Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Austrálie proti Evropě. Fotbal pobláznil protinožce

14. srpen 2023
Sdílejte:
Austrálie je uprostřed fotbalové horečky na cestě za vysněným premiérovým titulem. Za sebou má nejdelší a možná nejdramatičtější penaltový rozstřel v historii světových šampionátů. Před sebou Anglii.
Je rozhodnuto! Cortnee Vineová běží ke spoluhráčkám oslavit trefu, která Matildy poslala do semifinále.Foto: Profimedia

Ve hře jsou ještě čtyři týmy, ale už teď je jasné, že mistr světa bude nováček. A celá Austrálie si přeje, aby to byl právě domácí tým, který láskyplně oslovují jako Matildas. Říká se jim tak podle lidové písně Waltzing Matilda, která je podle Wikipedie dokonce neoficiální hymnou země, ve které žije přes 26 milionů lidí. I fotbalové Matildy teď patří k australskému folklóru.

O deváté mistrovství světa, které pořádá Austrálie s Novým Zélandem, je velký zájem. Průměrná návštěvnost se blíží ke 30 tisícům lidí a všechny zápasy domácích Australanek jsou vyprodané. Třeba čtvrtfinálovému spektáklu s Francií, který rozhodla až desátá penaltová série (nejdelší v historii MS včetně mužských), přihlíželo téměř 50 tisíc lidí přímo na stadionu v Brisbane a na středeční semifinále s mistryněmi Evropy z Anglie bude vyprodaný národní stadion v Sydney pro 75 tisíc lidí.

A kdo není na stadionu, sleduje fotbal v televizi. Čtvrtfinále proti Francii bylo, co se sledovanosti v Austrálii týče, největší sportovní událostí za víc než dvě desetiletí – přesněji od doby, kdy Cathy Freemanová získala zlato na olympijských hrách v Sydney v roce 2000. FIFA mluví o víc jak sedmi milionech lidí před televizními obrazovkami, do kterých počítá i fanouškovské zóny, které se ve velkém zapojují po celé zemi.

A to jsme ještě dva stupně od vrcholu. Australský sen o domácím triumfu trvá, byl by to první úspěch pořadatelské země od roku 1999, kdy titul získaly Američanky. A symbolicky domácí fotbalistky semifinále i případné finále hrají na stadionu, kde si Freemanová v roce 2000 doběhla pro zlato. Australanky už teď dosáhly svého maxima, kterým dosud byla tři čtvrtfinále na šampionátech v letech 2007, 2011 a 2015. Před čtyřmi lety ve Francii vypadly už v osmifinále po penaltách s Norskem.

Teď Australanky z penalt proti Francii udělaly jeden z ikonických momentů sportovní historie této ostrovní země. Jestli jste rozhodující rozstřel ještě neviděli, stojí za to si ho pustit. Australanky proměnily až třetí „mečbol“.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Brankářka Mackenzie Arnoldová na konci páté série změnila roli a z pozice střelkyně trefila jen tyč. Druhý mečbol v deváté sérii připravila nadvakrát, když jí první úspěšný zákrok škrtl kvůli přešlapu VAR. Jenže francouzská brankářka Solène Durandová předvedla ještě větší parádu, když jednou rukou ve svém protipohybu stopla ránu doprostřed brány. Rozhodla tak až desátá série, kdy devatenáctiletá Vicki Beckoová trefila tyč a Cortnee Vineová udržela nervy na uzdě a poslala Austrálii do fotbalové extáze.

„Asi to tak mělo být. Vineová čekala ve středovém kruhu a zůstala celou dobu vyrovnaná. To je neskutečná mentální síla,“ rozplýval se po zápase Tony Gustavsson, trenér Australanek.

„Tuhle noc si budu pamatovat do konce života. Je skvělé, že se o to mohu podělit s celou Austrálií,“ dodala brankářka Arnoldová. „Vypadá to, že jsme fotbalový národ, a je to úžasné,“ zvolala v emocích po zápase Vineová.

Rozhodující penalta.

Australské noviny objevily nové hrdinky a z Matild byly Mathrilldas (slovní hříčka spojující přezdívku reprezentantek s thrillerem, napínavým filmovým žánrem podle nervydrásajících penalt).

Třeba novinářka listu Sunday Herald Emma Kempová to popisuje jako moment, „který se navždy zapíše do australského sportovního folklóru“. Ve svém textu s nadsázkou uvádí: „Kde jste byli přesně ve 20 hodin 12. srpna 2023, když střela Cortnee Vineové ukončila penaltový rozstřel, který babičkám po celé zemi přivodil infarkt.“

Novinář Robert Craddock v australském Sunday Telegraph napsal: „Ještě než zápas skončil, se v celé své nervydrásající kráse zařadil mezi největší australské sportovní události všech dob.“

Doražte za námi!

Chci vědět víc

Vineové vítězný pokutový kop se prostě okamžitě stal nejslavnějším fotbalovým momentem Austrálie a zařadil se i nad proměněnou penaltu Johna Aloisiho z roku 2005, která poslala fotbalisty Socceroos na první mistrovství světa od roku 1974.

Aloisi shodou okolností čtvrtfinále s Francií komentoval pro australskou televizi. „Jsem šťastný, i když mě to sesazuje z pomyslného australského trůnu,“ cituje ho web BBC. „Jde o inspiraci pro budoucí generaci. O tom holky celou dobu mluvily a teď mají svůj velký okamžik, který s nimi žije celá země,“ dodal.

Další důkaz, že je Austrálie uprostřed fotbalové horečky? Liga australského fotbalu (drsný sport na způsob rugby) posouvá kvůli zápasům fotbalového MS starty svých utkání a australský premiér Anthony Albanese přislíbil vyhlásit státní svátek, pokud Matildy svou pouť dotáhnou až do úspěšného konce a zvednou trofej pro mistryně světa.

Podle sázkových kanceláří jdou Australanky do semifinále jako mírné outsiderky. Třeba Tipsport má na celkové vítězství Anglie kurz 3:1 a na Australanky 5:1. Největšími favoritkami teď jsou Španělky (2,7:1), ale i Švédky s kurzem 5,6:1 se na konci klidně mohou radovat.

Už dosavadní průběh šampionátu, kdy třeba Němky vypadly už ve skupině a dvojnásobné obhájkyně z USA v osmifinále, ukazuje, že ženský fotbal se vyrovnává. A špičkové zápasy v poslední fázi turnaje by tomu měly nasadit korunu. Čeká se velký spektákl a přetahovaná, ve které budou rozhodovat detaily. Třeba pověstný 12. hráč v podobě země, která stojí za svými Matildami.

„Stáli jsme proti celému národu,“ řekl po čtvrtfinálové bitvě Hervé Renard, trenér Francie. Teď to čeká Anglii, která touží po loňském domácím Euru uspět i v Austrálii.

Zbývající program na MS

  • úterý 10:00: Španělsko – Švédsko
  • středa 12:00 Austrálie – Anglie
  • sobota 10:00 souboj o třetí místo
  • neděle 12:00 finále

Vzpomínky na Austrálii

„Měly jsme možnost s nimi hrát a mají neskutečnou sílu směrem dopředu. Jejich tým je dravý, rychlý, a chytrý, a ještě budou mít v zádech neskutečnou kulisu. Fanoušci byly v Austrálií senzační, a předpokládám, že to bude na tak velkém turnaji jen gradovat,“ řekla nám už před turnajem v expertní anketě reprezentantka Antonie Stárová a měla pravdu.

Související články

Petr Fousek? Never more! Projdeme si, proč a jak poztrácel všechny své voliče

Český fotbal je jako dům z karet. Na pozadí války Jaroslava Tvrdíka s Petrem Fouskem se řeší úroveň Haškovy práce, propadák lvíčat, nekryté prémie i stadion plný Ukrajinců.

Komentář

Video: Palič roku! Neskutečné selhání střelce ve druhé anglické lize

V Anglii jsme během víkendových druholigových mačů zřejmě viděli nejhorší zakončení sezony. Ebou Adams se stal okamžitě terčem žertíků na sociálních sítích, ale i vlastních spoluhráčů.

Anglie

Glosa od plotny: Radši před prázdným stadionem? Repre si diváky musí zasloužit

Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.

Komentář
Popup se zavře za 8s