obhájce: Ondřej Tůma, ředitel Football CLubu
Se svým dnešním tipem půjdu opět proti proudu, protože mám pocit, že Chelsea může v odvetě překvapit a postoupit do čtvrtfinále. Je sice pravda, že Dortmund je v laufu a že jeho letošní bilance 10 zápasů/10 výher působí hodně impozantně, ale ani v prvním zápase proti svěřencům Grahama Pottera na Vestfálském stadionu ani ve víkendovém mači proti Lipsku mě Borussia úplně nepřesvědčila. Pro Blues vidím celkem slušné šance, jak ji můžou v důležité bitvě přechytračit.
Klíčem k úspěchu by podle mě mohlo být dostat pod velký tlak stopera Niklase Süleho, který rozhodně není žádný sprinter a který často navíc působí neohrabaně i ve chvílích, kdy je při rozehrávce vystaven důkladnějšímu presinku. Ofenzivní čtveřice rychlonožek Havertz, João Félix, Mudryk a Ziyech mu dělala problémy už před třemi týdny v Německu a v Londýně to dnes nebude jiné. Jsem přesvědčený, že dva vstřelené góly jsou pro Chelsea tentokrát reálné. V tomto roce se jí to paradoxně ještě v žádném ze dvanácti soutěžních zápasů nepovedlo.
A co defenziva? I když Chelsea musí dohnat jednogólové manko, neměla by se hnát bezhlavě do útoku. První obdržený gól by mohl totálně pohřbít její šance. Když bude hrát trpělivě a důsledně jako v Německu, kde Dortmund jednoznačně přestřílela a navrch měla i ve statistice xG, šance nepochybně přijdou. Jestli ale bude chtít Kepa udržet čisté konto, musí spoluhráče přesvědčit, aby nedali čuchnout rozjetému Bellinghamovi, který si pořád drží skvělou formu z katarského světového šampionátu.
Pro Blues bude velkou nepříjemností absence brazilského stopera Thiaga Silvy, který rozšířil už tak početnou marodku londýnských. Kalidou Koulibaly jako hlavní lídr obrany se mi totiž pořád ještě moc nepozdává. Minimálně do výkonů, které předváděl v předešlých sezonách v dresu Neapole, má ještě dost daleko.
Naopak výhodu by Chelsea mohla mít v tom, že jsou její hráči zvyklí na náročné zápasy Premier League. Těch – ve vší úctě k Bundeslize – měl Dortmund letos výrazně méně. Navíc na straně domácích budou i větší zkušenosti, jejich hráči toho v evropských pohárech odkopali mnohem víc než většina kádru Dortmundu. A vzhledem k velké kritice, která se na ně v poslední době snáší, budou hodně hladoví po úspěchu. Díky Lize mistrů by totiž ještě mohli zachránit zpackanou sezonu. Takže i když tomu letošní statistiky nenasvědčují, já v tomhle zápase věřím víc Chelsea.
obhájce: Jiří Hovorka, editor webu Footballclub.cz
Tak si ty statistiky, o kterých píše Ondra, pojďme shrnout:
- Borussia hrála v roce 2023 deset zápasů, desetkrát vyhrála,
- skóre z těchto zápasů má 25:8, na zápas tedy teď dává 2,5 gólu a nedostává ani jeden celý, udržela letos už čtyři čistá konta a právě zlepšená defenziva, kterou z pozice defenzivního záložníka vyztužil obrozený a velezkušený Emre Can, je za jejím aktuálním vzestupem,
- Chelsea z posledních 16 zápasů vyhrála pouhé tři a devět jich prohrála,
- už 12 zápasů v řadě nedala aspoň dva góly (celkově v nich dala jen pět gólů), které bude dnes nutně potřebovat, pokud se Dortmund na Stamford Bridge aspoň jednou trefí.
Forma tedy mluví jednoznačně pro Borussii, která je v pohodě. Naposledy žlutočerní porazili ve špičkovém bundesligovém zápase Lipsko 2:1, v aktuální vítězné šňůře má třeba i vítězství 2:0 z Leverkusenu a samozřejmě i domácí výhru nad Chelsea 1:0. Takže o neprověřenost Dortmundu v těžkých zápasech bych se nebál.
Ve fotbale často rozhoduje sebevědomí. Koukněte na současnou Spartu, najednou z ní máte pocit, že do čeho kopne, to skončí v bráně. A ve stejné pohodě je momentálně Borussia. Vyhrává i zápasy, kdy je horším týmem, protože i když nehraje dobře, tak si věří, nepanikaří a když přijde šance, tak ji využije.
Chelsea je na tom úplně jinak a navíc nemá útočníka. Modří dnes vlastně hrají o záchranu celé sezony. Manchester City je vyřadil z FA Cupu i ligového poháru a v Premier League ztrácí z desátého místa na čtvrtý Tottenham 11 bodů. Být v křeči, řešit pořád dokola pozici hlavního trenéra a mít nůž na krku, není prostě dobrá výchozí pozice.
A zvlášť když na druhé straně je tým, který je v pohodě, má aktuálně širokou paletu zbraní (doporučuji rozbor současné formy Dortmundu od komentátora Michala Řežábka) a ve středu hry má Juda Bellinghama, jednoho z nejlepších hráčů světa.
Ano, ani Borussia není bez mráčků. Ten největší je nad brankářem. Ve skvělé formě chytající Gregor Kobel kvůli svalovému zranění nechytal v posledním zápase proti Lipsku. Zastoupil ho 31letý Alexander Meyer, který má nejvíc zkušeností z 2. Bundesligy. Ale Meyer není špatný brankář, což ukázal i proti Lipsku, které několikrát vychytal a zkušenosti má už i ze čtyřech podzimních zápasů Ligy mistrů, kdy také zaskakoval za zraněného Kobela. Mimo jiné chytal i na Manchesteru City, takže zkušenost z velkých zápasů už nějakou má. A navíc start Kobela není vyloučený. Pro žlutočerné by to byl do zápasu na Stamford Bridge další povolený doping.
Francie, nebo Chorvatsko, Černá Hora, Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou soupeři Česka v kvalifikaci o mistrovství světa 2026. Hrát se začne v březnu 2025, rozhodnuto bude nejpozději za rok. Řekneme si podrobně, jak to vše bude probíhat a kolik míst má na rozšířeném šampionátu Evropa.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké další zápasy a kdy nás čekají? A jak blízko či daleko mají k postupu Plzeň se Slavií?
Jen jedna „česká“ výhra a Turecko je zase o kousek blíž v bitvě o deváté místo, které dává lepší startovní pozici v pohárech pro vicemistra. Projdeme si kromě samotné situace v tabulce národních koeficientů i postupové šance českých týmů před závěrem ligových fází v Evropě.