Trenére, proč jste nestřídal? Nejlepší reakce na moldavskou bídu

28. březen 2023
Sdílejte:
Z nuly na sto a zase zpátky. To je příběh české reprezentace na začátku kvalifikace o Euro 2024. Prošli jsme Twitter a namíchali koktejl vtipné a dobře mířené kritiky. Vzpomenete si ještě na kvalifikaci na MS 2010?
Jaroslav Šilhavý v akci.Foto: Profimedia

Moldavsko naposledy remizovalo doma s Faerskými ostrovy 1:1, předtím loni v listopadu v přátelských zápasech dostalo 0:5 od Rumunska a 1:2 od Ázerbájdžánu. V kvalifikaci o poslední mistrovství světa vyhrály v Kišiněvě Skotsko a Rakousko 2:0, Dánsko 4:0. Podtrženo, sečteno, je Moldavsko čtvrtý nejhorší tým, který hraje kvalifikaci o Euro 2024.


Zatímco v pátek česká reprezentace přejela Polsko 3:1, v Kišiněvě z toho bylo trápení. Dá se to vyjádřit třeba takhle: proti Polsku to Jaroslav Šilhavý zorchestroval na Karla Brücknera (kromě jiného bronz na Euru 2004 a jediný postup Česka na MS), v Moldavsku na Karla Jarolíma (neúspěšná kvalifikace na MS 2018 například s domácí remízou s Ázerbájdžánem).

Jaroslav Šilhavý v Moldavsku a předtím proti Polsku.

Po zápase na sebe porážku vzal náš novinářský kolega Michael Durčák, který před kišiněvskou bídou ukazoval svaly. Ale jinak má pravdu: na Euro se Česko dostalo zatím sedmkrát ze sedmi pokusů, na mistrovství světa jednou ze sedmi.


Česko se v Kišiněvě trápilo od začátku zápasu, první střídání přišlo v 73. minutě. Tenhle trenérský tah si získal hodně pozornosti.


Václav Černý má skvělou formu. Křídlo Twente, pátého týmu nizozemské ligy, má v sezoně bilanci devět gólů a šest asistencí ve 24 ligových zápasech. Z posledních třech zápasů má dva góly a tři asistence. V reprezentaci dal naposledy gól v listopadu v obou přátelácích Faerům i Turkům. V Moldavsku si nezahrál a my se s Twitterem ptáme proč? 


To jsme nečekali, hlásí i Moldavané. Michal Kvasnica, reportér Sportu v Kišiněvě, popsal neobvyklý zážitek a správně pochválil domácí, kteří včera prostě šli štěstíčku naproti. Je to tak. 


Češi naopak štěstí naproti moc nešli a tak nepřišlo.

„Nechci říct, že je snadnější hrát proti Polsku než proti Moldavsku. Ale něco vytvářet a hrát do plných je vždy složité. Přesto jsem si myslel, že budeme lepší ve vytváření šancí. Pohyb byla také jedna z věcí, které nám vadily. Je to na detailnější analýzu, vyhodnotíme si to v průběhu dalších dnů. Nechci říct, že jsme byli nepřipraveni, ale ten zápas jsme nezvládli,“ zhodnotil zápas Jaroslav Šilhavý.


Našeho spolupracovníka a taktického experta Vojtu Mrklase bolely oči a svrběly ruce. Hodně o tom na Twitteru během zápasu psal. Škoda, že ho reprezentační trenér nesleduje...


V superatraktivní skupině E čeká na Česko v cestě na Euro 2024 kromě Polska a Moldavska ještě Albánie a Faerské ostrovy. Někdo se už teď bojí, jiný vyvolává zlé duchy. Třeba ty z kvalifikace na MS 2010, kdy Česko skončilo třetí za Slovenskem a Slovinskem.


Buď jak buď, březnové reprezentační okno je za námi a vrací se ligový fotbal. Zaplaťpánbůh, říkají mnozí.


Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Trouba to byl! V cestě ke zlatu stál v Chile i ruský rozhodčí, vzpomínají vicemistři světa

V roce 1962 se touto dobou hrál československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.

Historie

Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

Anketa

Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

Zprávy
Popup se zavře za 8s