Koupit předplatné webu

United nebo Juventus můžete spoluvlastnit. Z lásky ke klubu ale akcie nekupujte

22. srpen 2022
Sdílejte:
Vsadit si na fotbal můžete i na burze. Akcie fotbalových klubů jsou ale rizikové pomalu stejně jako sázky. Když přijde korupční kauza nebo covid, jdete dolů.
Foto: fifg/Shutterstock

Manchester United, Juventus Turín, Borussia Dortmund, Ajax Amsterdam nebo AS Řím. Na finančních výsledcích všech těchto klubů se můžete podílet, s jejich akciemi se obchoduje na burze. Můžete si je koupit a stát spolumajiteli zmíněných klubů. Už dopředu vás ale musíme varovat. Zatímco fotbalové kluby se naučily žít na dluh a zisk je pro ně prakticky neznámé slovo, investoři to mají rádi naopak.

Akcie Applu nebo Tesly za posledních pět let raketově vyrostly, bohatě se vyplatil třeba i nákup ČEZu. Cenné papíry fotbalových klubů naopak spíše klesaly. Například akcie Manchesteru United, jednoho z nejhodnotnějších klubů světa, ztratila za posledních pět let 16 % hodnoty. To znamená, že kdybyste akcie United koupili za 100 tisíc korun, máte v nich dnes 84 tisíc.

Světlou výjimkou z klubů, které jsme v úvodu zmínili, je Ajax Amsterdam. Jeho akcie se naopak za posledních pět let zhodnotila o více jak desetinu. Kdybyste je koupili za 100 tisíc, máte přes 110. Ajax navíc svým akcionářům vyplácí pravidelně dividendy, tedy podíl na zisku. Za předchozí roky tak mají vlastníci jeho akcií o zhruba desetinu vložených peněz ročně více jen z dividend.

Když se klubu daří, daří se i akciím. Ajax hrál v roce 2019 semifinále Ligy mistrů a dařilo se mu v ní i v minulé sezoně. Navíc jde o jeden z mála předních evropských klubů, jehož hospodaření je pravidelně ziskové. Akcie Ajaxu je tak za posledních pět let v plusu i přesto, že fotbal byl zasažen covidem a kluby byly bez diváků a bez příjmů ze vstupného.

Související články

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.