Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Díky datům víme, na koho se zaměřit, říká agent. Čeští talenti podle něj dostávají šanci pozdě

10. červenec 2023
Sdílejte:
Jak prospěšná jsou data pro agenty, popisuje Jan Horník, vedoucí skautingového oddělení agentury Global Sports. Mimo jiné rozebírá fungování analytických platforem nebo nedostatky českého přístupu ke skautingu.
Jan Horník (vlevo) s kolegou z agentury Global Sports Filipem Zíkou po podpisu smlouvy jejich klienta Samuela Dikoše v nizozemském Groningenu.Foto: Global Sports

Jak vám datová analýza pomáhá v práci?

Jde především o využití placených analytických platforem k identifikaci talentovaných hráčů. Musím říct, že do jisté míry jsou ty možnosti omezené, protože datové společnosti jako Hudl, respektive platformy Wyscout a nově také Instat, které pod ni spadají, neanalyzují zápasy mladších kategorií. V Česku se pokrývají jen kategorie do 17 a 19 let. Pak samozřejmě první a druhá liga dospělých. Každopádně třeba Instat jsme k podpisu několika talentů do naší agentury přímo využili. Viděli jsme, že v některých statistikách daný hráč dlouhodobě vyniká a pak jsme se na jeho zápasy samozřejmě jeli podívat naživo.

Můžete říct, o koho konkrétně šlo?

V kategorii do 17 let jsme tak například podepsali Adama Zelenku, aktuálně hráče Baníku Ostrava. Ten vynikal v počtu vytvořených šancí, driblinku a schopnosti získávat míče soupeře. Teď jde vidět, že si nastavený trend udržel i v kategorii do 19 let. Další příklad je Šimon Polášek ze Zlína, u kterého šlo o úspěšnost v osobních a hlavičkových soubojích, nebo Vladislav Hradil z brněnské Zbrojovky, rovněž s výborným driblinkem a dobrou bilancí defenzivních soubojů. Nikdy jsme ale hráče nepodepsali bez toho, abychom naživo viděli minimálně tři jeho zápasy. Data nám pomáhají filtrovat – víme, na koho se zaměřit.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.