Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Česká liga před výkopem. Hledáme mistra i černé koně

20. červenec 2023
Sdílejte:
Pauza je konečně u konce a liga se vrací! Projděte si s námi, na co se můžete těšit.
Bude to i dál jízda jako při posledních derby?Foto: Profimedia

Boj o titul

Kdyby ligu vyhrál někdo mimo top trojku, bude to obrovské překvapení. Zajímavý kontext však bude mít vítězství kohokoliv z trojice Sparta, Slavia a Viktoria Plzeň.

Pražská Slavia se bude snažit vyhrát ligu po dvou sezonách, ve kterých získala jen druhé místo. Pokud by podruhé v řadě zvítězila Sparta, jednalo by se o první obhajobu letenských od sezony 2000/01. Vítězství Plzně by přišlo navzdory poměrně rozšířenému přesvědčení o končící éře tamní dominance. To jen na úvod k motivaci tří nejsilnějších celků.

Viktoria posílila prozatím příchodem odloženého Ibrahima Traorého ze Slavie, uplatněním opce na šikovného forvarda Rafiu Durosinmiho a z Vyškova přišel problémy se zraněnými stopery na poslední chvíli na hostování pomoci řešit mladý Sampson Dweh z Vyškova. Západočeši zároveň doposud absorbují některé transfery, které zařídil šéf Adolf Šádek v rámci loňského léta a zbrojení na kvalifikaci o Ligu mistrů. Těšit se tak v Plzni můžou třeba na uzdraveného Jana Klimenta nebo na Cadua, který se vrátil z hostování v Baníku. Z hostování se vrací také třeba Pavel Šulc nebo Robin Hranáč a ačkoliv je možné, že se všichni tito hráči v kádru neudrží, trenér Miroslav Koubek má zkrátka k dispozici mnoho zajímavých hráčů, jejichž potenciál prozatím nebyl v Plzni naplněn.

Slavia je v trochu jiné pozici, když po dvou sezonách nenaplněných mistrovských ambicí výrazně zabrala a na přestupy za desítky milionů korun si pořídila útočníky Mojmíra Chytila a Muhameda Tijaniho a záložníka Conrada Wallema. Za podpisový bonus pak přišel ještě zraněný stoper Sheriff Sinyan, který bude hrát až od podzimu. Sešívaní do risku šli, protože jde o hráče, kterého dlouhodobě chtěli. K tomu trenér Jindřich Trpišovský už loni pracoval s našlapaným kádrem, který je ještě vyztužený návraty z hostování, z nichž některá (jako v případě Tomáše Vlčka v Pardubicích) byla velmi povedená. Ublížit by Slavii výrazně neměl ani odchod dvou klíčových hráčů – Davida Juráska a Petera Olayinky. Slavia má tak široký a kvalitní kádr, že by je měla nahradit. Sešívaní navíc nejspíš vyřešili slabinu, kterou byli nejistí stopeři a trenér Trpišovský si třetí titul v řadě jistě nebude chtít nechat protéct mezi prsty.

Čeká ho ale hodně tvrdý souboj. Rušno je nyní na Spartě. Ta už na konci minulé sezony oznámila přestup Jana Kuchty a pořídila si ze Zbrojovky Brno Michala Ševčíka. Po představení hostujícího Veljka Birmančeviće si dali na Letné v oznamování posil pauzu, ta však byla zakončena v úterý, kdy v jubilejním černozlatém dresu zapózoval exliberecký Victor Olatunji a ve středu také stoper James Gomez.

Situace ve Spartě se zdá turbulentní. Odešel útočník Tomáš Čvančara, který se v minulé sezoně přímo podílel na 15 ligových brankách (12 zásahů a tři asistence za 24 zápasů). Klub se stále snaží o další působení brankáře Matěje Kováře, který se prozatím připravuje s mateřským Manchesterem United. Fanoušci dál očekávají řešení pravé strany obrany, ať už jde o údajný zájem o Martina Vitíka, či alternativu k wingbekům Janu Mejdrovi a Tomáši Wiesnerovi. Později příchozím hráčům může déle trvat adaptace.

Kádr Sparty je stále velice silný, jenže narozdíl od Plzně a Slavie, které mají z hlediska zásadních příchodů nejspíš už hotovo, je v něm stále pár otevřených otázek, které mohou promluvit i do boje o titul. Klíčový je třeba právě post brankáře, nebo pravého wingbeka.

„Největším favoritem na titul je pražská Slavia, která by po dvou druhých místech měla být nejvíc hladová. Pro obhajující Spartu bude tak trochu novinkou zhuštěný program v rámci účasti v pohárové Evropě během podzimu. V přestupovém okně sice byli Letenští aktivní, i tak ale zůstává otázkou, jak se kouč Priske vypořádá se ztrátou klíčových opor Kováře a Čvančary, přičemž supy krouží i kolem Vitíka. Slavia je na poháry zvyklá, odchod Juráska se všeobecně očekával, jinak je kádr stabilní a doplněný o několik zajímavých postav. Dá se očekávat, že zejména doma bude tým znovu hodně produktivní a na druhé straně neprůstřelný,“ říká Roman Kovařík, sportovní expert sázkové společnosti Fortuna.

„Uvidíme, co vymyslí matador Koubek v Plzni, jeho tým má za sebou hodně zajímavou přípravu, ve které nastřílel mraky branek. Zkušený trenér navíc dokáže z minima vytěžit maximum, za určitých okolností tak Viktoria znovu může zatápět i oběma hlavním favoritům,“ dodává Kovařík.

Kdo bude čtvrtý?

Top trojka je stále velmi silná, zbytek ligy se tak nejspíš bude tradičně upínat ke čtvrtému místu, které navíc v nové sezoně znamená bezpodmínečnou účast v bojích o Evropu, Česko totiž v sezoně 2024/25 opět vyšle do pohárů pět týmů. Zájemců je mnoho a loňský příběh Bohemians ukázal, že v tomto ohledu nelze nikoho předem vyloučit. Podívejme se však na ty nejpravděpodobnější adepty na ligové místenky do Evropy.

Tím prvním je Slovácko, které je statutu nejlepšího týmu za velkou trojkou v posledních sezonách nejblíž. Z posledních tří sezon získalo čtvrté místo dvakrát a letos skončilo páté, dva body za Bohemians. Dlouhodobě největší téma týkající se klubu z Uherského Hradiště zní, jak dlouho je udržitelné spoléhat na starší hráče v kádru. Tým byl loni o něco slabší než dřív, což se projevilo i na získaných bodech (Slovácko jich meziročně ztratilo 18!). Pozorný fanoušek si však mohl povšimnout, že Martin Svědík pomalu do týmu začleňuje mladší hráče.

Slovácko dál drží svou zkušenou osu týmu a natrvalo se mu podařilo získat Michala Trávníka. Hostovat zase přišel šikovný záložník Matěj Valenta ze Slavie a tým tak čeká zajímavý ročník, kdy by se už mnohem víc mohli dostávat ke slovu právě mladíci, kteří už se rozehrávali loni, jako Filip Vecheta, Pavel Juroška, Vlasij Sinjavskij, Merchas Doski či Kim Seung-Bin. Snížení věkového průměru se navíc v případě výše uvedených nemusí vylučovat s vysokými ambicemi.

Návratu Svědíkova výběru na čtvrté místo se pokusí zabránit trenérský štáb Václava Jílka v Olomouci. Hanáci naposledy zažili solidní sezonu, ve které dle tabulky očekávaných bodů dokonce už měli čtvrté místo získat. Z intenzivní mašiny, kterou hanácký klub dlouhodobě staví, v létě ze zásadních aktérů vystoupil pouze útočník Mojmír Chytil. Ten je však nahrazený konzistentním střelcem Lukášem Julišem ze Sparty a jinak je vše pohromadě.

A právě to je důležité. Sigma v nové sezoně může vyždímat potenciál hráčů, kteří přišli v zimě, jako jsou Martin Pospíšil, Dele Israel, Denis Kramář či Jan Fortelný (jehož hostování bylo prodlouženo). Třetí sezona pro Jílka zkrátka přináší velká očekávání a Sigma bude chtít být co nejvýš.

Kromě Olomouce a Slovácka po Evropě opatrně určitě pošilhává i Baník. Ostravští v létě výrazně (a hlavně brzy) posílili, což však může znamenat pomalejší rozjezd. Mnohé příchody jsou obestřeny určitou nejistotou, ale o to víc se mohou zdát vzrušující. Mluvíme zejména o hráčích jako jsou Samuel Grygar, který se vrací do Česka z Interu Milán, exvarnsdorfský střelec Abdullahi Tanko, Kpozo Patrick ze Šerifu Tiraspol. A málokdo u nás znal také slovenskou dvojici Filip Blažek a Mateje Madleňák, přičemž první jmenovaný zapadl tak rychle, že si ho kabina zvolila za jednoho ze zástupců kapitána.

Kromě zmíněných dorazil také záložník Tomáš Rigo ze Slavie B, který je vynikajícím prospektem, ale přichází z druhé ligy a čeká ho náročnější adaptace. Nejzajímavější pro tuzemské fanoušky však budou zbývající tři příchody. Mezi tři tyče přichází (opět ze Slavie) šikovný Jakub Markovič, který by měl týmu, pokud se do brány prosadí, dodat lepší rozehrávku nohama a nahradit veterána Jana Laštůvku. Z Hradce Králové přišel útočník Filip Kubala, který by měl typologicky nahradit Nemanju Kuzmanoviće a ze Slavie technický šikula Ewerton.

Největší otázkou u Baníku je, zda se náročná přestavba podaří skloubit s výsledky a do jaké míry budou moci ambice ustoupit budování. Brzy se ukáže, zda je takto náročný proces schopen ukočírovat trenér Pavel Hapal.

Z dosavadního výčtu to vypadá, že souboj o čtvrté místo by se mohl přejmenovat na souboj o nejsilnější tým Moravy. Ve skutečnosti jsou však ve hře jistě minimálně dva další týmy. Tím prvním jsou Bohemians, kteří čtvrté místo obhajují a je pro ně podstatné, že příliš neoslabili, když z loňských tahounů přišli jen o útočníka Václava Drchala a brankáře Martina Jedličku. Naopak získali zejména tři podstatné příchody. Jsou jimi krajní bek Matěj Hybš, schopný hrát také stopera, Robert Hrubý, jenž by v klubu měl nahradit ofenzivní nadstavbu Aleše Čermáka a brankář Milan Reichl.

Bohemka už loni měla překvapivě široký kádr, když dokázala pro jarní část sezony nahradit hvězdy z podzimu Petra Hronka a Romana Květa. Útok Bohemky včetně probuzeného Jana Matouška byl i nadále pro tým klíčový, klokanům se i na jaře dařilo střílet branky z malého počtu velkých šancí. Právě na jejich počtu musí tým Jiřího Veselého zapracovat, má-li se jeho spanilá jízda opakovat. Vzhledem k velice těžkému soupeři v předkolech pohárů (norský Bodø/Glimt) se zdá, že by jej nemuselo příliš namáhat evropské angažmá, možné je ale všechno.

Posledním týmem, který se pravděpodobně zapojí do boje o čtvrté místo, by měl být Liberec. Ten si užil výborný konec minulé sezony, když zvítězil v prostřední skupině a sázel gól za gólem, na čemž mělo největší podíl útočné trio Frýdek – Olatunji – Tupta. Mnohdy skoupý klub nejprve své fanoušky překvapil tím, že na Olatunjiho a Tuptu uplatnil opce, následně je však rozesmutnil oznámením odchodu prvního jmenovaného do Sparty. Klub rovněž přišel o záložníka Valentu ze Slavie.

Jinak ale kvality zůstává dost a Liberec se dál pyšní velmi mladým a dravým kádrem. Ze Sparty natrvalo přichází Dominik Plechatý, vrací se Matěj Chaluš a z druhého S bude hostovat Filip Horský. Kromě toho si severský klub pořídil Nicolase Pennera z Budějovic, jenž se loni stabilizoval na pozici wingbeka a z Bosny a Hercegoviny dorazil Luka Kulenović. Liberec oslabil méně, než bylo zvykem a přivedl i pár posil. Trenér Luboš Kozel měl možnost si tým vychovat podle sebe a může navázat na povedené jaro. Mohlo by to dopadnout ještě lépe než loni.

Sympatické kluby, které se budou chtít udržet. A možná něco víc?

Málokterý klub v uplynulém ročníku vzbudil tak velké sympatie jako Pardubice. Výběr Radoslava Kováče se na svém novém stadionu prezentoval moderním a pohledným fotbalem, dával krásné góly a podařilo se mu skrz baráž udržet prvoligovou příslušnost.

Kováč si navíc v létě nechal přivést hráče, kteří už na východě Čech působili, jako jsou Vojtěch Patrák, Denis Darmovzal, Ladislav Krobot a Michal Surzyn. Kromě nich tým získal také Tomáše Zlatohlávka ze Sigmy Olomouc a z Baníku přichází gólman Viktor Budinský. Pardubice by ale jistě rády získaly i nějaké to hostování, zejména potom do obrany, či zálohy, která se jim kvůli odchodům rozpadla. Odešel jak ofenzivní lídr Dominik Janošek, tak stoperská dvojice Tomáš Vlček a Robin Hranáč a je otázka, zda se vrátí alespoň defenzivní záložník a pravý obránce v jednom těle Marek Icha.

Navzdory mnoha příchodům tak budou Pardubice muset ještě hodně pracovat. Lepit stoperskou dvojici v průběhu soutěže může být obrovský problém, kterému se klub musí pokusit vyhnout. Jistě by preferoval poklidnější ročník strávený na středu tabulky.

Podobně jsou na tom ostatně v Karviné, jejíž návrat do ligy mnozí kvitovali. Klub je atraktivní mimo jiné svou aktivitou na přestupovém poli s exotickými hráči, kromě nich však přináší také hezký stadion a solidní fanouškovskou základnu, přibude také slezské derby s Baníkem. Karviná doufá, že ji za záchranou dotáhne i bývalý jablonecký útočník Martin Doležal, který se po roce a půl v Polsku vrací do české ligy. Že by nový Řezníček?

Kromě něj si klub pořídil z Baníku obránce Jaroslava Svozila. Návrat do první ligy zažije také Lukáš Budinský, který by pro změnu rád navázal na své angažmá z Mladé Boleslavi, za kterou v lize zapsal ve dvou sezonách 23 kanadských bodů (15 branek a 8 asistencí). Karviná má v týmu i pár nadějných mladých hráčů, jako jsou Michal Hošek či Amar Memić. Uvidí se, jak se podaří mladé hráče se zkušenějšími borci nakombinovat.

Vše nové v Hradci

S velkou nadsázkou by se dalo říct, že v tomto ročníku nebudeme mít pouze jednoho nováčka, ale hned dva. K tak velkým změnám dochází v Hradci. Klub odhalil novou vizuální identitu včetně zjednodušeného loga a nových barev. Vedle tradiční černé a bílé nahradila původní červenou zlatá, což už samo o sobě vytváří prakticky ojedinělou kombinaci v našem prostředí. Hradec se nově prezentuje také speciálním vzorováním, jež napodobuje cihlové domy z centra města. Na první pohled to připomíná QR kód, který najdete třeba na dresech nebo sedačkách nového stadionu.

Právě nová hradecká aréna je událostí minimálně roku a další změnou oproti minulým dvěma prvoligovým sezonám Hradce. Je velmi nešťastné, že se ještě bezprostředně před startem ligy řeší, zda Hradec podzim nové sezony v nové aréně, která je těsně před dokončením, odehraje. Středeční zpráva šokovala celé fotbalové prostředí, nikdo nechce, aby Hradec ještě půl roku hrál v dalším azylu, tentokrát v Plzni. Licenční řád ale mluví jasně, když se začne na jednom stadionu, musí se tam odehrát celá půlsezona. Nezbývá než doufat, že se najde řešení, které ze svátku, na který se všichni těšili, neudělá totální blamáž. Připomeňme jen to, že hradecký klub už do nové arény prodal přes 2000 permanentek. Psali jsme: Hradec před katastrofou. Stavba stadionu má další zpoždění, hrozí podzim v Plzni

Nový je v Hradci i trenér. Miroslava Koubka nahradil Jozef Weber, se kterým nejspíš přijde i jiný styl fotbalu. Alespoň nějakou kontinuitu by měl udržovat jeho asistent Stanislav Hejkal, ale vzhledem k minulým dvěma angažmá Webera se stejně hradečtí fanoušci mohou obávat, že tohle nebude změna k lepšímu.

Odlišný je částečně i kádr, pryč je totiž pravděpodobně nejlepší hráč ofenzivy v loňském roce Filip Kubala a také wingbek Matěj Ryneš. Novou tváří týmu by se tak měl stát navrátilec Václav Pilař a Ryneše zase zřejmě nahradí další exsparťan Ladislav Krejčí. Kromě toho do útoku výměnou za Kubalu dorazil útočník Ondřej Šašinka a obranu posílí David Heidenreich, vracející se nastálo z Itálie do Česka.

V Hradci budou doufat, že se nezmění alespoň zarputilý herní projev votroků. Slavia, která s FCHK pravidelně ztrácí klíčové body, jistě není jediným ligovým týmem, který proti Východočechům hraje nerad. Pro fanoušky z celé republiky by potom bylo skvělé, kdyby se stadion podařilo otevřít včas, podmínky pro hostující fans v něm byly co nejlepší (i když bez plotů a sítí to prý nejde ani v Hradci) a tým na hřišti třeba přidal o něco víc fotbalovosti.

Další pokrok v přístupu k fanouškům

Debata o všeobecném zvelebování fanouškovského prostředí, která se v posledních měsících ve velkém rozšířila minimálně ve fanouškovské komunitě na Twitteru naštěstí začíná nacházet své posluchače i u zástupců ligových klubů. Kromě dlouhodobě marketingově našlapaných pražských S se v poslední době probouzí rovněž další kluby ve snaze zaujmout své fanoušky a investovat do celkového fotbalového zážitku. Nové identity tak představily po Spartě a Slavii také Teplice nebo už zmíněný Hradec.

Marketing mnoha ligových klubů jde nahoru. Skvělou kampaň si loni připravil ke stoletému výročí Baník, který minimálně v rámci představovacích videí s posilami pokračuje v aktivitě i nadále. Výročí slavila rovněž Slavia, která navíc letos navázala dalším jubileem, tentokrát se jedná o 15 let nového stadionu v Edenu. Pořádně bohatý program letos nabídne jistě také Sparta, která slaví 130 let od založení klubu a už se velkolepě uvedla třeba při opulentním představení nového dresu.

Při pohledu na úspěchy obou S v prodeji permanentek (oba kluby vyprodali maximální kapacitu) je zřejmé, že dlouhodobá kvalitní marketingová komunikace s fanoušky se může pořádně vyplatit. Nejde však jen o ni. Osvěta se doufejme bude šířit také do zacházení s hostujícími fanoušky v jejich sektorech.

Do Karviné to sice bude mít většina fanoušků dalších klubů pořádně daleko, na druhou stranu se dočkají fandění na jednom z nejlépe hodnocených českých stadionů, který většinou aspektů drtivě poráží starý areál Zbrojovky Brno. Nový stadion je v Pardubicích a brzy snad bude i v Hradci. Liga jde nahoru i v tomto ohledu, máme se na co těšit.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s