Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Když se zastaví čas. Nové číslo vás vezme na stadiony i do přípravek

21. červen 2023
Sdílejte:
Vychází 25. číslo čtvrtletníku Football Club, které má dvě hlavní témata – stadiony a práce s mládeží. Úvodník a obsah nového čísla, které předplatitelům právě vyrazilo do schránek, vás navnadí ke čtení.
Číslo 25 je venku!Foto: Football Club

Málokde dokážu vypnout a pročistit hlavu, jako na tribunách fotbalového stadionu. Neutralizovat jinak neúnavně poletující myšlenky. Bezstarostně sledovat dění na hřišti a v ochozech. Sem tam si něco zakřičet. Soustředit se jen na tady a teď.

Kouzlo ale funguje pouze ve chvíli, kdy stadion žije. Když se hraje zápas. Když se fandí. Spousta fanoušků si při cestování užívá prohlídky slavných fotbalových chrámů. Tahle zábava není nic pro mě. Návštěva prázdné Letné, Camp Nou nebo Allianz Areny by mě nebavila. Bylo by to stejné jako procházky vylidněnými ulicemi Prahy, Barcelony a Mnichova. Miluju ruch velkoměsta, jeho energie mě nabíjí. Podobné je to se stadiony.

Teď si možnost zastavit na chvíli čas užívám s malým synkem. A i když je každá výprava na stadion tak trochu podmíněná nákupem několika klobás, sušenek a hektolitrů džusu, dvěma návštěvami toalet během poločasu a pravidelnými útratami za cokoli ve fanshopu, stává se z něho můj fotbalový parťák.

Jeden z prvních zápasů přímo na stadionu, na který si z dětství pamatuju, bylo finále českého poháru mezi Spartou a Drnovicemi v květnu 1996. Hrálo se na strahovském Stadionu Evžena Rošického. A zápas dvěma góly rozhodl Pavel Nedvěd. O měsíc později brnkali na kytary bratři Nedvědovi na vedlejším Spartakiádním stadionu. Před 70 tisíci diváky!

Od té doby stojí čas i na strahovském kopci. Tribuny obou stadionů chátrají. Na ploše toho většího Sparta aspoň vybudovala tréninkové centrum. Diskutovaný projekt Národního stadionu je zatím u ledu. I když letenští dávají najevo, že by se jednou se svým stadionem rádi stěhovali právě na větrnou hůrku. Takže kdo ví, kam budeme se synem za deset patnáct let chodit na fotbal.

Kauza Strahov je zároveň otvírákem hlavní tematické části o stadionech. Čeká vás taky řada příběhů fotbalových svatostánků po celém světě – vypravíte se do Berlína, Buenos Aires, Ria de Janeira nebo mexického Matamoros.

Druhý tematický blok tohoto vydání se věnuje fotbalové výchově. Respektive tomu, jak na fotbale pracovat s dětmi a mládeží. Touhle problematikou se chceme ve Football Clubu zabývat dlouhodobě i na webu. Věřím, že vám naše články zpříjemní léto.

Naše číslo 25

Zjišťovali jsme, kdy si Sparta kopne na Strahově. Ptáme se architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadiony pro katarský šampionát a jaké to je stavět v saudskoarabské poušti nové město. V Mexiku zkoumáme, jaká bude tamní část příštího MS. A povíme vám i to, jak se vyrábí hvězdy a jak ve Slavii dělají reprezentantky.

To chci!

Na co se v novém čísle můžete těšit?

Kdy (si) Sparta kopne na Strahově

  • Proč ještě letenští nejsou strahovští? Luděk Mádl rozkrývá pozadí zatím nerozhodného zápasu Sparta vs. FAČR.

Z nouze krása

  • Ochutnejte La Bomboneru. Neopakovatelnou atmosféru stadionu Boca Juniors přibližuje Martin Mazur.

Alláh na fotbale

  • V luxusu i bídě, ale vždycky s vášní. Jak se fandí na Blízkém východě, píše Fatima Rahimi.

Z Hradce na mistrovství světa

  • Jiří Hovorka se ptal architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadion pro katarský šampionát.

Mexická vlna se vrací domů

  • Krásné, nebo nebezpečné? Jan Kaliba zkoumá v Mexiku, jaká bude tamní část příštího světového šampionátu.

Obývák na kraji města

  • Proč nejsou domácí nikde tak doma jako na stadionu Unionu Berlín, vysvětlí v příběhu záchrany jednoho hřiště Luboš Brabec.

Berlínské fotbalové stadiony

  • Kam v Berlíně na pivo, klobásu a devadesát minut.

Stůj! Tebe já znám

  • Kamery na automatickou detekci agresivních fanoušků? František Nonnemann shrnuje pro a proti kontroverzní technologie.

Pád fotbalového chrámu

  • Na stadion Maracanã se vešlo 200 tisíc lidí. František Kalenda zmapoval, jak přišel o víc než polovinu kapacity a duši.

Playmaker? Pirlo!

Jaké bylo vyhrát mistrovství světa a vyklepnout Zlatana na PlayStation, vyprávěl Andrea Pirlo Arthuru Renardovi.

Rusko chce do Ameriky

  • Rusové udělají všechno, aby se dostali na příští MS. Luboš Brabec vám poví, co je to to všechno.

Jak se vyrábí hvězdy

  • Potlačovat v dětech soutěživost je trendy. Jenže bez vůle po vítězství, tvrdí Tomáš Klečka, vítězství není.

Výchova křídel v Čechách

  • Na otázku, proč neumíme v Česku vychovat moderní křídla, hledá odpovědi Vojtěch Mrklas.

Děláme reprezentantky

  • tom, jak se trénují mladé fotbalistky, si s Michaelou Daněčkovou ze Slávie povídal Jiří Hovorka.

Hladoví a cepovaní

  • Chtějí hrát a vyhrávat. A Francie to svoje fotbalisty umí naučit. Systém tamní výchovy mládeže prozkoumal Guillaume Narguet.

Kovbojové z hranice

  • V kraji uprchlíků a kartelů je fotbal hrou o všechno. Vypravil se tam Jan Kaliba.

Naše číslo 25

Zjišťovali jsme, kdy si Sparta kopne na Strahově. Ptáme se architekta Pavla Hladíka, jaké bylo stavět stadiony pro katarský šampionát a jaké to je stavět v saudskoarabské poušti nové město. V Mexiku zkoumáme, jaká bude tamní část příštího MS. A povíme vám i to, jak se vyrábí hvězdy a jak ve Slavii dělají reprezentantky.

To chci!

Související články

Evropská liga ve velkém přehledu. Tabulka, šance na postupy a další zápasy

Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké další zápasy a kdy nás čekají? A jak blízko či daleko mají k postupu Plzeň se Slavií?

Evropská liga

Počítáme koeficient: Česku dochází dech v bitvě s Tureckem, pořád má ale naději na tři týmy v play off

Jen jedna „česká“ výhra a Turecko je zase o kousek blíž v bitvě o deváté místo, které dává lepší startovní pozici v pohárech pro vicemistra. Projdeme si kromě samotné situace v tabulce národních koeficientů i postupové šance českých týmů před závěrem ligových fází v Evropě.

Koeficienty

Fotbal si teď nejvíc užívám jako táta a trenér dětí, říká Zdeněk Folprecht

Ve světě fotbalových fanoušků si Zdeněk Folprecht vydobyl větší popularitu za mikrofonem a před televizními kamerami než s kopačkami na zeleném pažitu. Chybí mu zápasový adrenalin? Jak trénuje svoje syny a jak je vede k finanční gramotnosti? Díky čemu se jeho fotbalové pohádky staly bestsellerem? A kterého hráče Sparty by pořád ještě strčil do kapsy?

Podcast
Popup se zavře za 8s