Kdo postoupí ze skupiny? Jako první se v Kataru řeší skóre

27. listopad 2022
Sdílejte:
Pomalu se blíží rozhodující zápasy ve skupinách na MS 2022. Vysvětlíme vám, co rozhoduje o postupu v případě, že mají týmy stejný počet bodů.
Proč zrovna Katar? Odpovíme vám.Foto: kovop58/Shutterstock

Na mistrovství světa se blíží poslední zápasy ve skupině. Od úterý do pátku se budou hrát vždy dva zápasy proti sobě od 16 a 20 hodin.

Jistý postup ze skupiny má zatím jen Francie s dvěma výhrami ze skupiny D a ve všech skupinách ještě mohou do osmifinále postoupit minimálně tři týmy.

Z každé skupiny postupují dva nejlepší týmy. V případě rovnosti bodů rozhoduje podle pravidel FIFA o pořadí nejdřív rozdíl v celkovém skóre – kdo má větší rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými góly, je na tom lépe.

Kdyby byly shodné body i rozdíl ve skóre, rozhoduje jako další v pořadí počet vstřelených gólů ze všech zápasů ve skupině.

Až pak rozhodují vzájemné zápasy týmů, které jsou na tom stejně. A jde se v tomto pořadí:

  • počet bodů ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů),
  • rozdíl ve skóre ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů),
  • počet vstřelených gólů ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů).

Kdyby ani to nestačilo, rozhodují dál záporné body za karty ze všech zápasů. Za žlutou kartu je bod, za červenou po druhé žluté tři body, za přímou červenou čtyři body a za žlutou a přímou červenou kartu z jednoho zápasu pro jednoho hráče je pět bodů.

Kdyby byly týmy vyrovnané ve všem, rozhoduje los, který provede FIFA.

Postupujících šestnáct týmů začíná hrát klasickým vyřazovacím způsobem na jeden zápas. V případě remízy se prodlužuje, případně se kopou rozhodující penalty. V osmifinále, které následuje po skupinách, proti sobě hrají vždy první s druhým týmem z „vedlejší“ skupiny (A vs. B, C vs. D, E vs. F, G vs. H).


Související články

Plus, nebo minus? Slávistické posily pod lupou, ohodnoťte je

Česká liga je zpět, o víkendu se po víc jak dvouměsíční pauze odehraje 17. kolo. Slavia začíná v neděli proti Jablonci a na jaro, během kterého bude chtít získat pátý titul za posledních sedm let, si přivedla pět výrazných posil. Představíme vám je a vy je můžete ohodnotit.

Slavia

Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Podcast

Video: Čistý, hrajeme. Gól pohledem rozhodčího

Jak to vypadá, když pískáte v zápase před sedmi tisíci lidmi? Koukněte se na video z kamery, kterou na sobě měl rozhodčí ve sparťanské generálce na ligu.

Zábava
Popup se zavře za 8s