Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Sto tisíc míst na nových stadionech v Česku? Rok 2024 rozhodne

27. březen 2024
Sdílejte:
Pro fotbalového fanouška to možná zní jako pohádka. Rok 2024 ale může být z pohledu rozvoje infrastruktury v Česku přelomový. Ve hře jsou totiž rozhodnutí o možném vybudování stadionů a tribun s celkovou kapacitou 100 000 míst.
Vrátí se Baník na Bazaly?Foto: Profimedia

Po dlouhé roky žil český fotbalový fanoušek především projektem nové arény v Hradci Králové. Její cena (téměř 800 milionů korun) a finální podoba ale otevřela oči napříč Českem, jak ostatně nedávno potvrdil i primátor Ostravy při debatě o možné stavbě na stadionu na Bazalech.

„Připouštím, že akcelerátorem všeho byla naše loňská návštěva na stadionu v Hradci. Všechny překvapila ta cenovka, což není až tak velká částka, kterou všichni měli zafixovanou u takových věcí,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal (ODS) pro Deník.cz.

FC Baník Ostrava – 15 000 míst

tuto chvíli probíhá v Ostravě analýza možnosti stavby čistě fotbalového stadionu. Na jejím konci má, zjednodušeně řečeno, být verdikt o tom, jestli se na Bazaly vejde moderní stánek s kapacitou 15 000 míst. Pokud ano, cesta ke stadionu se výrazně otevře. Na tomto plánu totiž má zájem jak město, tak se vložení prostředků do takové stavby nebrání ani majitel Baníku.

Pokud by to nicméně nedopadlo, celá záležitost by se prodloužila. Musel by se totiž hledat nový pozemek, kam tak mohutnou stavbu vložit. A ten město v tuto chvíli nemá.

SK Slavia Praha – 32 000 míst

Tahle zpráva přišla před několika měsíci velmi neočekávaně. Jaroslav Tvrdík totiž odhalil, že s novým majitelem Slavie Pavlem Tykačem debatují o ekonomické udržitelnosti zvětšení Edenu na 32 000 míst. V tomto případě nejde o nic jiného, než jestli stavba „dalšího patra“ bude dávat ekonomicky smysl. Politika by v takovém případě do hry nevstupovala. Pokud se klub skutečně rozhodne pro tento krok, hotovo by mohlo být za pět let.

AC Sparta Praha – 35 000 míst

Asi nejdiskutovanější projekt. Letná totiž jednoznačně dosloužila a Spartě nestačí. Klub tak řeší, kam se přesunout. Prioritou je pro něj varianta stavby stadionu na Strahově. Na pozemcích, které v tuto chvíli vlastní FAČR. Tady by se mělo v červnu na valné hromadě rozhodnout, jak přesně a komu fotbalová asociace pozemky pronajme či prodá. Pokud se tak stane, rozeběhne se návazná lhůta, která říká, že za 11 let by na místě měl stát stadion s kapacitou 35 000 míst. To je velikost, na kterou klub z Letné cílí.

FC Bohemians 1905 – zhruba 10 000 míst

Taky v Ďolíčku se věci začaly hýbat. Současný majitel klubu Dariusz Jakubowicz už nechce čekat na politiky. Rozhodl se, že se do modernizace stárnoucí sportovní ikony pustí za vlastní prostředky. Než se tak ale stane, potřebuje od politiků ještě jedno rozhodnutí – totiž upravit nájemní smlouvu tak, aby dávala oběma stranám smysl. Městu finančně a majiteli Bohemians z hlediska dlouhodobé stability. Pokud má totiž vložit do něčeho stovky milionů, chce mít jistotu, že to nebudou finance vyhozené z okna.

FC Táborsko – 4500 míst

Taky ambiciózní klub z jihu Čech by se rád posunul. Sportovně je nyní na hraně postupu do baráže o nejvyšší soutěže. I kdyby se tak stalo, nemohl by ale hrát doma. Nyní totiž nedisponuje dostatečným zázemím. Už nyní se investuje například do nového policejního velína, na spadnutí je výstavba umělého osvětlení. A ještě v letošním roce by majitel druholigového klubu Petr Kolář rád věc posunul až ke stavbě malého stadionu.


Text, který jste právě dočetli, původně vyšel na webu Stadiony.blog.

Oblíbené pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi!

Jakému fotbalovému klubu fandí Včelka Mája? Bavte se spolu s dětmi nad fotbalovými pohádkami Zdeňka Folprechta. Knihu si nově poslechnete v audioverzi, kterou namluvil herec David Novotný. Zaposlouchat se můžete na platformě Audiotéka.cz

To chci

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s