Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Kdo za Šilhavého? Nemá se vypsat výběrko? Nový trenér reprezentace očima expertů

24. listopad 2023
Sdílejte:
Kdo by měl nově vést reprezentaci? Má se fotbalová asociace pokoušet získat ze Slavie Jindřicha Trpišovského (protože je to podle názoru mnohých nejlepší český trenér)? Nebo by se vedení českého fotbalu spíš mělo inspirovat na Spartě a hledat nějakého vhodného kandidát v cizině? Ptáme se lidí, kteří fotbalu rozumí.
Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Jan Pikous

sportovní publicista, autor Football Clubu

Změnu na reprezentační lavičce vítám. Pocit, že Jaroslav Šilhavý už týmu nemá co dát, jsem měl už od neúspěšné baráže o MS 2022 loni v březnu. Zkušený kouč odvedl dobrou práci, v určitou chvíli ale přišla stagnace a negativní prvky překryly ty příjemné. Je mi ale líto, v jaké atmosféře od národního týmu odchází. Jistě, za mnohé výkony či volby sestav zaslouží kritiku, v některých případech však byla podle mě přestřelená.

Jde o takový nepříjemný kolorit, že v prostředí reprezentace dostane nejeden hráč či trenér velmi snadno nálepku nepřítele národa nebo úplně neschopného pitomce. Jen se zeptejte Jaroslava Plašila, Michala Bílka či Milana Baroše. Nepřijde mi to fér. Kdo ale k repre teď?

Jindřich Trpišovský je nejlepší český trenér v nejlepších letech, a jako takový našemu fotbalu nejlépe poslouží na lavičce Slavie Praha. Potřebuje hráče denně zlepšovat, aplikovat nové trendy. Něco takového se u reprezentačního fotbalu, který je oproti klubovému o tři úrovně horší, dělá těžko.

Osobně dlouhodobě volám po zahraničním kouči. V poslední anketě Football Clubu jsem zmiňoval dánského trenéra Jesse Thorupa. Mezitím ho angažoval Augsburg a vede si s ním velmi dobře. Můj druhý tip, Niels Frederiksen, je stále k dispozici. Všichni ale víme, že tohle pro Petra Fouska není varianta.

Tak tedy asi Martin Svědík. Se Slováckem dokázal velké věci, v lize jde dlouhodobě o českou trenérskou „dvojku“ za Trpišovským. Pokud si chce od klubového fotbalu odpočinout, určitě by měl reprezentaci co nabídnout. Pokud by ale dohoda s ním z jakéhokoliv důvodu neklapla, už mě moc relevantních jmen nenapadá.

Luděk Mádl

fotbalový reportér na volné noze (projekt Je to kulatý)

Při vší úctě k ostatním generuje nyní česká trenérská škola jedno jediné jméno, vůči kterému by nejspíš při obsazování pozice reprezentačního trenéra nezazněla ani jediná výhrada. Jenže Jindřich Trpišovský je dlouhodobou smlouvou vázán ke Slavii. A ta je ochotna ho k národnímu týmu nejvýš krátkodobě „zapůjčit“. Tady se každopádně shodnu s názorem předsedy Fouska a výkonného výboru, že by se měla hledat koncepčnější varianta, než poslat Trpišovského s týmem na Euro a pak zase hledat jiného trenéra.

A v této konstelaci se jako nejvýraznější kandidát jeví Martin Svědík. Na Slovácku prokázal, že umí mužstvo naučit propracovanou organizaci hry a přivést ho k úspěchům, jakými pro tento klub bezpochyby byl zisk domácí pohárové trofeje a zajímavé výkony týmu v Konferenční lize. Byť si neprošel ohni bojů na lavičce žádného z top tři českých klubů, jeví se Svědík jako nadějná volba.

Osobně bych si dokázal v pozici reprezentačního kouče představit i Ivana Haška, Vítězslava Lavičku, Miroslava Koubka či Václava Kotala v obklopení mladých asistentů, ať už by šlo o Radoslava Kováče, Jaroslava Köstla nebo Davida Holoubka. Proti sedmdesátníkům Koubkovi s Kotalem už, pravda, při perspektivě práce až do MS 2026 může hovořit jejich věk.

Přijde mi až hloupé, jak vedení asociace ostentativně odmítá variantu zahraničního trenéra. Přesněji řečeno, považuje ji za „okrajovou“. To je myšlení staré dvacet let. Přirozené by mi přišlo vyhlásit výběrové řízení, do kterého by se jistě přihlásili i zajímaví zahraniční experti. Mezi nimi by pak toho nejvhodnějšího měla vybírat Sportovní rada FAČR, která je k tomu odborně kompetentní.

Zajímavý tip by mohl být například Urs Fischer, kterého znají Marek Suchý s Tomášem Vaclíkem z úspěšného období Basileje. A donedávna kouzlil s týmem Unionu Berlín.

Ať už tak či tak, zahraničního kouče nejspíš české fotbalové prostředí odmítá, protože by nemusel přistoupit na zavedené hry s agenturami a kluby na leckdy umělém navyšování cen hráčů prostřednictvím startů v národním týmu. Dokud se ale tyhle zvyklosti nenaruší, budou českou reprezentaci brzdit navěky.

Jakub Dvořák

autor Livesport zpráv

Přiznám se, že nepatřím k těm, kteří k reprezentaci posílají Jindřicha Trpišovského. Uznávám jej jako jednoho z nejlepších trenérů v novodobé české historii, nicméně si myslím, že je to jedna z nejnáročnějších variant na organizaci a realizaci. Nedovedu si představit, že by došlo k takovému konsenzu, aby byl spokojený trenér, klub i asociace.

Navíc jsem velkým příznivcem toho, abychom opustili komfortní zónu a vyzkoušeli zahraniční variantu, která nám otevře oči. Tolik kvalitních českých trenérů zkoušelo štěstí ve Spartě, až klub nasměroval správným směrem odborník z Dánska.

Netvrdím, že přijde cizinec a český fotbal bude rázem produkovat jiné hráče, hrát moderní fotbal a sbírat úspěchy na mezinárodní scéně. To je na mnohem hlubší analýzu. Nicméně cítím, že by reprezentace změnu pohledu citelně potřebovala. Nejsem totiž toho názoru jako předseda Petr Fousek, že zdejší prostředí je specifické a nejlépe mu rozumí našinec.

Cítím však, že tudy cesta nepovede. Ať už kvůli představám FAČR, finančním nákladům na tuto operaci a upřímně ani nevidím člověka, který by nabídl jméno z Evropy, jenž nebude palbou od boku, ale sázkou na kvalitu. Tak jako se to na Slovensku povedlo Marku Hamšíkovi s Francescem Calzonou.

Tudíž mi z toho vychází už jen jediné pochopitelné jméno - Martin Svědík. Chtěl bych ho vidět s kvalitnějším materiálem, než měl na Slovácku. Chtěl bych u národního týmu muže, který je skvěle takticky vybavený, je náročný, ale zároveň se za něj hráči porvou. A bude to trenér, jenž v době konání MS 2026 může prožít trenérský vrchol.

Jakub Dobiáš

zakladatel a CEO společnosti 11 Hacks

Kdo by podle vás měl nově vést reprezentaci?

Martin Svědík představuje ideální volbu. Jeho inovativní přístup a moderní pohled na taktiku by mohl být přesně tím, co tým potřebuje. Taktické koncepty se za posledních pět let inovovaly k nepoznání a porozumění současným trendům je klíčové. Jediná obava, kterou bych měl, se týká schopnosti jeho týmu tvořit šance ve finální třetině. Slovácko je nejvíc centrující tým v lize, což je suboptimální (ne úplně nejlepší, ale přijatelný – poznámka redakce) strategie. Euro je v defenzivě hodně o středním nebo nízkém bloku a kdo ho dokáže otevřít, takže schopnost trenéra naučit tým hrát v blízko soupeřova vápna bych považoval za klíčový atribut rozhodnutí.

Měla by se případně fotbalová asociace pokoušet získat pro národní tým slávistického kouče Jindřicha Trpišovského (protože je to podle názoru mnohých nejlepší český trenér)?

Trenér Trpišovský je rozhodně náš nejlepší trenér. Ale abychom byli upřímní, šance, že ho dostaneme k reprezentaci, jsou blízko nule. Má smlouvu ve Slavii, a ta ho neuvolní. Navíc jsem skeptický, že by ho tato pozice lákala. Reprezentace je mnohem víc politiky a méně času na hřišti, které si trenér Trpišovský cení nejvíc, jak vím z bývalé spolupráce s ním (Dobiáš dřív pracoval ve Slavii jako datový analytik – poznámka redakce).

Nemělo by se vedení českého fotbalu spíš inspirovat na Spartě a hledat nějakého vhodného kandidáta v cizině?

Co se týče možnosti zahraničního trenéra, to by bylo něco nového a zajímavého. Ale otázkou je, jestli má vedení fotbalové asociace dost prostředků a chuti se pustit do takového hledání a udělat opravdu důkladnou analýzu, aby vybrali toho pravého. Byl bych k této cestě aktuálně velmi skeptický a nevěřím, že by se zvolilo správně. Takové hledání by mělo navíc probíhat měsíce a nikoliv pár týdnů.

A máte případně nějaký tip na kouče ze zahraničí?

Optimální podpis trenéra za mě udělala Belgie, která vzala Domenica Tadesca. To je dobrý příklad toho, jak najít mladého, progresivního trenéra, který má nedávné zkušenosti z top ligy. Ale takový výběr by opravdu potřeboval velmi důkladnou analýzu. Jako příklad bych zmínil Igora Tudora, co odvedl skvělou práci ve Veroně a pak ho trochu nespravedlivě vyhodili z Olympique Marseille. Ale na konci dne se všechno točí kolem peněz, které má česká fotbalová asociace na takovou pozici k dispozici.

Koho byste k národnímu týmu dali vy?

Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
 • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek 
129
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na rok

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte redakci Football Clubu
 • 12 měsíců za cenu 10
 • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek
1290
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
 • Poštovné po ČR zdarma
 • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek
1490

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s