Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Glosář Luďka Mádla: Týden plný derby počítal Kuchtovy karty a přiměl Slavii změnit styl

04. březen 2024
O tom, jaké noční můry v Edenu probudilo středeční derby, kdo je současným českým hegemonem, o radosti Briana Priskeho po nedělní ligové odvetě i zklidněné Slavii, je aktuální „derby“ Glosář.
Jan Kuchta v neděli hrál a mohl tak napadat Jindřich Staňka, který se poprvé objevil ve slávistické brance.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Potměšilost osudu nabídla fanouškům v uplynulém týdnu hned dvě derby pražských S. To středeční škrtlo slávistům v Edenu jejich letošní šance v boji o Mol Cup. To nedělní pak na Letné skončilo bezbrankovou remízou a v ligové tabulce zachovalo status quo, tedy průběžně čtyřbodovou ztrátu červenobílých na Spartu.

Divácky atraktivnější byl bezpochyby pohárový zápas, ve kterém padlo pět branek. A opakovaly se v něm dějiny několika předchozích derby z poslední doby. V tom směru, že Slavia měla v průběhu utkání nahráno, ale nechala soupeře vrátit se do zápasu a radost z úspěchu ještě červenobílým sebrat.

Pojďme si to v rychlosti připomenout: Na podzim v lize vyrovnával z penalty Lukáš Haraslín v 90(+11). minutě utkání. V nadstavbě minulé sezony strhnul Ladislav Krejčí výhru 3:2 na sparťanskou stranu z penalty v 90(+7.) a krátce předtím skončilo jarní derby remízou 3:3, když si v 90(+3). zapsal Aiham Ousou pro změnu vlastní gól.

Taková série utkání s podobným scénářem už dokáže na jedné straně sebevědomí pěkně nahlodat a na té druhé zase vložit hráčům do hlav, že ať se děje, co se děje, není žádné derby ztraceno, dokud sudí nefouknul do píšťalky naposledy.

Středeční čtvrtfinále Mol Cupu všechny tyhle aspekty jen prohloubilo, protože ve 47. minutě zvyšoval Ivan Schranz na 2:0, jenže v 70. už bylo vyrovnáno. A v půlhodinovém prodloužení pak skórovala jenom Sparta, konkrétně Adam Karabec, střelou ze značky pokutového kopu.

Kdo je českým hegemonem?

Sparťanská část vesmíru si tedy protáhla endorfinové surfování na vlně blaženosti, na kterou nedávno najela velkolepým postupem přes Galatasaray.

Naopak slávisté si museli říct: A sakra… V předchozích dvou sezonách nám v obou případech utekl titul. Loni jsme díky bohu vyhráli aspoň pohár. Jenže to už se nám teď nepovede. A v lize čtyři body ztrácíme…

Jistě, je to jen sport, nicméně v Edenu si jaksi nemohli nepovšimnout, že jejich továrna na úspěchy lifruje teď do klubové síně slávy méně nablýskaných trofejí, než bylo donedávna zvykem.

Pražská Sparta zvítězila v Olomouci 4:1 a udržela si v čele tabulky Fortuna ligy čtyřbodový náskok. Za výhrou ji na Andrově stadionu hnalo přes 4500 fanoušků. Prohlédněte si jejich parádní choreo.

Sparta

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.