Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Jak umírá fotbal: Reportáž z vesnice, kde už nemá kdo kopat

16. květen 2023
Sdílejte:
Místo hráčů krtince. Místo oslav gólů zvuk vrtačky. V Heřmanicích u Oder fotbal minulý rok definitivně skončil. Známé klišé praví: Každá vesnice má hasiče, kostel a fotbalový tým. Realita už je teď ale často jiná.
Ať se tu aspoň něco děje! Jan Špunda, předseda TJ Rozkvět Sokol Heřmanice.Foto: Matěj Karger

Heřmanice u Oder na Novojičínsku jsou jedním z těch míst, kde si sotva všimnete, že jste dorazili a už vyjíždíte pryč. Žije tu méně než 400 lidí. Jak tomu ale bývalo dřív zvykem, i tady se hrával fotbal.

Nyní už je to jinak. Místo na zápasy, teď do sokolského areálu chodí skupinka bývalých hráčů na takzvané brigády. „Snažíme se to tu udržet, vylepšit a hledáme, co by lidi zajímalo. Ať se tu aspoň něco děje,“ říká současný předseda klubu Jan Špunda. Fotbal už to ale nebude.

TJ Rozkvět Sokol Heřmanice oslavil loni 50 let. K výročí byla připravená i knížka. Na jejím konci stálo: „Určitě se budeme snažit tělovýchovnou jednotu udržet a pokračovat v nastolené tradici. Jednoduché to ale nebude.“ Ke konci fotbalu to tady totiž spělo dlouho.

Před pěti lety skončil A-tým velkého fotbalu. Posledních pár let hráli veteráni s dalšími okresními týmy na menší hřiště. Věk, zdraví a nízký počet fotbalistů nakonec dohnal i je. „Není moc co říkat. Nikdo už tady nechtěl hrát. To vám asi povědí všude, kde končí,“ krčí rameny Špunda. Se svými bývalými spoluhráči a kamarády sedí v klubovně u piva. Zrovna si dali pauzu od renovace kuchyňského kouta.

Související články

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie

Žádný šprým, Sparta má zase velký tým. Nasajte euforii z Letné i ze sítí

Sparta - Galatasaray 4:1 a zasloužený postup do osmifinále. Letná vybuchla nadšením, stejně tak sociální sítě. Projděte si ty nejlepší reakce z twitteru.

Sparta
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.