Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Z Hradce na mistrovství světa. Čech staví světové stadiony

27. červen 2023
Sdílejte:
Stavěl tři arény pro šampionát v Kataru a teď má architekt Pavel Hladík v Saúdské Arábii na starosti růst národního sportovního centra v úplně novém městě. Jak se k tomu hradecký rodák dostal a proč jako nadějný dorostenec nepodepsal v domácím klubu smlouvu?
Pavel Hladík na stavbě jednoho ze stadionů pro katarský šampionát.Foto: Pavel Hladík

Jak jste se dostal ke stavbě stadionů pro mistrovství světa v Kataru?

Pracoval jsem v londýnské firmě AECOM, kterou pořadatelé šampionátu oslovili, abychom dali dohromady tým architektů a inženýrů a navrhli stadion al-Janoub. Přizvali jsme k tomu architektonickou kancelář Zahy Hadid. To bylo v roce 2012. My jsme měli na starosti řízení stavby, veškeré inženýrské profese jako statiku, technické zařízení budovy a sportovní architekturu, kde jsem byl já. Zaha Hadid dělala skořápku, tedy to, jak stadion vypadá zvenčí. Já dělal tribuny.

Vy jste tedy vymýšlel, aby to přímo na stadionu pro lidi co nejlíp fungovalo? Aby lidi nestáli fronty, když přicházejí na svá místa, aby se jim pohodlně sedělo?

Ano. A aby každý ze svého místa dobře viděl, aby všichni byli co nejblíž hřišti a aby bylo co nejmíň různých obstrukcí.

Jak se třeba řeší, jak široké má být místo na sezení? Jsou na to nějaké normy?

Nejsou přímo normy, ale existují různá doporučení a jede se hlavně podle sdílených zkušeností. Celosvětový standard je, že pro běžného diváka, což jsme já a vy, jsou sedačky půl metru od sebe – tedy od středu jedné do středu druhé. Když jde o VIP místa, tak se to rozšiřuje na 60 až 65 centimetrů. A co se hloubky terasy, na které jsou přimontované sedačky, týče, tak se to dělá zhruba ve třech rozměrech – 78 centimetrů je těsnější, 80 je lepší a 84 je dobrý komfort.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.