Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Video: Jak roste stadion v Hradci? Čerstvé záběry z dronu

11. červenec 2023
Sdílejte:
Projděte si stavbu za téměř 800 milionů korun, která se blíží k dokončení, na novém videu z dronu i na fotkách.
Pohled z nové hradecké arény ze začátku července.Foto: Petr Šatalík, FC Hradec Králové

Sobota 5. srpna od 18 hodin. To je termín zápasu třetího kola Fortuna ligy v sezoně 2023/24. Mělo by jít o první skutečně domácí zápas FC Hradec Králové po dvou letech. O první zápas v nové aréně pro 9300 lidí. Hostem při této slávě mají být České Budějovice.

Stavba stánku s původními (repasovanými) lízátky měla být hotová do konce června, má ale zpoždění, proto Hradec bude hrát v nové sezoně doma poprvé až ve třetím kole.

Pokud by ještě došlo k neočekávaným komplikacím při finalizaci stavby a zápas třetího kola by se v nové aréně nemohl uskutečnit, hrál by hradecký klub v azylu v Plzni, jak na Twitteru informoval redaktor deníku Sport Radek Šprynar. Proč se tahle možnost vůbec řeší? „Vzhledem k tomu, že není stadion zkolaudován, a tedy ani schválen pro ligu, musel Hradec nahlásit náhradní variantu, a tou je Plzeň,“ dodal Šprynar.

Zástupci hradeckého klubu jsou každopádně přesvědčení, že se do začátku srpna vše stihne a ve třetím kole dojde k velké slávě. Ostatně věří v to třeba i zástupci O2 TV, kteří zápas mezi Hradcem a Budějovicemi vybrali jako sobotní hlavní zápas, který se jako jediný ten den hraje od 18 hodin.

Namontovány jsou například už kompletně všechny sedačky a daří se i trávníku, který v nové aréně už vyrostl. Pokračují práce v interiéru nebo na sektoru hostí. „Oplocení kolem sektoru hostů tam prostě musí být, ať se líbí, nebo ne. Uděláme tam tedy koridor pro příznivce hostujícího celku,“ uvedl na začátku července pro klubový web Daniel Novotný, manažer stavby hradecké arény z firmy Strabag.

Současný stav budování nové hradecké arény si můžete projít na aktuálních záběrech, které se objevily na Youtube.

Hradecký klub už dřív začal s prodejem permanentních vstupenek, které vyjdou na celou sezonu 2023/24 na 3800 korun (podélné tribuny), 3000 korun (ochozy v zatáčkách stadionu) a 2400 korun (tribuny za bránou). Věrní fanoušci hradeckého klubu, kteří mají permanentku z aktuální sezony z Mladé Boleslavi, mají 1000 korun slevu.

Pro srovnání: Vedlejší Pardubice prodávají na nový stadion permanentní vstupenky za 3800 až 5900 korun. Permanentky na Baník Ostrava na vítkovický stadion lze pořídit za 2100 až 2900 korun a třeba na Spartu vyjde permanentka nové zájemce na 2900 až 4300 korun.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů korun. Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, teď vedení Hradce Králové počítá s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Pavlíny Springerové (Hradecký demokratický klub) půjde o dva ověřovací roky.

Vnější podoba stadionu se liší od původních návrhů, když má průhledné opláštění. Někteří lidé to kritizují. Podle architektů stadionu byl výběr opláštění kompromisem daným dobou výběru konkrétního typu tahokovu.

„Muselo se vybírat z těch tahokovů, které byly loni na jaře v Evropě reálně dostupné, jejichž parametry odpovídaly zadávacím podmínkám a současně nepřinesou investorovi další vícenáklady v řádu možná až desítek milionů korun,“ uvedl architekt Tomáš Vymetálek.

Desky z tahokovu dle stavbařů umožní proudění vzduchu i protihlukovou ochranu. „Jedním z důležitých parametrů pro výběr zvoleného typu opláštění bylo zajištění denního osvětlení v kancelářích klubu,“ ujasnil technický vedoucí stavby Daniel Novotný.

Na výsledném typu, který se nakonec pro fasádu použil, byla podle Vymetálka shoda s techniky, stavitelem, správcem stavby a také se zástupci města. „Stadion ale ještě není kompletně hotový, počkejme si na konečný výsledek,“ dodal.

„Možná ještě budeme uvažovat o nějakých změnách. Například v podobě zelené fasády. Třeba by to vyřešilo i názory veřejnosti,“ uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

FC Hradec Králové se do první ligy vrátil od sezony 2021/22 po čtyřech letech ve druhé lize a oba poslední ročníky hrál své domácí zápasy v azylu v Mladé Boleslavi, kde moc lidí nechodí ani na domácí zápasy místního týmu. Na Hradec tak v minulé sezoně chodila nejmenší průměrná návštěva v lize – 1533 lidí. Sousední Pardubice otevřely nový stadion pro 4600 lidí letos na začátku roku a na jaře měly pravidelně plný dům.

Nový stadion ve fotkách ze začátku července:

Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
 • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek 
129
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na rok

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte redakci Football Clubu
 • 12 měsíců za cenu 10
 • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek
1290
Magazín Football Club

Football Club: Roční tištěné předplatné

 • 4 čísla za rok
 • Přes 160 stran čtení každé tři měsíce
 • Poštovné zdarma
749

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s