Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Sedm ze sedmi. Dostane se Česko i na Euro do Německa?

21. březen 2023
Sdílejte:
Startuje kvalifikace na Euro 2024. Už na konci roku 2023 bude jasné, jestli se Česko podívá na osmé mistrovství Evropy v řadě. Řekněte nám, jak to vidíte.
Ve Spartě má Jan Kuchta formu, pomůže Česku na Euro 2024?Foto: Profimedia

Ten rozdíl bije na první pohled do očí. Zatímco na mistrovství světa Česko prošlo jen jednou ze sedmi pokusů, na mistrovství Evropy zvládlo doposud všech sedm kvalifikací úspěšně.

A i bilance na závěrečných turnajích je výborná – jedno stříbro (1996), jeden bronz (2004) a k tomu dvě čtvrtfinále (2012 a 2020). Na zbylých třech Eurech Česko nepostoupilo ze skupiny.

Teď začíná kvalifikace na Euro 2024, které se příští rok hraje od 14. června do 14. července v Německu. A výchozí pozice je dobrá. Ve skupině E je jen pět týmů, což znamená osm kvalifikačních zápasů. Česko se utká s Albánií, Faerskými ostrovy, Moldavskem a Polskem. Na Euro, kde hraje 24 týmů, postupují přímo první dva.

Kvalifikace začíná tento pátek zápasem v Edenu s Polskem, které na nedávném MS v Kataru došlo do osmifinále, kde vypadlo s Francií. Jaroslav Šilhavý nominoval na zápas s Polskem a následný pondělní duel v Moldavsku sestavu s šesti nováčky, ve které mají převahu hráči z české ligy a po vypadnutí zraněného Patrika Schicka tvoří celou polovinu reprezentace hráči Slavie a Sparty.

Česko v roce 2023 odehraje kompletní kvalifikaci na Euro 2024, tedy všech osm zápasů. Navazuje přitom na neúspěšný rok 2022, kdy teprve podruhé v historii měla česká mužská reprezentace rok s negativní zápasovou bilancí. V praxi to znamenalo neúčast na mistrovství světa (po březnovém neúspěchu v baráži ve Švédsku o MS v Kataru) a sestup z nejvyššího patra Ligy národů. Podrobnosti najdete v textu Nejhorší bilance i radost ze tří tisíc diváků. Reprezentační rok 2022.

Bude rok 2023 jiný a zakončí ho Česko jako účastník mistrovství Evropy v roce 2024?

Dostane se Česko na Euro 2024?

Na mistrovstvích Evropy hrálo až do roku 2012 16 týmů, což není o moc víc, než kolik je evropských týmů na mistrovství světa, kam se Česko dostalo ze sedmi pokusů jen jednou (MS 2006 v Německu). O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy.

Naposledy v Kataru hrálo 13 evropských národních týmů a v roce 2026 na rozšířeném mistrovství světa bude 16 evropských reprezentací. Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Termíny kvalifikačních zápasů v roce 2023:

  • 24. března 20:45, Česko – Polsko
  • 27. března 20:45, Moldavsko – Česko
  • 17. června 20:45, Faerské ostrovy – Česko
  • 7. září 20:45, Česko – Albánie
  • 12. října 20:45, Albánie – Česko
  • 15. října 18:00, Česko – Faerské ostrovy
  • 17. listopadu 20:45, Polsko – Česko
  • 20. listopadu 20:45, Česko – Moldavsko

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s