Beton a zanďoury? Kdepak! Gólů padá v Kataru dost

25. listopad 2022
Sdílejte:
Nářky, že na letošním mistrovství světa zatím vítězí obrana nad útokem, nejsou na místě. Spočítali jsme, jak je na tom Katar s góly ve srovnání s předchozími šampionáty.
Možná nejhezčí gól v Kataru dal v prvním zápase Brazilců Richarlison Srbsku.Foto: Profimedia

Řada fanoušků i fotbalových odborníků si na sociálních sítích zoufá, že většina účastníků letošního mistrovství světa dává přednost zajištěné obraně před ofenzivními akcemi. Zdání ale klame.

Během úvodního kola základních skupin padlo v Kataru 41 gólů, což je třetí nejvyšší počet od roku 1998, kdy se skupiny začaly hrát ve stávajícím modelu – tedy dvaatřicet týmů rozdělených po čtyřech do osmi skupin, ze kterých postupují nejlepší dva do osmifinále. V našich statistikách tak porovnáváme sedm mundialů.

Gólově nejbohatší bylo první kolo základních skupin v Brazílii v roce 2014, kdy padlo v úvodních šestnácti zápasech dohromady 49 gólů, tedy velmi lichotivý průměr 3,06 branky na zápas. Na druhém místě je pak MS 2002 v Japonsku a Jižní Koreji se 46 brankami (2,88 gólu na zápas). Dál už následuje Katar, kde zatím padlo 41 gólů (2,56 gólu na zápas).

Naopak suverénně gólově nejchudší bylo první kolo základních skupin na MS v Jihoafrické republice v roce 2010. Tehdy během prvních šestnácti mačů padlo jen 25 gólů, což dělá průměr 1,56 na zápas.

Góly v prvním kole základních skupin posledních sedmi MS:

  • Katar 2022: 41 gólů / průměr 2,56 na zápas
  • Rusko 2018: 38 gólů / průměr 2,38
  • Brazílie 2014: 49 gólů / průměr 3,06
  • JAR 2010: 25 gólů / průměr 1,56
  • Německo 2006: 39 gólů / průměr 2,44
  • Japonsko a Jižní Korea 2002: 46 gólů / průměr 2,88
  • Francie 1998: 37 gólů/ průměr 2,31

Ještě víc gólů?

Často můžeme slyšet tezi, že první kolo základních skupin se na šampionátech hraje hodně opatrně, protože týmy nechtějí na úvod turnaje prohrát, vyčkávají a volí defenzivnější taktiku. Ve druhém kole jsou už ale karty jasně rozdány a řada mužstev musí hrát otevřenou partii. Z toho by se dalo usuzovat, že druhá kola jsou bohatší na góly.

Jistota to ale není. Při posledních šesti MS se to stalo jen třikrát – v Rusku (47 gólů), JAR (42 gólů) a Francii (44 gólů). Hodně gólů padlo i ve druhém kole šampionátu v Brazílii (45), ale tam to i přesto bylo o čtyři méně než v nadprůměrném kole prvním.

Co nás tedy čeká v následujícím kole v Kataru? Zajímavé zápasy budou rozhodně ve skupině B, kde se bude chtít polský ostrostřelec Robert Lewandowski konečně prosadit proti Saúdské Arábii, která na úvod senzačně porazila Argentinu. Ta bude muset naopak uspět proti Mexiku.

Tahákem kola bude klíčový zápas skupiny E mezi ŠpanělskemNěmeckem. Zatímco tým z Pyrenejského poloostrova může hrát po jasné sedmibrankové výhře nad Kostarikou víc v klidu, Němce čeká doslova boj o přežití.

Těžko říct, jestli lze v takovém zápase čekat gólovou přestřelku. Bookmakeři českých sázkových kanceláří tomu každopádně věří, nejvíc gólů tak v druhém kole očekávají právě v zápasech Německo vs. Španělsko a Argentina vs. Mexiko. Větší počet branek by podle nich měl padnout i v utkání AnglieUSA.


Vychází tištěný Football Club plný mistrovství světa. Nebude jen o fotbalu. Těšit se můžete třeba na reportáž z Nepálu. Ta popisuje život rodin dělníků, kteří přišli při práci v Kataru o život. Vysvětlíme vám ale například i to, díky čemu se Československo dostalo dvakrát do finále mistrovství světa. Na 170 stranách najdete plno skvělého čtení. Objednávejte předplatné od čtvrtého čísla roku 2022. Nebo si nás klidně vyzkoušejte už na čísle předešlém, kde jsme měli rozhovory s Jürgenem Kloppem nebo Jindřichem Trpišovským.


Související články

Bavil vás ten fotbal vůbec? Gecov o podnikání, šikaně i vytuněné fabii

Marcel Gecov byl vždy známý svou hyperaktivitou. Aplaus na stadionech ale vyměnil za byznys. A je to jízda, díky které nelituje, že už v 28 letech skončil s profesionálním fotbalem. Proč se vzdal pěkné a pravidelné výplaty v Polsku?

Rozhovor

Agresoři už zase kopou. Rusko hledá cestu na mistrovství světa

Zatímco Bělorusko v poklidu rozehrálo kvalifikaci na Euro 2024, Rusko se snaží vrátit do mezinárodního fotbalu asijskou cestou. To vše navzdory pokračující válce na Ukrajině.

Komentář

Bayern v panickém módu. Nagelsmannův vyhazov nedává smysl

Přišlo jako blesk z čistého nebe. Odvolání Juliana Nagelsmanna překvapilo celou fotbalovou Evropu. A ani s odstupem několika dnů pořád nedává smysl.

Komentář
Popup se zavře za 8s