United nebo Juventus můžete spoluvlastnit. Z lásky ke klubu ale akcie nekupujte

22. srpen 2022
Sdílejte:
Vsadit si na fotbal můžete i na burze. Akcie fotbalových klubů jsou ale rizikové pomalu stejně jako sázky. Když přijde korupční kauza nebo covid, jdete dolů.
Foto: fifg/Shutterstock

Manchester United, Juventus Turín, Borussia Dortmund, Ajax Amsterdam nebo AS Řím. Na finančních výsledcích všech těchto klubů se můžete podílet, s jejich akciemi se obchoduje na burze. Můžete si je koupit a stát spolumajiteli zmíněných klubů. Už dopředu vás ale musíme varovat. Zatímco fotbalové kluby se naučily žít na dluh a zisk je pro ně prakticky neznámé slovo, investoři to mají rádi naopak.

Akcie Applu nebo Tesly za posledních pět let raketově vyrostly, bohatě se vyplatil třeba i nákup ČEZu. Cenné papíry fotbalových klubů naopak spíše klesaly. Například akcie Manchesteru United, jednoho z nejhodnotnějších klubů světa, ztratila za posledních pět let 16 % hodnoty. To znamená, že kdybyste akcie United koupili za 100 tisíc korun, máte v nich dnes 84 tisíc.

Světlou výjimkou z klubů, které jsme v úvodu zmínili, je Ajax Amsterdam. Jeho akcie se naopak za posledních pět let zhodnotila o více jak desetinu. Kdybyste je koupili za 100 tisíc, máte přes 110. Ajax navíc svým akcionářům vyplácí pravidelně dividendy, tedy podíl na zisku. Za předchozí roky tak mají vlastníci jeho akcií o zhruba desetinu vložených peněz ročně více jen z dividend.

Když se klubu daří, daří se i akciím. Ajax hrál v roce 2019 semifinále Ligy mistrů a dařilo se mu v ní i v minulé sezoně. Navíc jde o jeden z mála předních evropských klubů, jehož hospodaření je pravidelně ziskové. Akcie Ajaxu je tak za posledních pět let v plusu i přesto, že fotbal byl zasažen covidem a kluby byly bez diváků a bez příjmů ze vstupného.

Rychlý nástup covidu v březnu roku 2020 srazil o desítky procent burzy po celém světě. Nevyhnulo se to ani fotbalovým akciím. Ty se ale na rozdíl od řady dalších stále nedostaly na předcovidovou úroveň, což ještě umocnila ruská agrese na Ukrajině, která obecně trhům nepřidala. To platí i o akciích Ajaxu, které jsou sice v pětiletém horizontu ziskové, kdybyste je ale koupili těsně před covidem, jste teď víc jak třetinu v minusu.

Co je akcie?

Nákupem akcie se stáváte vlastníkem části společnosti, do jejíž akcií jste investovali. Máte pak právo se například účastnit valné hromady, kde se rozhoduje o budoucím vývoji ve firmě nebo se třeba schvaluje výše dividendy.

Když vlastníte fotbalové akcie, může to násobit radost z úspěchu – jako když Ajax na jaře roku 2019 došel do semifinále Ligy mistrů. Někdy pomohou i dobré zprávy. Když Elon Musk minulý týden tweetoval, že kupuje Manchester United, hodnota akcií v jednu chvíli rostla téměř o pětinu, což je snové zhodnocení jindy i za rok. Tady to bylo během chvíle. Když Musk následně dodal, že si jen dělal legraci, nadšení opadlo, ale mírný optimismus zůstal.

Zároveň totiž vyšlo najevo, že současní většinoví vlastníci, americká rodina Glazerových, plánují část svého podílu v United prodat. A protože se klubu od roku 2013, kdy skončil na lavičce Alex Ferguson, pod Glazerovými nedaří navázat na předchozí úspěchy, vnímají to investoři jako dobrou zprávu a akcie si v druhé polovině týdne připsala velmi slušných víc jak 8 %.

Stejně fungují i špatné zprávy, jen pak jdou vaše akcie dolů. Když Ajax na začátku února vyhodil úspěšného sportovního ředitele Marca Overmarse, který sexuálně obtěžoval kolegyně, ztratily akcie pár procent ze své ceny. Nakonec by to ale mělo být jen malé zakolísání a pokud Ajax bude dál úspěšný, mohlo by se dařit i jeho akciím. Horší to bylo loni v listopadu s Juventusem. Když vyšlo najevo, že je klub podezřelý z fixlování účetnictví, ztratily jeho akcie téměř třetinu hodnoty a doteď se z toho nesebraly.

Z českých klubů nemá akcie obchodovatelné na burze žádný. Vlastníkům to sice může při uvedení akcií na burzu jednorázově přinést nové peníze, výměnou za to ale musí být hodně transparentní, musí pravidelně zveřejňovat finanční výsledky a znamenalo by to také pustit k rozhodování i nové akcionáře. Fotbalové kluby navíc nejsou primárně určené k zisku jako drtivá většina firem, se kterými se na burzách obchoduje. To jsou všechno důvody, proč je na burzách jen pár evropských klubů.

Fotbal a prachy

Chcete mistrovství světa v Rusku nebo Kataru? Proč si dát pozor na putinizaci sportu a co to je? Jak to v Anglii dělali, než přišel Abramovič? Proč si v Německu za špinavé peníze nejde koupit klub? Jak vypadá fotbalová romantika ve Florencii? Odpovědi najdete v novém Football Clubu s tematickým blokem Fotbal a prachy.

Kupuju!

Doplňme také, že akcie jsou určeny pro lidi, kteří vědí, jak fungují finanční trhy a jsou připraveni o své peníze částečně nebo v krajním případě (pokud by firma nebo klub zkrachoval) i úplně přijít. Je dobré vědět například to, že s každým poklesem nemáte akcie zběsile prodávat. Kdo si počká a třeba i něco přikoupí, může na tom za několik měsíců nebo let být lépe než před propadem. Nebo taky ne. K akciím nejistota patří. (Jestli chcete obecně o investicích do akcií zjistit více, doporučujeme text na webu Finmag.cz: Jak vybrat akcie a kde je koupit? Návod pro začátečníky.)

Rozhodně si nekupujte akcie fotbalového klubu jen proto, že vám to přijde cool a že vám to doporučuje aplikace v mobilu. Akcie jsou rizikové, lze na nich vydělat i prodělat. U těch fotbalových je riziko ještě větší, jak ukazuje předešlý vývoj.

Alternativou k akciím jsou fanouškovské tokeny. Vydávají je kluby po celé Evropě, z těch nejznámějších třeba AC Milán, Barcelona nebo PSG. Obchoduje se s nimi na kryptoměnových burzách a jsou ještě rizikovější než akcie, jejich cena kolísá daleko víc. Třeba cena barcelonského tokenu vystřelila v březnu 2021 nad 50 dolarů, aktuálně je zhruba na zhruba 7 dolarech. Kdyby tedy někdo v březnu 2021 teoreticky nakoupil za 100 tisíc korun, má teď něco přes 14 tisíc.

Kluby a firmy vydávající tokeny s nimi kromě jiného lákají na možnost spolupodílet se na „důležitých“ rozhodnutích. Kdo si pořídí token, může pak hlasovat třeba o tom, jaká píseň bude znít při rozcvičce nebo třeba o tom, jaký vzkaz bude na kapitánské pásce.

Pět nejhodnotnějších klubů na burze:

(čísla platná zhruba k druhé hodině odpolední 19. srpna)


1. Manchester United

Cena akcie: 13,90 dolaru

Výnos za posledních pět let: -16 %

Tržní kapitalizace (přepočet hodnoty klubu podle ceny akcie): 2,27 miliardy dolarů

Ticker (zkratka, podle které akcii najdete): MANU

Burza: New York


2. Juventus Turín

Cena akcie: 0,38 eura

Výnos za posledních pět let: -42 %

Tržní kapitalizace: 945 milionů euro

Ticker: JUVE

Burza: Milán


3. Borussia Dortmund

Cena akcie: 4,31 eura

Výnos za posledních pět let: -43 %

Tržní kapitalizace: 476 milionů euro

Ticker: BVB

Burza: Xetra (Německo)


4. Ajax Amsterdam

Cena akcie: 12,75 eura

Výnos za posledních pět let: +11 % (+dividendy)

Tržní kapitalizace: 236 milionů euro

Ticker: AJAX

Burza: Amsterdam


5. AS Řím

Cena akcie: 0,45 eura

Výnos za posledních pět let: 0 %

Tržní kapitalizace: 281 milionů euro

Ticker: ASR

Burza: Milán

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s