Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Víc peněz, méně ideálů? Dominance Bayernu zvyšuje tlak na zrušení pravidla 50+1

08. srpen 2022
Sdílejte:
Bundesliga mezi vlastníky nemá šejky ani svého Abramoviče. Platí totiž pravidlo 50+1, se kterým jsou německé kluby neprodejné. Dominance Bayernu a jeho deset titulů v řadě však zvyšuje tlak na změnu.
„Za peníze vypereme všechno!“ Fanoušci Bayernu Mnichov dlouhodobě protestují proti spojení klubu s katarskými sponzory. Díky pravidlu 50+1 to vedení klubu mohou spočítat.Foto: Profimedia

„My jsme Bayern, vy ne! Hainer ven!“ Poslední valná hromada Bayernu Mnichov končila nespokojeným řevem stovek fanoušků bavorského velkoklubu. Naštvali se, protože prezident Bayernu Herbert Hainer ukončil členskou schůzi, aniž by se projednala věc, kvůli které velká část lidí ten listopadový den přišla. Nelíbí se jim, že má Bayern mezi sponzory katarské státní aerolinky.

Někteří fanoušci nechtějí, aby jejich klub dál bral zhruba 17 milionů eur ročně od státu, který nedodržuje lidská práva a při stavbě stadionů pro blížící se mistrovství světa využíval otrockou práci, během níž měly zemřít tisíce lidí. Fanoušci požadovali zrušení sponzorské smlouvy, která končí příští rok, nebo alespoň její neprodloužení.

Zatím úspěšní nebyli, jejich nespokojenost ale ohrožuje současné vedení Bayernu, mezi jehož klíčové postavy patří třeba i legendární brankář Oliver Kahn. Může se stát, že na příští volební valné hromadě Kahn s Hainerem v krajním případě skončí. Fanoušci mohou vedení nejen konfrontovat se svým názorem, ale jako členové klubu mají i volební právo a rozhodují tak o dalším směřování organizace volbou jeho vrcholných představitelů.

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.