Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Hradec před katastrofou. Stavba stadionu má další zpoždění, hrozí podzim v Plzni

Aktualizováno
19. červenec 2023
Sdílejte:
Máme pochybnosti o dodržení termínu, uvedl dnes náměstek primátorky. Klubu hrozí, že odehraje celý podzim v Plzni.
Sedačky jsou připravené, některé ostatní věci ale ne.Foto: Petr Šatalík, FC Hradec Králové

Měla to být velká sláva, ale je možné, že z toho nakonec bude pořádný bolehlav. Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové zřejmě nebude hotová ani k 31. červenci, což je už o měsíc posunutý termín. Ohrožený je i první domácí zápas FC Hradec Králové, kterým má být 5. srpna utkání třetího ligového kola proti Českým Budějovicím.

Na stavbě jsou podle hradeckého náměstka primátorky pro investice Lukáše Řádka (TOP 09) desítky nedodělků. Dodavatel stavby podle něj také po úterní kontrolní prohlídce zatím nezískal souhlasné stanovisko hasičů potřebné pro kolaudaci. Řádek to dnes uvedl na tiskové konferenci. Město Hradec Králové je objednatelem a majitelem hradeckého stadionu i fotbalového klubu, pro který hledá strategického partnera.

„Je riziko nedodržení termínu. Stadion dodnes není ve smyslu smlouvy dokončen, není podle našeho názoru připraven k tomu, aby do konce měsíce mohla proběhnout kolaudace. Máme pochybnosti o dodržení termínu,“ cituje Řádka agentura ČTK. Připomněl také, že dodavatel musí stavbu předat včetně kolaudací.

„Hasičský záchranný sbor deklaroval, že úterní prohlídka proběhla neúspěšně. Tudíž podle našeho názoru je ohrožen termín velké finální kolaudace stavebním úřadem. Takto napjatý harmonogram, kdy všechny zkoušku musejí proběhnout takzvané na první dobrou, je poměrně riziková záležitost,“ dodal Řádek.

Pokud by se na stadionu nemohl odehrát zápas třetího ligového kola proti Českým Budějovickým, bude to pro hradecký klub doslova katastrofa, protože fotbalové regule podle náměstka primátorky pro oblast sportu Miroslava Hlouška (ODS) říkají, že je třeba celou podzimní či jarní část vždy odehrát na jednom stadionu. Tuto informaci redakci Football Clubu potvrdil šéf hradeckého klubu Richard Jukl. „Hledáme varianty, abychom hráli doma,“ dodal Jukl s tím, že zatím ani nepřemýšlel nad tím, jak by klub případně naložil s už prodanými permanentními vstupenkami, kterých je přes dva tisíce.

Pro nejhorší možnou variantu má každopádně připravenou smlouvu o azylu s Viktorií Plzeň. Jeden zápas v Plzni by navíc vyšel na zhruba 600 tisíc korun, uvedl Hloušek. Případné náklady by pak radnice vymáhala po společnostech, které stadion staví.

Řešením, které by mohlo odvrátit fotbalovou katastrofu, by podle Řádka mohlo být jiné opatření stavebního úřadu, než je kolaudace. „Cesta může vést přes předčasné užívání čistě fotbalové části stadionu,“ cituje Řádka web Salonky HK.

Zástupci Ligové fotbalové asociace ve čtvrtek na tiskové konferenci vše ještě upřesnili. Když se přidělovaly ligové licence na novou sezonu, tak Hradec ještě stadion neměl a nahlásil proto jako domácí stánek ten v Plzni. „A podle licenčního řádu FAČR platí, že pokud na svém stadionu, v tomto případě v Plzni, odehraje klub první domácí zápas sezony, tak do 31. 12. nesmí hrát jinde,“ uvedl Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA.

Předseda LFA Dušan Svoboda pak dodal, že jde o předpis FAČR a LFA nebude iniciovat jeho změnu. „Je to předpis férový, pro všechny stejný," uvedl. Bárta dál odpověděl i na některé fanouškovské návrhy, když uvedl, že přehodit pořadatelství zápasu 3. kola mezi Hradcem a Českými Budějovicemi není možný a třeba vyměnit Plzeň za sousední Pardubice už také nejde.

Pokuta pro Slavii

Když Slavia odehrála poslední zápas sezony 2016/17 na Strahově, protože v Edenu byl koncert skupiny Rammstein, dostala za to pokutu ve výši jednoho milionu korun kvůli porušení klubového licenčního řádu.

Ještě v pondělí na předsezonní tiskové konferenci primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová z uskupení Hradecký demokratický klub mluvila tak, že nikdo nemohl mít pocit blížícího se dramatu. „Stále směřujeme k poslednímu červencovému dni, kdy bychom měli převzít stavbu nového stadionu,“ uvedla.

Později pak na novinářský dotaz, zda první ligový zápas v Hradci 5. srpna není v ohrožení, naznačila, že jistota nepanuje. „Nechám možná část té odpovědi na středeční tiskovku, kde bude náměstek Lukáš Řádek obeznámen s aktuálním stavem jednotlivých kolaudačních fází. Nemáme teď informaci, že by měl být finální termín převzetí stadionu ohrožen. Stále počítáme s tím, že 5. srpna hrajeme náš první domácí zápas tady v Hradci Králové,“ uvedla primátorka v pondělí.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů korun (včetně DPH). Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, naposledy vedení Hradce Králové počítalo s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Springerové půjde o dva ověřovací roky.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s