Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Video: Červená na závěr derby. Ptáme se: byla jasná?

Aktualizováno
03. březen 2024
Sdílejte:
Bylo to nejklidnější derby za poslední dobu, i když na konci Preciado kopl do Bořila a po upozornění od VAR šel ze hřiště. Souhlasíte, že to byla jasná červená?
Červená, opusť hřiště.Foto: Profimedia

0:0. Tak dopadlo nejklidnější derby mezi Spartou a Slavií za poslední dobu. Slavia oproti svým zvyklostem stáhla obranný blok, ubrala na intenzitě a nechala Spartu neúspěšně dobývat dobře zorganizovanou defenzivu. Jindřich Staněk si tak při debutu ve slávistické brance připsal hned čisté konto, stejně jako na druhé straně Peter Vindahl.

Na Letné proti sobě nastoupili i oba kapitáni, kteří se střetli v podzimním zápase. Na straně sparťanské Ladislav Krejčí, v sešívaném Jan Bořil. Při remíze 1:1 v Edenu se drželi pod krkem a oba šli ze hřiště, tentokrát k vzájemnému kontaktu nedošlo.

Celý zápas se obešel bez výraznějších emocí, takže i slávistický vedoucí mužstva by tentokrát měl normálně podepsat zápis.

Červená karta ale i tak padla a byl u ní opět Bořil. Na konci zápasu se po něm úmyslně nohou po předchozím souboji ohnal Angelo Preciado. Sudí Ondřej Pechanec to nejprve přehlídl, když si ho ale zavolal VAR, bylo rychle rozhodnuto.

Červená karta byla jasná i podle hodnocení expertů O2 TV Sport, kde ve studiu seděli Zdeněk Folprecht, Jakub Podaný a Antonín Rosa. Vidíte to stejně?

Byla to jasná červená?

„Nemyslím si, že to byl nějaký šílený zákrok, nebo tvrdá rána, ale Angelo svým chováním dal rozhodčímu šanci ho vyloučit. Jeho rozhodnutí pak musíme respektovat. Zároveň chci říct, že rozhodčí obecně odvedl dobrý výkon, hru měl pod kontrolou a působil sebevědomě. Je to příklad toho, jak by mělo být náročné utkání ze strany rozhodčích řízeno,“ řekl po zápase Brian Priske, trenér Sparty.

Co říkají pravidla?

Červenou kartu mají rozhodčí kromě jiného udělit za surovou hru nebo hrubé nesportovní chování. Tyto situace pravidla definují takto:

Surová hra

Způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality, musí být potrestán jako surová hra.

Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry.

Hrubé nesportovní chování

Hráč se dopustí hrubého nesportovního chování, pokud použije nebo se pokusí použít nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči soupeři mimo boj o míč, nebo vůči spoluhráči, členovi realizačního týmu, rozhodčímu, divákovi nebo jiné osobě, bez ohledu na to, zda dojde nebo nedojde ke kontaktu.

Hráč, který mimo souboj o míč úmyslně udeří soupeře nebo jakoukoli jinou osobou do hlavy nebo do obličeje, rukou nebo paží, se dopustí hrubého nesportovního chování, vyjma případů, kdy použitá síla byla zanedbatelná.

Zdroj definic: pravidla fotbalu na webu FAČR

Po 23 kolech zůstává Sparta první o čtyři body před Slavií. O dalších osm bodů zpět je Plzeň. Připomeňme, že základní část Fortuna ligy se hraje na 30 kol, pak přichází na řadu už tradiční nadstavba ve stejném modelu, jaký známe z minulých let. V ligovém finále náš čeká ještě poslední derby této sezony, které se bude hrát nejspíš už druhé nadstavbové kolo (stejně jako v minulé sezoně), kdy na sebe narazí první a druhý tým ze základní části.


Jak zápas zhodnotili trenéři

Brian Priske, Sparta

„Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Myslím, že to byl náročný zápas, především z taktického hlediska. Trochu nás překvapili, že nechali veškerou iniciativu na nás a zatáhli se níž. O to těžší to pak v utkáních s takovými soupeři bývá, museli jsme je otevřít a dostat se mezi jejich řady. Bylo znát, že na nás dolehl náročný program. Chyběla nám trocha energie a síly, i v důsledku středečního derby. Někdy jsme proto v koncovce nedělali vhodná rozhodnutí. V některých utkáních, což platí i pro to dnešní, ale musíte být spokojeni i s druhým nejlepším výsledkem. Soupeř nám svou změnou taktiky vyjádřil respekt, přenechal nám iniciativu a trochu se přizpůsobil, což se v předešlých derby, které jsem tady zažil, nestalo. Vždy aktivně napadal a hrál po celém hřišti jeden na jednoho.“

Jindřich Trpišovský, Slavia

„Vstoupili jsme do zápasu tak, abychom zachytili úvodní tlak a vytvořili si prostor pro nějaký protiútok. Na obou týmech bylo vidět, že se soustředí hlavně na to, aby v zakládání neudělaly žádnou chybu. My jsme v prvním poločase hráli skvěle do defenzivy, z kontrů jsme ale vytěžili málo na to, abychom dali gól. Ve druhém poločase jsme se po dlouhých autech soupeře dostali pod tlak, byla tam taková tříminutovka, ze které jsme se těžko vymaňovali. Udělali jsme hrubku v rozehrávce, ztratili jsme balon a soupeř z toho měl šanci. Jak to ale minule byl divácky atraktivní fotbal s řadou šancí, tak tentokrát to celkově bylo spíš taktické, šachy od obou týmů. A protože si obrany na obou stranách počínaly výborně, utkání skončilo 0:0.“

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s