Postupová matematika na středu. Jak si kdo v Kataru zajistí postup

30. listopad 2022
Sdílejte:
V Kataru už se hraje poslední kolo zápasů ve skupinách. Do osmifinále jdou vždy dva nejlepší. Ukážeme vám, co k postupu potřebují jednotlivé týmy, které jsou ještě ve hře.
Ano, i Robert Lewandowski byl v Kataru. Poláci sehráli svůj nejlepší zápas v osmifinále proti Francii, ale i tak prohráli 1:3. Lewa dal v Kataru dva góly, Francii z penalty.Foto: Profimedia

Na mistrovství světa v Kataru nás čekají poslední tři hrací dny ve skupinách. Hraje se už jen ve dva hrací časy – v 16 a 20 hodin středoevropského času. V jeden čas je vždy výkop zápasů z jedné skupiny.

První dva týmy z každé skupiny postupují do osmifinále, od kterého už se hraje klasickým play-off stylem na jedno rozhodující utkání. Po případné remíze se hraje prodloužení na dvakrát 15 minut, po něm kdyžtak rozhodují penalty. V osmifinále proti sobě nastoupí vždy první proti druhému týmu z vedlejších skupin (v dnešním přehledu to jsou skupiny C proti D, dál E proti F atd.).

Ve skupinách o pořadí rozhoduje postupně počet bodů, rozdíl v celkovém skóre, počet celkově vstřelených bodů, až pak kdyžtak výsledky vzájemných soubojů, poté hodnocení fair play (body za udělené karty) a kdyby i v tom byly týmy vyrovnané, rozhodne los. Podrobně vše popisujeme v textu:

Skupina C

Polsko postoupí dál, když …

… neprohraje s Argentinou. Když prohraje, může postoupit jen v případě, že ve druhém zápase neporazí Saudská Arábie Mexiko. V případě prohry Polska a remízy ve druhém zápase, by se Polsko poměřovalo se Saudskou Arábií a k postupu by mu stačila i prohra o dva góly – Polsko by mělo lepší skóre než Saudská Arábie. V případě prohry o tři góly by rozhodovala další kritéria. Počítat každý gól se bude i v případě, že Polsko prohraje a Mexiko porazí Saudskou Arábii.

Argentina postoupí dál, když …

… porazí Polsko. V případě remízy, bude mít šanci, jen když Saudská Arábie neporazí Mexiko. Pak se bude počítat podobně jako u Polska. V případě dvou remíz, jde dál Argentina, protože má lepší skóre než Saudská Arábie. Kdyby vyhrálo Mexiko a Argentina remizovala, šla by Argentina jistě dál, kdyby Mexiko vyhrálo maximálně o dva góly. Pokud vyhraje Mexiko o tři, bude záležet na tom, kolik kdo vstřelí gólů. Kdyby měla Argentina a Mexiko v takovém případě stejné skóre (včetně stejného počtu vstřelených gólů), půjde dál Messi a spol., protože Mexiko porazili.

Saudská Arábie postoupí dál, když …

… porazí Mexiko. Jistý postup bude mít i v případě, že uhraje remízu a Argentina zároveň prohraje s Polskem. V případě dvou remíz nebo remízy Saudů a prohry Polska, má saudský tým horší výchozí pozici, protože na rozdíl od Polska i Argentiny má záporné skóre. Pokud tedy budou dvě remízy, Saudská Arábie končí. Remíza ji dá naději na postup, jen když Argentina porazí Polsko o tři a víc gólů. Pak by se zase počítaly góly a Saudská Arábie by šla dál jen v případě, že by měla lepší skóre než Polsko (výhra Argentiny aspoň o čtyři góly), nebo by při prohře Polska o tři góly dala celkově víc gólů než Polsko. Jinak by pro Polsko hrála výhra ze vzájemného zápasu.

Mexiko postoupí dál, když …

… porazí Saudskou Arábii a Argentina prohraje s Polskem. I v dalších možných scénářích má Mexiko šanci jen v případě, že dnes vyhraje. Když Polsko prohraje, bude se řešit skóre, případně karty nebo los. Vzájemný zápas Mexika s Polskem skončil remízou 0:0. Oproti Argentině má naopak Mexiko nevýhodu vzájemného zápasu (0:2) a muselo by spoléhat na lepší skóre nebo vyšší počet vstřelených gólů. Proti Saudské Arábii by tak mělo hrát každopádně ofenzivně.

Program a tabulka skupiny C

  • 20:00 Saudská Arábie – Mexiko
  • 20:00 Polsko - Argentina
1. Polsko 2:0 4
2. Argentina 3:2 3
3. Saudská Arábie 2:3 3
4. Mexiko 0:2 1

Skupina D

Francie už má po dvou výhrách postup jistý.

Austrálie postoupí dál, když …

… porazí Dánsko. A v případě remízy, když Tunisko neporazí Francii.

Dánsko postoupí dál, když …

… když porazí Austrálii a Tunisko nevyhraje nad Francií. Postup je v případě dánské výhry reálný i tehdy, když Tunisko Francii porazí. Vzájemný zápas Tuniska s Dánskem skončil remízou 0:0, takže by případně rozhodovala všechna další kritéria. Ideální scénář pro Dánsko je vyhrát proti Austrálii co největším rozdílem.

Tunisko postoupí dál, když …

… vyhraje nad Francií a sejdou se mu další okolnosti. Ideální pro Tunisko je remíza Dánska s Austrálií, pak by šlo na druhé místo díky lepšímu skóre, než má Austrálie. V případě výhry Dánska i výhry Tuniska se bude dál počítat a Tunisko bude muset nejlépe Francii porazit o víc gólů, než o kolik porazí Dánsko Austrálii. Případně může stačit i hodně vstřelených tuniských gólů, pokud Dánsko i Tunisko vyhrají o gól.

Program a tabulka skupiny D

  • 16:00 Austrálie - Dánsko
  • 16:00 Tunisko – Francie
1. Francie 6:2 6
2. Austrálie 2:4 3
3. Dánsko 1:2 1
4. Tunisko 0:1 1

Související články

Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

Anketa

Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

Zprávy

Video: Stříbrnou nechci. Mourinho hodil medaili na tribunu

Prohrál své první finále a ze stříbra neměl žádnou radost. Tak ji udělal mladému fanouškovi v Budapešti, kde se zápas o vítězství v Evropské lize hrál.

Zábava
Popup se zavře za 8s