Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Tvrdík: Mládežnická akademie Slavie má zelenou. Otevírat chceme za dva roky

25. leden 2024
Sdílejte:
Slavia má od Prahy zelenou k výstavbě mládežnické akademie na Šeberově. „Otevírat chceme v roce 2026. Ve hře je i finančně velkorysejší varianta inspirovaná fotbalovými akademiemi Red Bullu,“ říká šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.
Pavel Tykač s Jaroslavem Tvrdíkem v Edenu na zápase se Servette.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Nový majitel Pavel Tykač by se mohl pražské Slavii začít vyplácet už od samého začátku. A rozhodně nejde jen o výsledky na hřišti. Klubový předseda představenstva Jaroslav Tvrdík se v novém vydání slávistického Totálního podcastu rozpovídal o podrobnostech prodeje klubu i jeho dalších cílech a plánech.

„Nové finanční prostředky půjdou primárně do investic a do rozvoje klubu. Logicky jsou na stole dvě témata – mládežnická akademie a rozšíření kapacity stadionu. U prvního z nich jsem přesvědčený, že se už brzy dočkáme,“ řekl šéf klubu, který ve své funkci zůstává i pod novým majitelem. Tomu prý slíbil, že v klubu bude působit, stejně jako trenér Jindřich Trpišovský minimálně dalších pět let.

Co se týče mládežnické akademie, výstavbě podle Tvrdíka už nic nebrání a jde jen o otázku času a volbu preferované varianty provedení.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy nám v prosinci schválilo možnost využít formou zápůjčky 150 000 metrů čtverečních v Šeberově. Je to areál, na kterém už v našich plánech dlouho dobu pracujeme. Z našeho pohledu ideální území. Městská část Šeberov tam bude stavět základní školu, částečně i střední školu. Měly by tam být sportovní třídy a gymnázium. Hala, jídelny, bazén, které budeme moci využívat. Naše sportoviště zase budou k dispozici žákům šeberovských škol,“ popsal Tvrdík detaily realizace.

Původní projekt počítal s osmi fotbalovými hřišti. S novým majitelem se ale situace mění, Slavia uvažuje o tom, že by Prahu požádala o rozšíření pozemku až na dvojnásobek, kde by mohlo být až jedenáct hřišť. V úvahu tak připadá i možnost, že by se do nového centra stěhoval i první tým Slavie.

„Martin Říha (generální ředitel klubu – poznámka redakce) vede projektový tým a chystá tři koncepty. Základní, se kterým Slavia pracovala doposud. Druhý je level našich konkurentů, kde se inspirujeme Legií Varšava. Ale děláme si kalkulaci i na model fotbalových akademií Red Bullu, tedy absolutní evropskou špičku. Chceme majiteli předložit tři scénáře a necháme na něj, který si vybere,“ vysvětluje Trvdík další postup. Rozhodnuto by podle něj mělo být v půlce března. Během dalších dvou let by prý pak Slavia mohla centrum oficiálně otevřít.

Slavia uvažuje také o miliardové investici do stadionu v Edenu. Současné vedení připravuje projekt, který by zvýšil kapacitu o 60 procent. Když ho Pavel Tykač schválí, mohlo by být hotovo do pěti let (detail čtěte v textu pod tímto odkazem).

V podcastu Tvrdík také připomněl, že Pavel Tykač ještě definitivně není majitelem Slavie. Jeho nákup klubu i stadionu od čínské společnosti CITIC ještě musí schválit regulátoři v obou zemích. Ten čínský by se podle Tvrdíka měl vyjádřit v nejbližších hodinách, český do konce února. Problémy se nečekají.

A co pak Tykač od klubu očekává? „Bude spokojen, když jednou za dva roky získáme mistrovský titul, samozřejmě by si ho přál každý rok, ideálně double,“ odpovídá Tvrdík.

„Ideální evropskou soutěží pro klub, který chceme budovat a rozvíjet, je Evropská liga. To je soutěž, kam na české poměry velkoklub patří. To neznamená, že nebudeme snít a že bychom si jednou za čas nechtěli zahrát Ligu mistrů. Skupina Konferenční liga je povinností. Kdyby se to nepodařilo, pak je to na pozvednuté obočí nad kvalitou managementu nebo trenérského týmu,“ pokračuje slávistický šéf.

„Nechceme vytvářet mnohasetmilionové ztráty. Nechceme prolamovat platový strop. Myslíme si, že na české poměry odměňujeme dobře. Nové investiční prostředky chceme směřovat do investic,“ dodává k hospodaření klubu pod novým majitelem Tvrdík.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s