Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Ligová matematika: Vzájemný zápas může na konci rozhodovat, i o tohle se hraje v derby

01. březen 2024
Sdílejte:
Abychom přesně věděli, o co všechno se v neděli na Letné hraje, pojďme si zopakovat pravidla, která v případě rovnosti bodů rozhodnou o mistrovi. Kdo vyhraje, získá velkou výhodu.
Jestli v neděli někdo vyhraje, přiblíží se titulu. Momentka ze středečního derby.Foto: Profimedia

V neděli od 18 hodin na Letné se hraje jeden velký zápas, který bude spolurozhodovat o letošním mistru ligy. Sparta se Slavií nebudou hrát jen o tři body, ale i o to, kdo bude mít v konečném počítání lepší vzájemný zápas. A pokud oba týmy budou mít na konci základní části stejně bodů, bude to rozhodující faktor.

Ale pojďme po pořádku. Po 22 kolech drží před nedělním derby lepší karty Sparta. Ligu vede před Slavií o čtyři body, první ligový vzájemný zápas této sezony skončil na podzim remízou 1:1 v Edenu a Sparta má navíc po středeční pohárové výhře v prodloužení na Slavii psychologickou výhodu – může jít do zápasu sebevědomější.

Na druhou stranu Slavia má Spartu pořád „na dostřel“ a i Brian Priske po středečním zápase říkal, že se Slavií to je fifty fifty a bude to tak i v neděli na Letné. Sparta může v případě výhry odskočit na sedm bodů, ale když prohraje, dotáhne se za ní Slavia na rozdíl jediného bodu. A i pokud v případě remízy zůstane rozdíl čtyřbodový, není to nic, co by se nedalo za následujících sedm kol smazat.

Kdyby k tomu došlo a po 30 kolech měla obě S stejný počet bodů, pak o prvním místě podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace rozhodují postupně následující kritéria:

 • vyšší počet bodů ze vzájemných utkání;
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání;
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních;
 • vyšší brankový rozdíl ze všech odehraných utkání v soutěži;
 • vyšší počet vstřelených branek v soutěži;
 • kvalifikační utkání (pokud tak stanoví příslušný rozpis soutěže);
 • los.

Aktuální bilance pražských S ve Fortuna lize

Pořadí a klub Bilance Skóre Body
1. Sparta 19-2-1 55:15 59
2. Slavia 17-4-1 46:17 55

Platí tedy, že kdo nedělní derby vyhraje, ten zvýší i svou šanci na první místo po základní části ligy. Měl by totiž ze vzájemných zápasů čtyři body a druhý z týmů jen jeden. A první místo ze základní části dává svému držiteli i zásadní výhodu do nadstavby. Jednak první tým po 30 kolech hraje doma poslední ligové derby v sezoně (to nás čeká opět hned ve druhém kole nadstavby) a dál platí, že v případě rovnosti bodů na konci nadstavby je první ten, kdo na tom byl líp po základní části.

Tady jsou opět postupně seřazená kritéria pro určení pořadí ve skupinách o titul i o záchranu (konečného pořadí) v případě shodného počtu bodů:

 • vyšší počet bodů získaný v základní části;
 • vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části;
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části;
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části;
 • vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části);
 • vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části);
 • vyšší umístění v soutěži Fair – play;
 • los.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s