E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Slavia ve velké hře o uhlí. Křetínskému ho Tykač pořádně zdražil

16. leden 2024
Sdílejte:
Proč je dost dobře možné, že se v lóžích v Edenu budou už brzy dít velké věci? O co Pavel Tykač ve svém hlavním uhelném byznyse hraje? Jak mu v tom jeho klub může pomoci? A ohledně čeho se už dřív střetl s majitelem Sparty Danielem Křetínským? Odpovídá velký profil sešívaného uhlobarona.
Pavel TykačFoto: SK Slavia Praha

Letos v květnu bude rodákovi z Čelákovic Pavlu Tykačovi šedesát. Ať už významné jubileum oslaví v rodinném kruhu nebo udělá velkou párty, pořádný dárek už si čtvrtý nejbohatší Čech podle žebříčku časopisu Forbes nadělil. To když dlouholetý fanoušek červenobílých a vlastními slovy srdcař před Vánoci podepsal s čínskou státní korporací Citic smlouvu na koupi fotbalového klubu SK Slavia Praha a také pozemků areálu v Edenu, kde stojí největší a nejmodernější fotbalový stadion v Česku.

Do vršovické Fortuna Areny to má Tykač, hodnota jehož majetku se odhaduje na téměř 200 miliard korun, docela blízko. V Praze žije ve vile na Grébovce, jejíž velká část je postavena pod zemí. Pokud tedy není ve Švýcarsku, kde patří k rezidentům pětitisícového lyžařského centra ve Svatém Mořici. Loni v prosinci si Tykačova rodina navíc koupila v jižní Austrálii na poloostrově Mornington luxusní rezidenci o rozloze víc jak osm hektarů, jejíž součástí jsou také vinice.

Rozkročení mezi Česko a svět je typické pro veškerý uhelný a energetický byznys jeho skupiny Sev.en, která je registrovaná v malém Lichtenštejnsku. Tykač nadále sází na tolik odsuzované fosilní zdroje. Český miliardář vlastní uhelné elektrárny a teplárny, stejně jako doly na hnědé a černé uhlí s vytěžitelnými zásobami v objemu několik miliard tun. A to jak v Česku, tak po akvizicích z posledních let v Austrálii, Spojených státech a nově i ve Vietnamu.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.