Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Když se zastaví čas. Nové číslo vás vezme na stadiony i do přípravek

21. červen 2023
Sdílejte:
Vychází 25. číslo čtvrtletníku Football Club, které má dvě hlavní témata – stadiony a práce s mládeží. Úvodník a obsah nového čísla, které předplatitelům právě vyrazilo do schránek, vás navnadí ke čtení.
Číslo 25 je venku!Foto: Football Club

Málokde dokážu vypnout a pročistit hlavu, jako na tribunách fotbalového stadionu. Neutralizovat jinak neúnavně poletující myšlenky. Bezstarostně sledovat dění na hřišti a v ochozech. Sem tam si něco zakřičet. Soustředit se jen na tady a teď.

Kouzlo ale funguje pouze ve chvíli, kdy stadion žije. Když se hraje zápas. Když se fandí. Spousta fanoušků si při cestování užívá prohlídky slavných fotbalových chrámů. Tahle zábava není nic pro mě. Návštěva prázdné Letné, Camp Nou nebo Allianz Areny by mě nebavila. Bylo by to stejné jako procházky vylidněnými ulicemi Prahy, Barcelony a Mnichova. Miluju ruch velkoměsta, jeho energie mě nabíjí. Podobné je to se stadiony.

Teď si možnost zastavit na chvíli čas užívám s malým synkem. A i když je každá výprava na stadion tak trochu podmíněná nákupem několika klobás, sušenek a hektolitrů džusu, dvěma návštěvami toalet během poločasu a pravidelnými útratami za cokoli ve fanshopu, stává se z něho můj fotbalový parťák.

Jeden z prvních zápasů přímo na stadionu, na který si z dětství pamatuju, bylo finále českého poháru mezi Spartou a Drnovicemi v květnu 1996. Hrálo se na strahovském Stadionu Evžena Rošického. A zápas dvěma góly rozhodl Pavel Nedvěd. O měsíc později brnkali na kytary bratři Nedvědovi na vedlejším Spartakiádním stadionu. Před 70 tisíci diváky!

Od té doby stojí čas i na strahovském kopci. Tribuny obou stadionů chátrají. Na ploše toho většího Sparta aspoň vybudovala tréninkové centrum. Diskutovaný projekt Národního stadionu je zatím u ledu. I když letenští dávají najevo, že by se jednou se svým stadionem rádi stěhovali právě na větrnou hůrku. Takže kdo ví, kam budeme se synem za deset patnáct let chodit na fotbal.

Kauza Strahov je zároveň otvírákem hlavní tematické části o stadionech. Čeká vás taky řada příběhů fotbalových svatostánků po celém světě – vypravíte se do Berlína, Buenos Aires, Ria de Janeira nebo mexického Matamoros.

Druhý tematický blok tohoto vydání se věnuje fotbalové výchově. Respektive tomu, jak na fotbale pracovat s dětmi a mládeží. Touhle problematikou se chceme ve Football Clubu zabývat dlouhodobě i na webu. Věřím, že vám naše články zpříjemní léto.

Naše číslo 25

Zjišťovali jsme, kdy si Sparta kopne na Strahově. Ptáme se architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadiony pro katarský šampionát a jaké to je stavět v saudskoarabské poušti nové město. V Mexiku zkoumáme, jaká bude tamní část příštího MS. A povíme vám i to, jak se vyrábí hvězdy a jak ve Slavii dělají reprezentantky.

To chci!

Na co se v novém čísle můžete těšit?

Kdy (si) Sparta kopne na Strahově

 • Proč ještě letenští nejsou strahovští? Luděk Mádl rozkrývá pozadí zatím nerozhodného zápasu Sparta vs. FAČR.

Z nouze krása

 • Ochutnejte La Bomboneru. Neopakovatelnou atmosféru stadionu Boca Juniors přibližuje Martin Mazur.

Alláh na fotbale

 • V luxusu i bídě, ale vždycky s vášní. Jak se fandí na Blízkém východě, píše Fatima Rahimi.

Z Hradce na mistrovství světa

 • Jiří Hovorka se ptal architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadion pro katarský šampionát.

Mexická vlna se vrací domů

 • Krásné, nebo nebezpečné? Jan Kaliba zkoumá v Mexiku, jaká bude tamní část příštího světového šampionátu.

Obývák na kraji města

 • Proč nejsou domácí nikde tak doma jako na stadionu Unionu Berlín, vysvětlí v příběhu záchrany jednoho hřiště Luboš Brabec.

Berlínské fotbalové stadiony

 • Kam v Berlíně na pivo, klobásu a devadesát minut.

Stůj! Tebe já znám

 • Kamery na automatickou detekci agresivních fanoušků? František Nonnemann shrnuje pro a proti kontroverzní technologie.

Pád fotbalového chrámu

 • Na stadion Maracanã se vešlo 200 tisíc lidí. František Kalenda zmapoval, jak přišel o víc než polovinu kapacity a duši.

Playmaker? Pirlo!

Jaké bylo vyhrát mistrovství světa a vyklepnout Zlatana na PlayStation, vyprávěl Andrea Pirlo Arthuru Renardovi.

Rusko chce do Ameriky

 • Rusové udělají všechno, aby se dostali na příští MS. Luboš Brabec vám poví, co je to to všechno.

Jak se vyrábí hvězdy

 • Potlačovat v dětech soutěživost je trendy. Jenže bez vůle po vítězství, tvrdí Tomáš Klečka, vítězství není.

Výchova křídel v Čechách

 • Na otázku, proč neumíme v Česku vychovat moderní křídla, hledá odpovědi Vojtěch Mrklas.

Děláme reprezentantky

 • tom, jak se trénují mladé fotbalistky, si s Michaelou Daněčkovou ze Slávie povídal Jiří Hovorka.

Hladoví a cepovaní

 • Chtějí hrát a vyhrávat. A Francie to svoje fotbalisty umí naučit. Systém tamní výchovy mládeže prozkoumal Guillaume Narguet.

Kovbojové z hranice

 • V kraji uprchlíků a kartelů je fotbal hrou o všechno. Vypravil se tam Jan Kaliba.

Naše číslo 25

Zjišťovali jsme, kdy si Sparta kopne na Strahově. Ptáme se architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadiony pro katarský šampionát a jaké to je stavět v saudskoarabské poušti nové město. V Mexiku zkoumáme, jaká bude tamní část příštího MS. A povíme vám i to, jak se vyrábí hvězdy a jak ve Slavii dělají reprezentantky.

To chci!

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s