E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Díky datům víme, na koho se zaměřit, říká agent. Čeští talenti podle něj dostávají šanci pozdě

10. červenec 2023
Sdílejte:
Jak prospěšná jsou data pro agenty, popisuje Jan Horník, vedoucí skautingového oddělení agentury Global Sports. Mimo jiné rozebírá fungování analytických platforem nebo nedostatky českého přístupu ke skautingu.
Jan Horník (vlevo) s kolegou z agentury Global Sports Filipem Zíkou po podpisu smlouvy jejich klienta Samuela Dikoše v nizozemském Groningenu.Foto: Global Sports

Jak vám datová analýza pomáhá v práci?

Jde především o využití placených analytických platforem k identifikaci talentovaných hráčů. Musím říct, že do jisté míry jsou ty možnosti omezené, protože datové společnosti jako Hudl, respektive platformy Wyscout a nově také Instat, které pod ni spadají, neanalyzují zápasy mladších kategorií. V Česku se pokrývají jen kategorie do 17 a 19 let. Pak samozřejmě první a druhá liga dospělých. Každopádně třeba Instat jsme k podpisu několika talentů do naší agentury přímo využili. Viděli jsme, že v některých statistikách daný hráč dlouhodobě vyniká a pak jsme se na jeho zápasy samozřejmě jeli podívat naživo.

Můžete říct, o koho konkrétně šlo?

V kategorii do 17 let jsme tak například podepsali Adama Zelenku, aktuálně hráče Baníku Ostrava. Ten vynikal v počtu vytvořených šancí, driblinku a schopnosti získávat míče soupeře. Teď jde vidět, že si nastavený trend udržel i v kategorii do 19 let. Další příklad je Šimon Polášek ze Zlína, u kterého šlo o úspěšnost v osobních a hlavičkových soubojích, nebo Vladislav Hradil z brněnské Zbrojovky, rovněž s výborným driblinkem a dobrou bilancí defenzivních soubojů. Nikdy jsme ale hráče nepodepsali bez toho, abychom naživo viděli minimálně tři jeho zápasy. Data nám pomáhají filtrovat – víme, na koho se zaměřit.

Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.