Sparťané se po dlouhých 19 letech vrací do Ligy mistrů. Nejprestižnější klubová soutěž vstupuje do nové éry a díky tomu se v takzvané ligové části Ligy mistrů Sparta utká rovnou s osmičkou různých soupeřů. Síly poměří s Rudými býky, Šváby, Nebesky modrými, Piráty, Indiány, Klubem lidu, Hady a Tovární jedenáctkou. Jak soupeři Sparty přišli ke svým přezdívkám?
Přezdívky fotbalových klubů vypovídají mnohé o identitě a kořenech jednotlivých týmů i jejich fanoušcích, často se za nimi skrývají zajímavé příběhy, které stojí za to si představit. Pojďme poodkrýt významy pojmenování soupeřů letenského klubu.
Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na Euro, Sparta a Sázkařský koutek.
středa 18. 9., 18:45 - Sparta vs. Salcburk
úterý 1. 10., 18:45 - Stuttgart vs. Sparta
středa 23. 10., 21:00 - Manchester City vs. Sparta
středa 6. 11., 21:00 - Sparta vs. Brest
úterý 26. 11., 18:45 - Sparta vs. Atlético Madrid
středa 11. 12., 21:00 - Feyenoord vs. Sparta
středa 22. 1., 21:00 - Sparta vs. Inter
středa 29. 1., 21:00 - Leverkusen vs. Sparta
První soupeř Sparty, rakouský Red Bull Salcburk, vznikl v roce 2005, tedy v době, kdy Sparťané naposledy působili v Lize mistrů. Původní Austrii Salcburk tehdy odkoupil Dietrich Mateschitz, místní podnikatel, jehož aktivity ovšem dalece přesahují nejen hranice regionu, ale i celého Rakouska.
Mateschitz v 80. letech 20. století založil značku energetických nápojů Red Bull. Kolem úspěšného drinku se postupem času utvořil obrovský konglomerát se záběrem v mnoha dalších odvětvích. K rostoucí popularitě nápoje ve stříbrno-modrých plechovkách napomohlo také spojení Red Bullu s módními adrenalinovými sporty. Red Bull už na konci 90. let začal pořádat závody ve snowboardingu nebo show akrobatických letadel. Poté do jeho portfolia přibyla stáj formule 1 a potenciálu se firma rozhodla využít i v nejsledovanějším a nejrozšířenějším sportu na světě – ve fotbale.
Do fotbalového světa Red Bull vstoupil na domácí půdě – v Salcburku. Přezdívka týmu je tady zřejmá. Rudí býci (Die Roten Bullen) se zprvu potýkali s odporem tradičních fotbalových fanoušků původní Austrie a s nadšením je v rámci rakouské Bundesligy pochopitelně nevítali ani soupeři z dalších klubů a měst. Jejich obava z přicházející konkurence se brzy naplnila. Rudí býci ze Salcburku se v průběhu let stali jednoznačně nejúspěšnějším rakouským klubem (mezi lety 2014 až 2023 získali desetkrát v řadě titul).
Společnost Red Bull později salcburskému klubu pořídila fotbalové bratry. Patří mezi ně německé RB Lipsko, New York Red Bulls v USA a další kluby (například v Brazílii nebo v Ghaně). Red Bull své aktivity rozšiřuje i v dalších sportech. Jak už bylo naznačeno, tak nejvíc v motorsportu a extrémních sportech. Kromě toho konglomerát vstoupil do byznysu na poli médií. Zakladatel Dieter Mateschitz v roce 2022 po dlouhé nemoci zemřel, ale jeho Red Bull letí vzhůru dál. Dokáže nyní Sparta Red Bullu přistřihnout křídla?
Druhý zápas v této sezoně Ligy mistrů, a zároveň první sparťanský výjezd, bude také ve znamení červené barvy. Nejčastější přezdívka fotbalistů VfB Stuttgart zní Červení (Die Roten). V rámci Německa jsou ale známí také jako Švábi (Die Schwaben). Samozřejmě však nejde o přirovnání k otravnému hmyzu. Město Stuttgart je metropolí spolkové země Bádensko-Württembersko, která se rozkládá na území středověkého vévodství Švábska.
Mladý trenér Sebastian Hoeneß dokázal v posledních dvou letech vytáhnout progresivní klub až na špičku Bundesligy. V minulé sezoně skončil dokonce druhý, o jednu příčku výš než Bayern Mnichov. A to je co říct. Stuttgart sice nepatří mezi nejtěžší soupeře Sparty, jednoduché to ale rozhodně nebude. Opřít se totiž mimo jiné může i o fantastické fanoušky. Letenským fans určitě doporučujeme výjezd, aby si mohli užít skvělou atmosféru fotbalu v Německu. Připravit Šváby o body v jejich pevnosti, krásné šedesátitisícové aréně, bude ale hodně složité.
Ve třetím hracím kole se Sparta postaví Manchesteru City. Nejčastěji se o jeho hráčích i fanoušcích mluví jako o Nebesky modrých (Sky Blues) nebo Měšťanech (Citizens). První přezdívka souvisí s tradiční barvou dresů, druhá s názvem klubu. Příznivci Citizens svou příslušnost k městu Manchesteru vyzdvihují zejména, když přijde řeč na městské rivaly, Manchester United. Manchester City je tradičně klubem přímo z Manchesteru, zatímco United čistě administrativně sídlí mimo hranice města, ve Stretfordu.
V Anglii bude Spartu čekat asi největší výzva – a to nedostat od City výprask. V minulé sezoně Evropské ligy čelila Liverpoolu a nedopadlo to vůbec dobře. Uvidíme, jakou zvolí trenér Lars Friis taktiku. Je možné, že španělský mág Pep Guardiola bude některé hráče proti Spartě šetřit, ani to ale nic neznamená. City mají velmi široký kádr a i hráči z lavičky patří mezi absolutní špičku Premier League. U Nebesky modrých v Manchesteru tak budou pro Sparťany body zřejmě hodně vzdálené.
Na čtvrtý zápas ligové části Ligy mistrů na Letnou připlují Piráti (Les Pirates) z Brestu, významného přístavu a námořní základny z města, které leží v nejzápadnějším cípu Francie v Bretani. Kromě pirátského přízviska se týmu Stade Brestois říká také Les Ty’zefs. To je slangový výraz, kterým se označují obecně všichni obyvatelé Brestu a zároveň i tamní specifické nářečí. Z bretonského dialektu pochází i samotný termín Ty’zef, volně se dá přeložit jako „dítě větru“, což hodně napovídá o charakteru města i místních lidí.
Trenér Éric Roy přivedl v minulé sezoně ve Francii Brest z boje o sestup do boje o poháry. To všechno s jedním z nejnižších rozpočtů v Ligue 1 a papírově přestárlým kádrem. A nakonec z toho bylo fantastické třetí místo. Vstup do nové sezony se ale týmu příliš nepovedl. Brest by tak měl být asi nejlehčí soupeř, který na Sparťany čeká. V Praze udělají všechno proto, aby sebrali Pirátům vítr z plachet.
Pátým protivníkem Sparty budou fotbalisté Atlética Madrid, kterým se podle barvy jejich dresů přezdívá Červeno-bílí (Rojiblancos). Z červených a bílých pruhů vychází také další přezdívka celku – Colchoneros, v překladu výrobci matrací neboli Matracáři. Toto označení pochází z období po španělské občanské válce (probíhala ve 30. letech 20. století), kdy se matrace potahovaly nejčastěji levnou červeno-bíle pruhovanou látkou. Příznivci Realu Madrid tímto výrazem fanoušky a hráče chudšího, dělnického Atlétika uráželi.
Komunita Červeno-bílých však přezdívku hrdě vzala za svou. V 70. letech se Atléticu Madrid začalo přezdívat také Indiáni (Indios). V jejich sestavě totiž figurovalo několik hráčů z Jižní Ameriky, což tehdy ve španělském fotbale ještě zdaleka nebylo běžné.
Proti Spartě, i když na Letné, budou Matracáři z Madridu velkým favoritem. Na soupisce mají Oblaka, Azpilicuetu, Le Normanda, Gallaghera, Kokeho, Witsela, de Paula, Griezmanna a Álvareze, což je opravdu pořádný fotbalový arzenál. Start do nové sezony španělské La Ligy se navíc Atléticu povedl a je na třetím místě v závěsu za Barcelonou a Realem.
Los Ligy mistrů do vzájemného souboje svedl i dva bývalé spolupracovníky. Pikantní střet Briana Priskeho a Larse Friise, tedy Feyenoordu a Sparty, se uskuteční na legendární stadionu De Kuip (v překladu škopek) v Rotterdamu. Rotterdam je jedním z největších nákladních přístavů na světě, je významným průmyslovým centrem. Celé město je na svou sílu a pověst hrdé.
Významným reprezentantem Rotterdamu je i jeho nejsilnější fotbalový klub. V jedné z přezdívek Feyenoordu se odráží výsadní postavení Rotterdamu v rámci celého Nizozemska – zní Pýcha jihu (De Trots van Zuid). Feyenoord zároveň historicky „patří“ pracujícímu lidu města, je dělnickým klubem, a proto se mu říká také Klub lidu (De club van het volk).
Vstup do nového angažmá se Brianovi Priskemu a také bývalému obránci Sparty Dávidovi Hanckovi příliš nepovedl. Feyenoord totiž ze čtyř zápasů hned třikrát remizoval, navíc proti papírově slabším soupeřům. Vzpomeňte si ale na to, jak sympatický Dán začínal působení na Letné. Sparťané se každopádně pokusí z divoké atmosféry na De Kuip pyšnému klubu urvat z rukou alespoň bod.
Předposledním – a posledním domácím – zápasem v základní části Ligy mistrů pro Spartu bude střet se slavným milánským Interem. Fotbalisté Interu jsou díky svým ikonickým černo-modře pruhovaným dresům známí jako Nerazzurri.
Další přezdívka, která se s klubem i městem Milánem úzce pojí, je Il Biscione. Jde o jméno bájného hada z erbu významného milánského šlechtického rodu Viscontiů (Visconti). Had Il Biscioneho byl v 80. letech 20. století dokonce hlavním prvkem znaku Interu a hadí symbolika se velmi často objevuje na venkovních sadách dresů.
Obhájce titulu v italské Sérii A bude pro Spartu hodně těžký oříšek. Stačí se podívat na soupisku plnou hvězd světového fotbalu, jako jsou Martinez, Thuram, Barella, Mkhitaryan, Calhanoglu nebo Pavard. Uvidíme, v jaké síle dorazí bájný had z Milána na Letnou.
I poslednímu soupeři letenských v ligové části Ligy mistrů se přezdívá podle tradičních barev dresů, a to Černo-červení (Die Schwarzroten). Používanější přezdívkou týmu Bayeru 04 Leverkusen však je Die Werkself, neboli Tovární jedenáctka. Fotbalové družstvo Bayeru bylo totiž založeno při stejnojmenné společnosti na výrobu léků jejími zaměstnanci v roce 1904 (proto má celek v názvu také tento letopočet). Kromě samotného názvu klub do své symboliky převzal i celé logo farmaceutické společnosti.
Bayer Leverkusen je tak od prvopočátků přímo napojen na společnost Bayer a podobně jako VfL Wolsburg, který je koncernovým klubem automobilky Volskwagen, tvoří jednu z mála výjimek proti pravidlu 50+1, které v Německu jinak zaručuje, že fotbalové kluby musí většinou hlasů ovládat fanouškovská sdružení, a nikoli firmy nebo bohatí podnikatelé. Víc o pravidlu 50+1 a pravidlech vlastnictví bundesligových klubů byla řeč například ve Football Club podcastu číslo 16.
Uvidíme, jestli sparťané při své druhé cestě do Německa najdou medicínu na to, jak tam získat body…
Der Klassiker skončil bez překvapení. Ostatně jako povětšinou v poslední dekádě. Naopak překvapuje Gladbach, který se plíží zpátky do souboje o Evropu.
Jak by měla Slavia okysličit svůj kádr? Poradí si s očekávanými odchody tahounů mužstva, nebo udrží kompletní tým pro Ligu mistrů? Jaké naděje má klub na hostováních, v B týmu a v juniorech? Odhodlá se někdy Jindřich Trpišovský na zahraničí štaci? A který trenér by ho mohl nahradit?
Český obránce Girony Ladislav Krejčí zachránil svému týmu parádním gólem v nastavení bod na hřišti Villarealu. Prohlédněte si jeho skvělý volej.