Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kudy do Evropy? Ukážeme vám, kde v předkolech začnou české kluby

25. duben 2024
Sdílejte:
Projděte si našeho kompletního průvodce po příštích předkolech pro českou pětku, která se dostane do Evropy.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Český fotbal už nemá v současné sezoně v Evropě zastoupení, proto můžeme přesunout pozornost k sezoně nadcházející a shrnout si, co české kluby čeká v předkolech evropských pohárů.

Minulou sezonu český fotbal vybojoval cennou patnáctou příčku v žebříčku koeficientů o pouhých 0,050 bodu před Norskem, a tak se po dvou letech se čtyřmi účastníky vracíme v následujícím ročníku zpět k pěti týmům v předkolech evropských pohárů.

Jejich startovní pozice je následující:

  • Mistr z aktuální ligové sezony startuje ve 2. předkole mistrovské části Ligy mistrů.
  • Vicemistr startuje ve 2. předkole nemistrovské části Ligy mistrů.
  • Protože ve finále MOL Cupu se utkají Plzeň se Spartou a Viktoria má už v tuto chvíli téměř zaručenou třetí příčku v lize, právě Plzeň obsadí post určený pro vítěze českého poháru bez ohledu na to, jak finále dopadne, a bude startovat ve 3. předkole Evropské ligy.
  • To znamená, že poslední dva týmy, které si zahrají v létě evropské poháry, budou čtvrtý tým ligy po nadstavbě a vítěz dodatečného zápasu mezi pátým a sedmým týmem ligy. Oba začnou ve 2. předkole Konferenční ligy.

V závislosti na tom, kdo vyhraje Ligu mistrů, Evropskou ligu nebo třeba ukrajinskou ligu, ještě může dojít k posunům v nasazení – k vylepšení pozice některých českých týmů. Třeba slávisti by v Evropské lize měli fandit Leverkusenu.

V klíčových předkolech na startu příští sezony se pak projeví i jeden další efekt vysokého českého koeficientu. Ukážeme vám i to, jací soupeři se pro české kluby rýsují, v čem změny systému nenahrávají Spartě, proč by slávisté měli v EL fandit Leverkusenu nebo v jakém případě se Plzeň může posunout až do play-off o EL. Pokud to chcete vědět, pokračujte na text Kudy do Evropy? Kompletní průvodce po příštích předkolech pro českou pětku.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s