Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Ronaldo je pryč a klub na prodej. Akcie United rekordně zdražily

23. listopad 2022
Sdílejte:
Akcie Manchesteru United včera zdražily nejvíc v historii. Zrovna v den, kdy v klubu „na hodinu“ skončil Ronaldo. Ekonom Lukáš Kovanda v komentáři vysvětluje, že hlavní impuls byl ale jiný.
Tak jak to vyřešíme?Foto: Christian Bertrand/Shutterstock

Akcie anglického fotbalového klubu Manchester United včera na newyorské burze zdražily nejvíc v historii, a to o 14,7 procenta. Tržní hodnota velkoklubu tak včera během jediného dne vzrostla v přepočtu o zhruba 7,4 miliardy korun. Stalo se to v den, kdy „Rudé ďábly“ na hodinu opustila jejich hvězda Cristiano Ronaldo.

Okamžitým odchodem Ronalda po vzájemné dohodě Manchester United ušetří v přepočtu zhruba 322 milionů korun, které by mu musel jinak vyplatit za zbývajících sedm měsíců jeho kontraktu. To však není důvod, proč včera rostly akcie klubu „jako z vody“.

Tím je, že shodou okolností také včera oznámili vlastníci klubu, americká rodina Glazerů, že prověřuje možnosti jeho prodeje. Tržní hodnota Manchesteru United je nyní v přepočtu 58 miliard korun. Prodejní cena bude ale pravděpodobně mnohem vyšší. Připomeňme, že jiný proslulý anglický klub, Chelsea, byl letos v květnu prodán v přepočtu za zhruba 125 miliard korun. Manchester United by mohl mít prodejní cenu kolem 150 miliard korun.

Rodina Glazerů vlastní Manchester United od roku 2005. Klub tehdy přes odpor podstatné části fanouškovské základny pořídil už zesnulý floridský realitní magnát Malcolm Glazer. Ten zemřel v roce 2014. V polovině předminulého desetiletí za klub zaplatil v přepočtu dle tehdejšího kursu postupně necelých 40 miliard korun.

Většinový podíl v klubu nyní vlastní šest Glazerových dětí. Právě tito potomci nyní zvažují prodej menšinového podílu v klubu a nelze vyloučit, že časem by klub mohl většinově ovládnout nový investor. S menšinovou částí akcií klubu se od srpna 2012 obchoduje na newyorské burze.

Glazerovi dlouhodobě čelí kritice, že klub zadlužují, neinvestují do něj a nepracují koncepčně s mladými talenty. To je klíčový důvod, proč akcie na možný odchod Glazerů reagují tak příznivě.

Glazerovi opravdu přivedli legendární klub do velkých dluhů. Ostatně Malcolm Glazer klub na dluh z velké části pořídil. Dluh se nyní pohybuje v přepočtu kolem 20 miliard korun.

Značné zadlužení Manchesteru United jej nyní kvůli inflaci a růstu úrokových sazeb a zatěžuje mnohem víc než v minulých letech. Inflace v Británii letos vystoupala na 40letá maxima, což signalizuje další růst úrokových sazeb na ostrovech, ale i jinde.

Klubu, jenž finančně krvácel už během covidových uzavírek, se tak financování dál notně prodraží. Pro Glazerovi tak půjde o ještě těžší kouli u nohy…


Související články

Devadesátky je potřeba dostat z českého fotbalu, říkají Haindlová a Tomíček

Advokáti Markéta Vochoska Haindlová a Zdeněk Tomíček se věnují sportovnímu právu. Jak si po právní stránce stojí fotbal v Česku? Daří se čistit prostředí od „starých“ struktur? Jak velký vliv mají hráčští agenti? Mají fotbalisti dostatečné zastání? A jak je to s jejich statusem OSVČ?

Podcast

Video: Bořil vysadil sedativa. Suchánek zve do Edenu na titul

Mužskému týmu Slavie se titul vzdálil, ženský tým ale v sobotu hraje v Edenu derby se Spartou, které ho může výrazně přiblížit ke třetímu titulu v řadě. A na Slavii mají zálusk i na návštěvnický rekord, ke kterému by mohlo pomoct i video Michala Suchánka v rozhovoru se svým autem.

Ženský fotbal

50 dnů do Eura. Vyrazte na turnaj i bez vstupenek!

Fotbalový svátek roku se neúprosně blíží. Co si vlastně od Eura slibuje celé Německo? Jaký program kromě samotných zápasů bude nachystaný? Na co se mají připravit čeští fanoušci v Lipsku a Hamburku? Máme pro vás odpovědi.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu