka Pěničková

asistentka trenéra Slavie

Foto: SK Slavia Praha

Z mého pohledu jsou favoritkami opět hráčky USA. Přestože prochází určitou generační obměnou, mají silný tým, ve kterém se snoubí zkušenost a dravé mládí. Určitě budou fyzicky výborně připravené a to je jeden z důležitých faktorů na turnajích.

Nicméně já budu fandit Austrálii. To, jakým způsobem jejich reprezentace dokázala „pobláznit“ svoje fanoušky, jak celá země zvedla divácké návštěvy na stadionech a celkově i zájem o ženský fotbal, je inspirující. Hráčky touží vyhrávat pro svoji zemi a asi se jim nedá nefandit.

Zvědavá jsem na to, jak si Anglie poradí s důležitými absencemi. Ještě před rokem jsem je pasovala do role favorita, dnes je ale situace bohužel jiná. Nemůžeme vynechat ani Němky, které loni na Euru v Anglii ukázaly, že jsou zpět mezi nejlepšími týmy Evropy. A po generační obměně určitě promluví do závěrečných bojů i na MS.

Gabriela Šlajsová

fotbalistka Slavie a reprezentantka Česka

Foto: SK Slavia Praha

Mými favoritkami na mistrovství světa jsou reprezentace Anglie, Německa a také Španělska. A co se týče samotných hráček, tak se nejvíc těším na Samanthu Kerrovou z Austrálie.

Hana Výmolová

členka komise ženského fotbalu FAČR

Foto: AC Sparta Praha

Sledovala jsem pozorně dokument o jednotlivých týmech, které postoupily a musím říci, že očekávám velmi vyrovnané mistrovství. Kromě toho, že součástí jsou velké příběhy (Američanky po vyhraném soudním sporu o rovném odměňování, Francie – výměna trenéra a návraty hráček, Španělsko bez několika reprezentantek), očekávám také velké zápasy, jelikož všechny týmy, které se na turnaj probojovaly, jsou velmi kvalitní.

Mými favoritkami jsou stále Američanky. Fandit budu samozřejmě Novému Zélandu – nejen kvůli české trenérce. Mám ráda i hru Anglie, zvědavá jsem na Jamajku. Bude toho spousta, co sledovat.

Hráčky, které budu sledovat? Marta – touží získat týmovou trofej, Trinity Rodmanová – obrovsky talentovaná mladá hráčka, která raketově roste. Megan Rapinoe a Alex Morganová – legendy. A samozřejmě budu fandit brankářce Sparty – Sydney Schneider, která chytá za Jamajku.

Karolína Křivská

fotbalistka Slavie a reprezentantka Česka

Foto: SK Slavia Praha

Favorizuji a fandím reprezentaci Anglie, těším se hodně na zápasy domácí Austrálie, a pak samozřejmě na USA. Akdybych měla vyjmenovat, které hráčky stojí za to sledovat, jsou to určitě Sam Kerrová (Austrálie), Pernille Harderová (Dánsko) a Fridolina Rolföová (Švédsko).

Erich Brabec

vedoucí úseku ženského fotbalu FAČR

Foto: FAČR

Mezi jasné favoritky turnaje patří týmy USA, Anglie, Německa a věřím i domácím Australankám. Během únorového turnaje Cup of Nations, kterého jsme se zúčastnili spolu se Španělskem a Jamajkou, bylo na každém kroku cítit, že Australanky udělají pro úspěch opravdu vše.

Těším se samozřejmě i na druhý spolupořadatelský tým Nového Zélandu, který vede česká trenérka Jitka Klimková. Ta navíc nebude jedinou zástupkyní Česka na šampionátu. Zúčastní se ho i rozhodčí Lucie Ratajová.

Hráčky, které budu sledovat se rekrutují převážně z týmů, které působí na našem kontinentu. Australanky Kerrová a Rasová, Angličanky Tooneová a Russová, ale i dvě hráčky Chicaga Naeherová a Swansonová, které budou chtít s americkou reprezentací zkompletovat hattrick z MS.

Kristína Košíková

fotbalistka Slavie a reprezentantka Slovenska

Foto: SK Slavia Praha

Moje favoritky jsou USA a Anglie, nejvíc se těším na Austrálii s kapitánkou Sam Kerrovou a Anglii, která je nabitá hvězdami. A co se týká hráček, tak se například ze Španělska těším na Alexiu Putellasovou, která se vrací po zranění, a taktéž na návrat do reprezentace Ady Hegerbergové z Norska.

Kdo MS v Austrálii a na Novém Zélandu vyhraje?

Související články

Kapitán Stanciu a v bráně Nita? Rumuni chtějí vystoupit z Hagiho stínu a sází na disciplínu

Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.

Cesta na Euro

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s