Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Kdo postoupí ze skupiny? Jako první se v Kataru řeší skóre

27. listopad 2022
Sdílejte:
Pomalu se blíží rozhodující zápasy ve skupinách na MS 2022. Vysvětlíme vám, co rozhoduje o postupu v případě, že mají týmy stejný počet bodů.
Proč zrovna Katar? Odpovíme vám.Foto: kovop58/Shutterstock

Na mistrovství světa se blíží poslední zápasy ve skupině. Od úterý do pátku se budou hrát vždy dva zápasy proti sobě od 16 a 20 hodin.

Jistý postup ze skupiny má zatím jen Francie s dvěma výhrami ze skupiny D a ve všech skupinách ještě mohou do osmifinále postoupit minimálně tři týmy.

Z každé skupiny postupují dva nejlepší týmy. V případě rovnosti bodů rozhoduje podle pravidel FIFA o pořadí nejdřív rozdíl v celkovém skóre – kdo má větší rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými góly, je na tom lépe.

Kdyby byly shodné body i rozdíl ve skóre, rozhoduje jako další v pořadí počet vstřelených gólů ze všech zápasů ve skupině.

Až pak rozhodují vzájemné zápasy týmů, které jsou na tom stejně. A jde se v tomto pořadí:

  • počet bodů ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů),
  • rozdíl ve skóre ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů),
  • počet vstřelených gólů ze vzájemných zápasů (pokud by shoda byla u víc než dvou týmů).

Kdyby ani to nestačilo, rozhodují dál záporné body za karty ze všech zápasů. Za žlutou kartu je bod, za červenou po druhé žluté tři body, za přímou červenou čtyři body a za žlutou a přímou červenou kartu z jednoho zápasu pro jednoho hráče je pět bodů.

Kdyby byly týmy vyrovnané ve všem, rozhoduje los, který provede FIFA.

Postupujících šestnáct týmů začíná hrát klasickým vyřazovacím způsobem na jeden zápas. V případě remízy se prodlužuje, případně se kopou rozhodující penalty. V osmifinále, které následuje po skupinách, proti sobě hrají vždy první s druhým týmem z „vedlejší“ skupiny (A vs. B, C vs. D, E vs. F, G vs. H).


Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s