Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Jak umírá fotbal: Reportáž z vesnice, kde už nemá kdo kopat

16. květen 2023
Sdílejte:
Místo hráčů krtince. Místo oslav gólů zvuk vrtačky. V Heřmanicích u Oder fotbal minulý rok definitivně skončil. Známé klišé praví: Každá vesnice má hasiče, kostel a fotbalový tým. Realita už je teď ale často jiná.
Ať se tu aspoň něco děje! Jan Špunda, předseda TJ Rozkvět Sokol Heřmanice.Foto: Matěj Karger

Heřmanice u Oder na Novojičínsku jsou jedním z těch míst, kde si sotva všimnete, že jste dorazili a už vyjíždíte pryč. Žije tu méně než 400 lidí. Jak tomu ale bývalo dřív zvykem, i tady se hrával fotbal.

Nyní už je to jinak. Místo na zápasy, teď do sokolského areálu chodí skupinka bývalých hráčů na takzvané brigády. „Snažíme se to tu udržet, vylepšit a hledáme, co by lidi zajímalo. Ať se tu aspoň něco děje,“ říká současný předseda klubu Jan Špunda. Fotbal už to ale nebude.

TJ Rozkvět Sokol Heřmanice oslavil loni 50 let. K výročí byla připravená i knížka. Na jejím konci stálo: „Určitě se budeme snažit tělovýchovnou jednotu udržet a pokračovat v nastolené tradici. Jednoduché to ale nebude.“ Ke konci fotbalu to tady totiž spělo dlouho.

Před pěti lety skončil A-tým velkého fotbalu. Posledních pár let hráli veteráni s dalšími okresními týmy na menší hřiště. Věk, zdraví a nízký počet fotbalistů nakonec dohnal i je. „Není moc co říkat. Nikdo už tady nechtěl hrát. To vám asi povědí všude, kde končí,“ krčí rameny Špunda. Se svými bývalými spoluhráči a kamarády sedí v klubovně u piva. Zrovna si dali pauzu od renovace kuchyňského kouta.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.