S touhle Ligou mistrů jděte do háje. Frankfurt bojuje s italskými úřady

Aktualizováno
15. březen 2023
Sdílejte:
Italské úřady vyhodnotily neapolskou odvetu osmifinále Ligy mistrů jako zvláště rizikovou a zakázaly prodej lístků pro fanoušky Eintrachtu Frankfurt. Německý klub se aktivně brání a chce zajistit, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo.
Budou i v Neapoli?Foto: Christian Bertrand / Shutterstock

Až dnes večer vyběhnou na trávník hráči Neapole a Frankfurtu, bude zajímavé zkontrolovat hostující fanouškovský sektor. Nejde jen o to, že příznivci Eintrachtu umí vytvořit skvělou atmosféru. Jde o to, jestli tam vůbec budou. Pokud ano, bude to jejich vítězství nad italskými úředníky.

Tenhle boj trvá už přes týden. Italský vládní poradní sbor, který má na starost vyhodnocování nebezpečnosti jednotlivých sportovních akcí, totiž odvetu osmifinále Ligy mistrů vyhodnotil jako zvláště rizikovou. A v tom případě je v Itálii běžné, že následuje zákaz výjezdu pro hostující fanoušky.

Tedy běžné to dosud bylo v rámci italské Serie A, kde třeba fanoušci AS Řím mají dlouhodobě zákaz cestovat na zápasy do Neapole (a platí to i naopak) kvůli incidentu z roku 2014, při kterém zemřel mladý fanoušek Neapole. Na evropské scéně je podobný zákaz unikátní.

Přišlo s ním na začátku minulého týdne italské ministerstvo vnitra, které zakázalo prodej lístků všem německým občanům. Mezi fanoušky Frankfurtu a Neapole panuje dlouhodobá nevraživost pramenící z pohárového střetnutí v 90. letech minulého století. Potvrdila se i před třemi týdny, když Eintracht doma v prvním zápase současnému italskému vládci podlehl 0:2. Frankfurtská policie před zápasem hlásila několik napadení neapolských fanoušků od místních ultras.

Italské úřady při posuzování aktuálního zápasu také vzali v potaz chování fanoušků Frankfurtu z roku 2018, kdy hrál Eintracht v Římě Evropskou ligu proti Laziu a i tenkrát bylo v ulicích rušno, když policie zasahovala u potyček nebo ničení majetku. Do toho všeho mají fanoušci Eintrachtu družbu s fanoušky Atalanty Bergamo, kteří se také nemusí s ultras Neapole a podle italských úřadů se rovněž měli chystat na středu do Neapole.

Celý tento koktejl vedl k už zmíněnému rozhodnutí italského ministerstva neprodávat hostujícím fanouškům lístky. Zatímco Italové jsou na podobné zákazy zvyklí a zpráva tam podle Olivera Meilera, korespondenta deníku Süddeutsche Zeitung z Itálie, nevzbudila nejdřív větší rozruch, ve Frankfurtu následovala vlna odporu a silného nesouhlasu. Do Neapole se chystalo minimálně 2700 podporovatelů Eintrachtu a objednáno bylo šest charterových letů.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   „Jde o masivní zásah do svobody pohybu, do fanouškovské kultury a ještě víc do integrity celé soutěže,“ stěžoval si Philipp Reschke, člen vedení Eintrachtu, který italským úřadům vytýkal zlovůli a italské vládě to, že nedokáže zajistit pořádek v ulicích a tak věc řeší alibistickým zákazem. A zástupci německého klubu nezůstali jen u slov.

   Proti ministerské směrnici se odvolali a u italského správního soudu částečně uspěli. Ten řekl, že zákaz prodeje lístků pro německé občany není dostatečně zdůvodněný a nařídil na konci minulého týdne uvolnění lístků pro fanoušky Eintrachtu do prodeje. Radost frankfurtským ale dlouho nevydržela.

   V neděli neapolská regionální správa kontrovala dalším zákazem, tentokrát pro fanoušky přímo z Frankfurtu a proti tomu už Eintracht s odvoláním neuspěl.

   Zástupci Eintrachtu jsou znechucení a slibují další právní kroky. Je jasné, že ty už fanouškům z Frankfurtu do Neapole nepomohou, Reschke ale mluví o principu. Jeho klub by nyní rád vytvořil jakýsi precedens tím, že podnikne právní kroky, aby k podobným vyloučením už nedocházelo.

   „Jsme zapojeni a podporujeme Eintracht Frankfurt v jeho žalobě,“ řekl po týdnu ticha v úterý předseda UEFA Aleksander Čeferin v rozhovoru pro německou televizi ZDF. Dodal, že chystá změnu pravidel tak, aby když se něco podobného stane příště, aby se zápas nehrál vůbec.

   „Z hlediska práva jde jen o těžko zdůvodnitelný krok, když dochází k jasné diskriminaci na základě příslušnosti k určitému kolektivu (fanoušek klubu) či lokalitě,“ hodnotí postup italských úřadů advokát Zdeněk Tomíček ze společnosti CEE Attorneys.

   Proč se na stadionech staví ploty? Pohled policie a klubů

   Sektory s hostujícími fanoušky v Česku většinou oddělují ploty a sítě. Proč to tak je a má to zůstat? Ptáme se zástupců prvoligových klubů a policie.

   Přečíst

   Lístky tedy teď v Neapoli nemohou prodávat obyvatelům samotného Frankfurtu, ale další fanoušci Eintrachtu se na zápas dostat mohou. Kolik jich tam budem, není jasné. Web Kickeru píše o tom, že zástupci Eintrachtu nechtějí mít za těchto podmínek s výjezdem svých fanoušků do Neapole nic společného a že nebudou zprostředkovávat prodej vstupenek do sektoru hostí. Web Süddeutsche Zeitung ale píše o tom, že v Neapoli očekávají příjezd asi 2000 frankfurtských fanoušků.

   Jisté je, že v Neapoli bude oslabena minimálně funkcionářská přítomnost Eintrachtu. Před prvním utkáním před třemi týdny proběhla přátelská slavnostní večeře s představiteli jednotlivých klubů, jak je před večery Ligy mistrů zvykem. Tentokrát se jí Eintracht zřeknul a do Neapole na protest odcestovala pouze malá delegace. A to i přesto, že zástupci italského klubu postup italských úřadů na konci minulého týdne zkritizovali a uvedli, že jsou zákazem pro fanoušky hluboce znepokojeni.

   Naštvaní jsou samozřejmě i fanoušci. „Ohrožuje to celou evropskou výjezdovou kulturu, když je tak snadné vyloučit hostující fanoušky. V konečném důsledku jde celé kouzlo evropských pohárů do háje,“ uvedl v pondělí zástupce Dario Minden, zástupce příznivců Eintrachtu.


   Nové číslo

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

   Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

   Zábava

   Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

   Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

   První liga

   Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

   Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

   Česká liga
   Popup se zavře za 8s