Stříhala se na kluka, aby mohla hrát. Teď na tuhle Nizozemku spoléhá celá Anglie

19. srpen 2023
Sdílejte:
Sarina Wiegmanová umí fotbalové zázraky. Počtvrté v řadě je ve finále velkého turnaje. S Anglií je kousek od světového trůnu. A kdo ví, třeba jednou nahradí Garetha Southgatea na lavičce mužského Albionu.
Sarina Wiegmanová na tiskové konferenci během aktuálního MS.Foto: Profimedia

Ta bilance je těžko uvěřitelná, ale pravdivá. Na Sarinu Wiegmanovou na lavičce Anglie v neděli čeká čtvrté finále v řadě na největších mezinárodních turnajích.

V roce 2017 vyhrála doma Euro se „svým“ Nizozemskem, o dva roky později prohrála finále MS s tehdy dominantním USA, loni vyhrála už na lavičce Anglie další domácí Euro a v neděli se v Sydney před téměř 80 tisíci diváky ve finále letošního světového šampionátu postaví Španělsku.

Wiegmanovou na vrchol přivedl mix pracovitosti, perfekcionismu a smyslu pro detail a také lidskosti, se kterou přistupuje ke členkám svého týmu.

Wiegmanová, 53letá Nizozemka, se do fotbalu zamilovala už jako malá dívka, když hrála fotbal v ulicích svého rodného Haagu.

„Když mi bylo pět nebo šest let, nesměly dívky hrát fotbal, ale mně se prostě fotbal líbil a rodiče mi ho nezakazovali,“ řekla nedávno deníku The Guardian. Tenkrát vše vyřešila krátkým sestřihem na kluka a pomohl jí i bratr dvojče, se kterým do chlapeckého hraní snadno zapadla.

Poměry se postupně zlepšily a už v sedmnácti letech si připsala první reprezentační start za Nizozemsko - první ze 104 - a dostala pozvání ke studiu na univerzitě v Severní Karolíně, kde hrála po boku budoucích amerických hvězd, jako je Mia Hammová.

Po roce stráveném v USA se Wiegmanová vrátila do Nizozemska, kde pracovala jako učitelka tělesné výchovy a zároveň hrála za klub Ter Leede, s nímž získala dva tituly mistryně Nizozemska a pohár.

Bývalá spoluhráčka Jeanet van der Laanová, která v Ter Leede hrála po jejím boku, ji popsala jako „skutečnou vítězku“. V rozhovoru pro Sky News Daily podcast řekla: „Fotbal je její vášeň. Je to otevřený člověk, který od každého očekává to nejlepší.“

Po konci hráčské kariéry se v roce 2006 stala trenérkou Ter Leede. Matce od dvou dětí se do toho nejdřív nechtělo a prvotní odmítnutí si rozmyslela až po pár dnech. A bylo to rozhodnutí životní. Prakticky okamžitě získala své první trofeje v roli trenérky, když vyhrála nizozemské mistrovství i pohár.

Následně se později v roce 2007 přesunula do ADO Den Haag, se kterým byla u vzniku ženské profesionální Eredivisie. V roce 2012 pro své rodné město získala titul i pohár.

O dva roky později už se vrhla na reprezentační dráhu a stala se asistentkou u nizozemské ženské reprezentace a postupně se propracovala až na místo nejvyšší. Mezitím se stala první ženou trenérkou v nizozemském mužském profifotbale, když zároveň s asistentskou funkcí u reprezentace dělala asistentku i u juniorky Sparty Rotterdam ve třetí nizozemské lize.

V roce 2017 pak během šesti měsíců proměnila nizozemskou ženskou reprezentaci, která v pěti přátelských zápasech čtyřikrát prohrála, v šampionky Eura 2017.

„Dosadila správné lidi na správná místa a vytvořila důvěrné prostředí, ve kterém jsme se necítili pod tlakem a měli jsme pocit, že se na hřišti nemusíme nikoho bát,“ vzpomíná záložnice Daniëlle van de Donková. Wiegmanovou popisuje jako člověka, který umí propojovat lidi a nebojí se dělat těžká rozhodnutí.

Následně Wiegmanová dovedla Nizozemky ještě ke stříbru na MS v roce 2019, aby pokračovala za novou výzvou. Anglie ji angažovala za Phila Nevilla, který ženský Albion dovedl na minulém světovém šampionátu do semifinále, ale dál už nechtěl pokračovat.

Wiegmanová Anglii dovedla k vítězství na loňském ženském Euru, když ve finále ve Wembley před 87 tisíci diváky porazila Německo 2:1. Šlo o první trofej seniorské anglické reprezentace od vítězství na mistrovství světa mužů v roce 1966.

Byl to historický okamžik na hřišti i mimo něj a Wiegmanové neunikl. Ohlásila definitivní nástup ženského fotbalu do popředí zájmu. Vzpomeňme, že jako malá si musela hrát na kluka, aby se mohla věnovat své oblíbené hře a teď se po Nizozemsku stala hrdinkou i v kolébce fotbalu. „Svět kolem nás se mění, je to pozitivní,“ řekla na pozápasové tiskové konferenci.

Wiegmanová získala trofeje a ocenění, ale také si získala srdce svých svěřenkyň. Anglická brankářka Mary Earpsová prohlásila, že se jí po příchodu Wiegmanové změnil život, když k Albionu přišla v době, kdy brankářka trpěla krizí sebedůvěry a vážně uvažovala o tom, že pověsí rukavice na hřebík. A útočnice Rachel Dalyová označila Wiegmanovou za génia. Nizozemská expertka vnesla do anglické reprezentace nejen přímočarý útočný fotbal, ale i jasnou komunikaci. Každý ví, na čem je.

Kay Cossingtonová, technická ředitelka ženského fotbalu anglické asociace, popisuje Wiegmanovou jako člověka, se kterým je radost spolupracovat. „Je dříč, vítězka, a prostě skvělý člověk," řekla pro Sky Sports. A ocenila i schopnost Wiegmanové postavit skvělý realizační tým. „Lidé, které kolem sebe má, ji pomáhají uspět. A to, že si je umí vybrat a nechá si poradit, svědčí o jejím charakteru.“

A další pocty se Wiegmanová dočkala v tomto týdnu, když výkonný ředitel anglické fotbalové asociace (FA) Mark Bullingham uvedl, že až někdy skončí Gareth Southgate ve funkci trenéra anglické mužské reprezentace, tak by asociace určitě mezi kandidáty na uvolněný post zvažovala i Wiegmanovou.

„Sarina odvádí skvělou práci, a doufáme, že v ní bude ještě dlouho pokračovat. Kdyby se někdy v budoucnu rozhodla, že chce přejít do mužského fotbalu, byla by to opravdu zajímavá možnost. Ale to je na ní,“ uvedl Bullingham.

Kvůli tomu všemu, co jsme si na předešlých řádcích popsali, je teď mezi fandy anglických lvic populární heslo: in Sarina we trust – věříme v Sarinu. A už teď se dá s jistotou říct, že to bude platit i v případě, že to v neděli Anglie s Wiegmanovou nedotáhne k dalšímu historickému titulu a radovat se bude Španělsko. Ale rodačka z Haagu pro úspěch každopádně udělá maximum. Je taková.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu