Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Postupová matematika na středu. Jak si kdo v Kataru zajistí postup

30. listopad 2022
Sdílejte:
V Kataru už se hraje poslední kolo zápasů ve skupinách. Do osmifinále jdou vždy dva nejlepší. Ukážeme vám, co k postupu potřebují jednotlivé týmy, které jsou ještě ve hře.
Ano, i Robert Lewandowski byl v Kataru. Poláci sehráli svůj nejlepší zápas v osmifinále proti Francii, ale i tak prohráli 1:3. Lewa dal v Kataru dva góly, Francii z penalty.Foto: Profimedia

Na mistrovství světa v Kataru nás čekají poslední tři hrací dny ve skupinách. Hraje se už jen ve dva hrací časy – v 16 a 20 hodin středoevropského času. V jeden čas je vždy výkop zápasů z jedné skupiny.

První dva týmy z každé skupiny postupují do osmifinále, od kterého už se hraje klasickým play-off stylem na jedno rozhodující utkání. Po případné remíze se hraje prodloužení na dvakrát 15 minut, po něm kdyžtak rozhodují penalty. V osmifinále proti sobě nastoupí vždy první proti druhému týmu z vedlejších skupin (v dnešním přehledu to jsou skupiny C proti D, dál E proti F atd.).

Ve skupinách o pořadí rozhoduje postupně počet bodů, rozdíl v celkovém skóre, počet celkově vstřelených bodů, až pak kdyžtak výsledky vzájemných soubojů, poté hodnocení fair play (body za udělené karty) a kdyby i v tom byly týmy vyrovnané, rozhodne los. Podrobně vše popisujeme v textu:

Skupina C

Polsko postoupí dál, když …

… neprohraje s Argentinou. Když prohraje, může postoupit jen v případě, že ve druhém zápase neporazí Saudská Arábie Mexiko. V případě prohry Polska a remízy ve druhém zápase, by se Polsko poměřovalo se Saudskou Arábií a k postupu by mu stačila i prohra o dva góly – Polsko by mělo lepší skóre než Saudská Arábie. V případě prohry o tři góly by rozhodovala další kritéria. Počítat každý gól se bude i v případě, že Polsko prohraje a Mexiko porazí Saudskou Arábii.

Argentina postoupí dál, když …

… porazí Polsko. V případě remízy, bude mít šanci, jen když Saudská Arábie neporazí Mexiko. Pak se bude počítat podobně jako u Polska. V případě dvou remíz, jde dál Argentina, protože má lepší skóre než Saudská Arábie. Kdyby vyhrálo Mexiko a Argentina remizovala, šla by Argentina jistě dál, kdyby Mexiko vyhrálo maximálně o dva góly. Pokud vyhraje Mexiko o tři, bude záležet na tom, kolik kdo vstřelí gólů. Kdyby měla Argentina a Mexiko v takovém případě stejné skóre (včetně stejného počtu vstřelených gólů), půjde dál Messi a spol., protože Mexiko porazili.

Saudská Arábie postoupí dál, když …

… porazí Mexiko. Jistý postup bude mít i v případě, že uhraje remízu a Argentina zároveň prohraje s Polskem. V případě dvou remíz nebo remízy Saudů a prohry Polska, má saudský tým horší výchozí pozici, protože na rozdíl od Polska i Argentiny má záporné skóre. Pokud tedy budou dvě remízy, Saudská Arábie končí. Remíza ji dá naději na postup, jen když Argentina porazí Polsko o tři a víc gólů. Pak by se zase počítaly góly a Saudská Arábie by šla dál jen v případě, že by měla lepší skóre než Polsko (výhra Argentiny aspoň o čtyři góly), nebo by při prohře Polska o tři góly dala celkově víc gólů než Polsko. Jinak by pro Polsko hrála výhra ze vzájemného zápasu.

Mexiko postoupí dál, když …

… porazí Saudskou Arábii a Argentina prohraje s Polskem. I v dalších možných scénářích má Mexiko šanci jen v případě, že dnes vyhraje. Když Polsko prohraje, bude se řešit skóre, případně karty nebo los. Vzájemný zápas Mexika s Polskem skončil remízou 0:0. Oproti Argentině má naopak Mexiko nevýhodu vzájemného zápasu (0:2) a muselo by spoléhat na lepší skóre nebo vyšší počet vstřelených gólů. Proti Saudské Arábii by tak mělo hrát každopádně ofenzivně.

Program a tabulka skupiny C

  • 20:00 Saudská Arábie – Mexiko
  • 20:00 Polsko - Argentina
1. Polsko 2:0 4
2. Argentina 3:2 3
3. Saudská Arábie 2:3 3
4. Mexiko 0:2 1

Skupina D

Francie už má po dvou výhrách postup jistý.

Austrálie postoupí dál, když …

… porazí Dánsko. A v případě remízy, když Tunisko neporazí Francii.

Dánsko postoupí dál, když …

… když porazí Austrálii a Tunisko nevyhraje nad Francií. Postup je v případě dánské výhry reálný i tehdy, když Tunisko Francii porazí. Vzájemný zápas Tuniska s Dánskem skončil remízou 0:0, takže by případně rozhodovala všechna další kritéria. Ideální scénář pro Dánsko je vyhrát proti Austrálii co největším rozdílem.

Tunisko postoupí dál, když …

… vyhraje nad Francií a sejdou se mu další okolnosti. Ideální pro Tunisko je remíza Dánska s Austrálií, pak by šlo na druhé místo díky lepšímu skóre, než má Austrálie. V případě výhry Dánska i výhry Tuniska se bude dál počítat a Tunisko bude muset nejlépe Francii porazit o víc gólů, než o kolik porazí Dánsko Austrálii. Případně může stačit i hodně vstřelených tuniských gólů, pokud Dánsko i Tunisko vyhrají o gól.

Program a tabulka skupiny D

  • 16:00 Austrálie - Dánsko
  • 16:00 Tunisko – Francie
1. Francie 6:2 6
2. Austrálie 2:4 3
3. Dánsko 1:2 1
4. Tunisko 0:1 1

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s