obhájce: Jiří Hovorka, editor webu Footballclub.cz
Manchester City je zlatý standard evropského fotbalu, jeho nejvyšší úroveň. Tak před šlágrem letošního čtvrtfinále Ligy mistrů označil svého soupeře nový kouč Bayernu Thomas Tuchel.
Citizens sice v předchozích šesti pokusech pod Pepem Guardiolou nejprestižnější klubovou soutěž světa nevyhráli, ale téměř sedm let s legendárním Španělem na lavičce z nich dělá tým s konstantně nejvyšší fotbalovou kvalitou na světě.
Guardiola to se City dokazuje zatím hlavně v Premier League, kde o úspěchu rozhoduje právě dlouhodobá kvalita. S nebesky modrými vyhrál dosud čtyři ze šesti ligových sezon. V play-off Ligy mistrů je to jiná písnička, ale i tam už jsou Citizens ušaté trofeji na dosah, když v posledních dvou ročnících byli ve finále (Chelsea 0:1) a v semifinále (4:3 a 1:3 po prodloužení pro Real Madrid).
Zkušený a sehraný tým má teď navíc v útoku zabijáka, který mu v předchozích letech chyběl. Forma Erlinga Haalanda je neskutečná - 44 gólů v 38 soutěžních zápasech za City. Proti němu ve středu obrany bude hrát Matthijs De Light, kterého teď v Německu sice chválí za způsob, jakým se stal jedním z lídrů Bayernu, ale na Haalandovu rychlost nemá odpověď.
City jsou stabilní a mají jasný sezonní cíl, kterým je výhra v Lize mistrů. Bayern si oproti tomu stále líže rány po nedávném překvapivém vyhazovu Julianna Nagelsmanna. Tuchel sice porazil v prvním zápase Dortmund a Bayern se vrátil o dva body před BVB do čela Bundesligy, už ale také dokázal vypadnout z německého poháru doma s Freiburgem, takže snový start pod novým trenérem se nekonal.
A do toho jede Bayern na Etihad Stadium, kde City od září roku 2018 v Lize mistrů neprohráli 24 utkání po sobě, z toho mají 22 vítězství. A pokud nepodlehnou Bayernu, stanoví nový anglický rekord v domácí neporazitelnosti v nejprestižnější evropské soutěži.
K tomu připočtěte, že Citizens vyhráli posledních osm zápasů v řadě a mají z nich skóre 31:3 (3,875:0,375 na zápas), mezi kterými jsou výhry nad Newcastlem 2:0, Liverpoolem 4:1, Burnley 6:0 nebo 7:0 nad Lipskem.
A na závěr dodejme bilanci vzájemných zápasů Pepa Guardioly s Thomasem Tuchelem. Ta je 6-1-3 pro Španěla, který si špatné nápady proti Tuchelovi vybral ve finále Ligy mistrů v roce 2021, kdy na Chelsea vyběhl bez defenzivního záložníka a City zápas nikdy nedostalo pod kontrolu. Guardiola se vždycky uměl poučit z chyb a Bayern je teď příliš rozhozený na to, aby překonal zlatý standard evropského fotbalu.
obhájce: Ondřej Tůma, ředitel Football Clubu
Přiznám se, že i pro mě je v tomhle duelu celkem jasným favoritem Manchester City (aktuální kurzy bookmakerů mi přijdou ještě hodně milosrdné), ale kdo jiný by měl v redakci Football Clubu hájit barvy Bayernu než jeho věrný fanoušek. Takže pojďme na to – zkusím vypíchnout, kudy by podle mě pro Bavory mohla vést cesta do semifinále Ligy mistrů.
Utkají se spolu tradiční maratonci, kteří mají obří rozpočet i silný kádr plný hvězd včetně široké lavičky. Díky tomu většinou dominují domácím soutěžím. Hrají si to „své“ a systémově i kvalitativně jim to zkrátka v dlouhém běhu v Premier League a Bundeslize vychází na titul. Jenže tuhle sezonu je situace jiná: Citizens zatím marně stíhají vedoucí Arsenal a Bayern má v čele jen dvoubodový náskok před dotírajícím Dortmundem. Do klíčového dvojzápasu v Lize mistrů (protože cokoli jiného než finále, je pro oba kluby neúspěchem) tak jdou pod enormním tlakem.
Kouzlo okamžiku by mohlo být první výhodou podceňovaného Bayernu. Fráze o německé buldočí povaze jsou sice v českém fotbalovém prostředí hodně nadužívané, v tomhle případě by ale mohly platit. Tradiční lídři Müller, Kimmich a Goretzka si tuhle sezonu chtějí napravit reputaci po zpackaném světovém šampionátu v Kataru a titul v Bundeslize jim k tomu stačit nebude. Hráči City jsou Pepem Guardiolou vedeni k trpělivé práci, Bayern je pro mě mnohem víc pohárové mužstvo, které se dokáže vyburcovat na rozhodující mače sezony.
Pokud chce Bayern postoupit, bude muset bezpodmínečně zkrotit divokého vikinga Erlinga Haalanda. Na jeho souboje s triem de Light, Upamecano, Pavard se vysloveně těším. Všichni zainteresovaní se dnes večer naběhají až až. Při pokrytí ofenzivní hrozby City pak bude pro Bayern důležitý i miniduel Kimmich/Goretzka vs. De Bruyne/Gündogan. Bavorští bořiči mají podle mě dost sil a motivace, aby tyhle zásadní bitvy zvládli.
Další lahůdkou pak budou souboje na křídlech hřiště. Grealish sice hraje v životní formě, ale směrem dozadu toho tolik neodpracuje. Na druhé straně pak bude pro Bayern zásadní, aby čtvrtfinálová klání vyšla Daviesovi, který v podstatě dokáže na lajně pokrýt veškeré defenzivní i ofenzivní úkoly.
Nerad bych ale tenhle duel vykreslil jako souboj houževnatého Bayernu a hravého City. Němci mají v ofenzivě taky nesmírnou sílu (a vůbec nevadí, že se Lewandowski už opaluje v Barceloně a jeho nástupce na hrotu Choupo-Mouting je aktuálně na marodce). Thomas Tuchel bude muset vhodně využít a namotivovat Gnabriho se Saném (kteří se pod Nagelsmannem moc nepředřeli). A trojici Musiala, Mané, Coman by chtěl mít v týmu asi každý trenér. Zejména při brejcích, kterých by Bayern mohl mít proti Manchesteru City nezvykle hodně, by mohli právě tihle hráči sehrát zásadní roli.
Za Bayern bych sice tentokrát ruku do ohně nedal, jsem ale přesvědčený, že v téhle sezoně už neuvidíme střetnutí s větší kvalitou na hřišti. Takže příjemnou zábavu, ať už budete fandit komukoli.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
V tradičních víkendových analýzách zajímavých zápasů napříč Evropou se přes Prahu vydáváme do Německa, Itálie a Anglie.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?