Byla to teprve třetí výhra Íránu na mistrovství světa. Budou ji tam lidé hodně slavit? Jak Íránci obecně fotbal vnímají?
Část lidí teď národní tým podporuje bezpodmínečně, část je podporuje, protože si myslí, že přes fotbal teď půjde svět dobře upozornit na to, co se v Íránu děje. Pak je tu ale i část lidí, která tým vůbec nepodporuje, protože si myslí, že na šampionát neměli jezdit. Že měli zůstat v Íránu a protestovat s dalšími lidmi. Nebo podle těchto lidí měli vyjádřit podporu protestujícím prostě tím, že by také stávkovali a nehráli by. Tito lidé pak třeba i oslavovali prohru s Anglií, podle nich národní tým zastupuje islámský vládnoucí režim. Íránská společnost ale obecně fotbal miluje, pohledů na mistrovství a účast íránské reprezentace je mnoho. Je to vidět i na stadionech v Kataru, jak lidé při hymně třeba i brečí.
Reprezentanti před zápasem s Anglií nezpívali hymnu. Je to silný moment, je to ukázka protestní vůle proti vládnoucímu režimu? Chtělo to od hráčů odvahu?
Ano, v reprezentaci je i dost hráčů, kteří hrají íránskou ligu, budou se tedy po šampionátu vracet do Íránu. Části íránské společnosti ale ani to nestačí, chtěli by od nich úplný bojkot účasti.
Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.
Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.
Na mistrovství světa klubů se začínají hrát druhé zápasy ve skupinách. Podruhé do akce tak jde argentinská hvězda, aktuální formu Lionela Messiho si můžete prohlédnout večer na Nova Sport.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!