Koupit předplatné webu

Velký byznys z malé ligy. Red Bull v Salzburgu úspěšně sází na mládí

14. červen 2022
Sdílejte:
Klub ze Salzburgu byl dlouhé roky tuctový. Po příchodu Red Bullu je vše jinak. Pár let mu sice trvalo, než našel svou cestu, teď má ale koncepci, díky které objevuje pro velké kluby talenty z celého světa. A vydělává na tom. Jak to dělá?
Erling Haaland patří mezi nejzářivější příklady úspěšné přestupové politiky RB Salzburg. Foto: Profimedia

Jen málo evropských klubů prošlo v poslední dekádě takovým rapidním vývojem jako rakouský Red Bull Salzburg. Od sezony 2013/14 vyhrává nepřetržitě tamní Bundesligu, ve stejném období činí čistý zisk z přestupů, tedy získané peníze minus utracené, závratných 364 milionů eur (zhruba 9,1 miliardy korun)! O něco lépe je na tom jen portugalská Benfica.

Aktuálně je Salzburg synonymem pro dobrý skauting a rozvoj hráčů, ve fotbalovém světě je považován za jeden z nejlepších klubů pro mladé hráče. Nebylo tomu tak ale vždy.

Předchůdce současného klubu, SV Austria Salzburg, byla založena v roce 1933, ale dlouho nemohla dosáhnout žádného většího úspěchu. První bundesligový titul získala až v roce 1994, již pod názvem SV Casino Salzburg, kdy hrála ve fialových dresech. Ve stejné sezoně došla dokonce až do finále Poháru UEFA, kde nestačila na Inter Milán.

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.