Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Z Hradce na mistrovství světa. Čech staví světové stadiony

27. červen 2023
Sdílejte:
Stavěl tři arény pro šampionát v Kataru a teď má architekt Pavel Hladík v Saúdské Arábii na starosti růst národního sportovního centra v úplně novém městě. Jak se k tomu hradecký rodák dostal a proč jako nadějný dorostenec nepodepsal v domácím klubu smlouvu?
Pavel Hladík na stavbě jednoho ze stadionů pro katarský šampionát.Foto: Pavel Hladík

Jak jste se dostal ke stavbě stadionů pro mistrovství světa v Kataru?

Pracoval jsem v londýnské firmě AECOM, kterou pořadatelé šampionátu oslovili, abychom dali dohromady tým architektů a inženýrů a navrhli stadion al-Janoub. Přizvali jsme k tomu architektonickou kancelář Zahy Hadid. To bylo v roce 2012. My jsme měli na starosti řízení stavby, veškeré inženýrské profese jako statiku, technické zařízení budovy a sportovní architekturu, kde jsem byl já. Zaha Hadid dělala skořápku, tedy to, jak stadion vypadá zvenčí. Já dělal tribuny.

Vy jste tedy vymýšlel, aby to přímo na stadionu pro lidi co nejlíp fungovalo? Aby lidi nestáli fronty, když přicházejí na svá místa, aby se jim pohodlně sedělo?

Ano. A aby každý ze svého místa dobře viděl, aby všichni byli co nejblíž hřišti a aby bylo co nejmíň různých obstrukcí.

Jak se třeba řeší, jak široké má být místo na sezení? Jsou na to nějaké normy?

Nejsou přímo normy, ale existují různá doporučení a jede se hlavně podle sdílených zkušeností. Celosvětový standard je, že pro běžného diváka, což jsme já a vy, jsou sedačky půl metru od sebe – tedy od středu jedné do středu druhé. Když jde o VIP místa, tak se to rozšiřuje na 60 až 65 centimetrů. A co se hloubky terasy, na které jsou přimontované sedačky, týče, tak se to dělá zhruba ve třech rozměrech – 78 centimetrů je těsnější, 80 je lepší a 84 je dobrý komfort.

Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.