Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Jak se dělá přestup? Ukážeme vám to na Dúbravkově příchodu do United

27. září 2022
Sdílejte:
Když se vše podaří dotáhnout do konce, je to jako když stavíš puzzle a konečně tam dáš poslední díl, říká David Zíka, který přestup z Newcastlu do Manchesteru United řešil přímo na Old Trafford. Provedeme vás velkým fotbalovým byznysem krok za krokem.
Je hotovo. Martin Dúbravka se svými agenty Filipem a Davidem Zíkovými.Foto: Global Sports

Fanoušci milují přestupové období. Řeší spekulace, sami hledají pro svůj tým posily. Přestupového insidera Fabrizia Romana sledují na sociálních sítích miliony lidí. Jak se přestupy v praxi dělají, známe většinou jen zjednodušeně z fotbalových manažerů či klubových dokumentů. My vám na příkladu příchodu Martina Dúbravky do Manchesteru United podrobně ukážeme, jak taková akce probíhá - od prvního kontaktu až po pózování s dresem. Přestup realizovala česká agentura Global Sports, jejíž zástupci nám řekli podrobnosti.

Dúbravka je slovenský brankář, který až do svých 27 let chytal v rodné Žilině a dánském Esbjergu (nyní třetiligovém). Čeští fanoušci ho objevili až při působení v Liberci, odkud po vydařené sezoně 2016/17 zamířil do Sparty. V ní se mu start úplně nepovedl a po třech soutěžních zápasech byl posazen na lavičku, kde strávil následující měsíc. Do sparťanské branky se vrátil až po zářijové reprezentační přestávce, v níž zazářil na britských ostrovech ve střetnutích s Anglií a Skotskem. Obě utkání Slovensko prohrálo, ale díky němu jen o jednu branku.

„Tento dvojzápas změnil jeho kariéru,“ říká Pavel Zíka, jenž stál v roce 1998 u založení agentury Sport Invest a od roku 2015 je majitelem Global Sports. „Martin tenkrát podal skvělé výkony před zraky skautů Newcastlu. Vše v televizi viděl i tehdejší trenér Rafa Benítez. Transfer do Anglie jsme pak řešili poslední přestupní den v lednu 2018. Byla to fuška, protože to bylo navázané na příchod Florina Nity do Sparty a i tohle jsme řešili my. Jednalo se o minuty, ale nakonec se vše stihlo,” dodává.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.