Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Chystáme přístavbu v Edenu, říká Tvrdík. O stadionu pro 32 tisíc lidí rozhodne Tykač

25. leden 2024
Sdílejte:
Slavia uvažuje o miliardové investici do stadionu v Edenu. Současné vedení připravuje projekt, který by zvýšil kapacitu o 60 procent. Když ho Pavel Tykač schválí, mohlo by být hotovo do pěti let, řekl v Totálním podcastu Jaroslav Tvrdík.
Jaroslav TvrdíkFoto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

„Na zadání Pavla Tykače velmi intenzivně pracujeme na tom, zda je možné stadion zvětšit. Zatím se ukazuje, že varianta rozšíření na 32 tisíc je stále realistická a že by byla reálná třeba do pěti let. Tři roky by byly na projektové, povolovací a přípravné práce. Během dalších dvou let by pak mohlo k rozšíření o 12 tisíc míst dojít,“ říká Tvrdík v klubovém podcastu. O přistavění dalšího patra tribun se na Slavii mluvilo i dřív.

„Diskutujeme to uvnitř Slavie z pohledu ekonomické smysluplnosti. Byli bychom neradi v situaci, kdy majitel vynaloží miliardu korun, a my bychom pak takový stadion nebyli schopní vyprodat,“ pokračuje Tvrdík. Teď se ve Slavii řeší, zda by skutečně takový stadion využila. Na podzim na ligu chodilo v průměru 17 664 diváků, v minulé sezoně to bylo 14 729 lidí.

„Naplnit stadion pro 32 tisíc fanoušků na všechny zápasy je velká výzva pro celý klub, pro marketing, ale i pro fanoušky, aby na Slavii začali chodit v tom nepoměrně vyšším množství. Nejsem si úplně jistý tím, že bychom plnili takto velký stadion na většinu zápasů, to data zatím neukazují. Na druhou stranu, když jsem přišel do klubu, tak chodilo na stadion čtyři, pět tisíc lidí. Za osm let se nám podařilo stadion zaplnit. Věřím tomu, že když se majitel rozhodne a stadion rozšíříme, tak slávisté novou kapacitu využijí. A chystáme projekt, jak to udělat,“ uvádí předseda představenstva ve fotbalové Slavii.

„Děláme k tomu komplexní investiční záměr a součástí toho je i doplnění infrastruktury kolem stadionu. Rádi bychom revitalizaci území do nějaké zelené zóny. Edenu chybí parkoviště, proto nemáme dneska dokončená všechna kolaudační povolení na velké hromadné akce, jako jsou koncerty. Je tedy ještě co v Edenu zlepšovat a budeme chtít majiteli pro jeho rozhodnutí připravit vše tak, aby viděl, že takové rozhodnutí dává logiku,“ říká Tvrdík.

Ve Slavii už o rozšíření stadionu přemýšleli dřív a původní záměr počítal s tím, že by se Eden musel na rok uzavřít. „Teď se zdá, že se našlo řešení, jak by rekonstrukce mohla proběhnout bez uzavření. Strahov je nepoužitelný a hrát v prostorách jiného klubu je těžko představitelné. Ale zdá se, že jsme tuhle překážku dokázali překonat,“ uvádí Tvrdík.

Tvrdík také uvedl, že Slavia má zelenou k výstavbě mládežnické akademie na Šeberově. „Zastupitelstvo hlavního města Prahy nám v prosinci schválilo možnost využít formou zápůjčky 150 000 metrů čtverečních v Šeberově. Je to areál, na kterém už v našich plánech dlouho dobu pracujeme. Otevírat chceme v roce 2026. Ve hře je i finančně velkorysejší varianta inspirovaná fotbalovými akademiemi Red Bullu,“ říká. (Podrobnosti čtěte v textu pod tímto odkazem.)

V podcastu také připomněl, že Pavel Tykač ještě definitivně není majitelem Slavie. Jeho nákup klubu i stadionu od čínské společnosti CITIC ještě musí schválit regulátoři v obou zemích. Ten čínský by se podle Tvrdíka měl vyjádřit v nejbližších hodinách, český do konce února. Problémy se nečekají.

A co pak Tykač od klubu očekává? „Bude spokojen, když jednou za dva roky získáme mistrovský titul, samozřejmě by si ho přál každý rok, ideálně double,“ odpovídá Tvrdík.

„Ideální evropskou soutěží pro klub, který chceme budovat a rozvíjet, je Evropská liga. To je soutěž, kam na české poměry velkoklub patří. To neznamená, že nebudeme snít a že bychom si jednou za čas nechtěli zahrát Ligu mistrů. Skupina Konferenční liga je povinností. Kdyby se to nepodařilo, pak je to na pozvednuté obočí nad kvalitou managementu nebo trenérského týmu,“ pokračuje slávistický šéf.

„Nechceme vytvářet mnohasetmilionové ztráty. Nechceme prolamovat platový strop. Myslíme si, že na české poměry odměňujeme dobře. Nové investiční prostředky chceme směřovat do investic,“ dodává k hospodaření klubu pod novým majitelem Tvrdík.

Související články

Počítáme koeficient: Sparta zvýšila šance na Ligu mistrů, Skotsko už se třese

Sparta porazila v odvetě play-off Evropské ligy Galatasaray 4:1 a je v osmifinále. Její výsledek je cenný sám o sobě a ještě větší váhu mu dodává pohled do žebříčku národních koeficientů UEFA. Turecko už je totiž jedním z nejbližších soupeřů Česka o pozice v top desítce.

Koeficienty

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s