Ženský tým Slavie se stále nachází ve stínu toho mužského, stejně to ostatně platí v Česku pro ženský fotbal jako celek. Přitom se může pochlubit úspěchy i vlastními osobnostmi. Víc o tom vyprávějí exponáty ze slávistického muzea.
Po převratu v roce 1948 vyráží nový komunistický režim do boje s profesionálním sportem rozhodnut nenechat kámen na kameni. Jednou z obětí tohoto procesu je i pražská Slavia, která postupně ztrácí stadion, jméno i dresy. Až s odstupem let se jí podaří navázat na zadupané dědictví a odrazit se k lepší budoucnosti.
Obraz Berlína jako multikulturního města se utváří přes 300 let. Od počátku 20. století se na tom podílí i fotbal. Odmítání násilí a komercionalizace ze strany fanoušků se v 80. letech v západním Berlíně promítlo do vzniku klubů, které si vetkly společenskou integraci migrantů jako hlavní cíl. A německý fotbal na tom vydělal!
Než se prosadily na hřišti, musely se dostat na tribuny. Ženy jako divačky se na zápasech objevují od počátku organizovaného fotbalu. Nejdříve jako neviditelný doprovod mužů, až později jako samostatné fanynky. Podobně jako při hře i v ochozech musely čelit četným předsudkům.
Není ikoničtějšího stadionu ve střední Evropě, než je ten Olympijský v Berlíně. Historik Filip Bláha se ohlíží za fotbalovými počátky stadionu, které ukazují napjatou situaci v Německu po konci první světové války.
Středoevropský pohár i Pohár dobročinnosti u nás patřily ve své době k nejprestižnějším klubovým trofejím, přičemž slávistický příběh, který si při příležitosti nedávného 130letého výročí připomínáme, obohatily každá po svém. Proto se vyplatí se na ně pořádně podívat.
John W. Madden a František Plánička jsou dodnes vnímáni jako synonyma fotbalové Slavie. Díky jejich houževnatosti, skromnosti a pozitivnímu přístupu je lze vnímat také jako spoluzakladatele českého sportovního profesionalismu. I o tom nám vypráví předměty z jejich pozůstalosti.
Po druhé světové válce se z Berlína stává rozdělené město. Důsledky to má i fotbalové. Do města, kde neustále hrozí začátek třetí světové války, fotbalisté moc nechtějí. Na startu Bundesligy je to problém.
V listopadu slaví SK Slavia Praha 130. let od založení. Proč se na kulaté výročí nepodívat z jiné perspektivy a nepřevyprávět slávistický příběh s pomocí exponátů v klubovém muzeu? První text je věnován dvěma slávistickým trofejím, které nejsou za velké výhry, ale o to víc vás překvapí.
Jako trenérka vyhrála olympijské hry, mistrovství světa i Evropy. Tituly sbírala i jako hráčka. Čtyři desetiletí pomáhá ženskému fotbalu růst. Silvia Neidová v rozhovoru říká, že na rozdíl od mužského fotbalu určují u žen trendy reprezentace a vyzývá i velké kluby: trenérky mají na první týmy.