Baník zase na Bazalech? Město zjistí, jestli se tam vejde stadion pro 15 tisíc lidí

Aktualizováno
13. únor 2024
Sdílejte:
Ostrava prověří, jestli je možné postavit na Bazalech, kde Baník hrál ligu naposledy v roce 2015, nový stadion.
Bazaly na snímku z roku 2022.Foto: Profimedia

„Právě dnes rada města rozhodla o zadání ověřovací architektonické studie, která má za cíl stanovit podmínky, za nichž by se na Bazalech dal postavit fotbalový stadion s kapacitou cca 15 000 diváků splňující podmínky UEFA,“ uvedlo na Facebooku politické sdružení Ostravak, které má v městské radě své zástupce. Magistrát za studii zaplatí 1,5 milionu korun bez DPH.

„Tímto konkrétním krokem chceme jasně ukončit letité spekulace o tom, jestli se takový stadion na Bazaly vejde či nikoliv. Výsledek bude znám v polovině měsíce dubna. S nohama na zemi pak všichni doufáme, že se Baník vrátí domů, a že Ostrava současně získá fotbalový stánek, který bude moci důstojně přivítat také reprezentační výběry,“ dodává zpráva sdružení Ostravak.

„Dlouhodobě víme, že Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích nevytváří Baníku komfortní zázemí. Je to multifunkční stadion, máme tam atlety, jsou tam nějaké prostorové i technické limity, takže v rámci rozvoje sportovní infrastruktury řešíme, jestli by bylo možné v Ostravě postavit nové zázemí pro Baník,“ řekl agentuře ČTK primátor Jan Dohnal (Spolu).

„Historicky tady byla informace, že stadion na Bazalech nelze přestavět tak, aby splňoval dnešní parametry soutěže. Nicméně musím říci, že jsme tady na městě nic takového nenašli, že by o tom existoval nějaký papír. Tak jsme zadali studii, abychom definitivně zjistili, jestli by se to na Bazaly prostorově a technicky vešlo, nebo ne, a pokud ano, tak za jakých podmínek,“ dodal Dohnal.

Připomeňme, že Baník teď hraje své zápasy na Městském stadionu ve Vítkovicích. A na Bazalaech je od roku 2019 tréninkové centrum mládeže a zázemí Regionální fotbalové akademie. Bazaly i vítkovický stadion patří městské firmě Vítkovice Aréna.

Přestavba fotbalového stadionu na akademii stála 320 milionů korun (platilo ji převážně město a Moravskoslezský kraj). Bazaly koupilo město od finančními problémy zmítaného klubu už v roce 2014, o záchraně tradiční slezské značky tehdy rozhodli zastupitelé až na základě opakovaného hlasování, stadion odkoupili za 115 milionů korun. Baník si teď stadion i tréninkové centrum od města pronajímá.

Nový stadion v Hradci Králové pro 9300 lidí vyšel tamní magistrát na zhruba 800 milionů korun, Pardubice před rokem otevřely nový stadion pro 4600 lidí za zhruba 410 milionů korun a Sparta si chce na Strahově postavit stadion pro 30 až 40 tisíc lidí a počítá s investicí mezi čtyřmi a pěti miliardami korun.

V Ostravě je zatím ke stavbě na Bazalech daleko. I kdyby současný tréninkový areál šel rozšířit na požadovaný stadion pro 15 tisíc lidí, bude se řešit, kdo jeho výstavbu zaplatí. Město je ochotno se k této variantě přiklonit pouze za předpokladu, že náklady na vznik nového stadionu na Bazalech nebudou výrazně dražší než případná stavba na zelené louce. Město by každopádně chtělo, aby se na výstavbě podílel i klub. Primátor podle agentury ČTK očekává, že fotbalisté by se nového zázemí mohli dočkat do pěti let.

Majitel Baníku Václav Brabec k plánům na stavbu stadionu na Bazalech například na začátku roku 2022 vyjádřil takto: „Nedávno jsem seděl na setkání s fanoušky a jedna z prvních otázek je vždy: „Kdy budeme zpátky na Bazalech?“ Odpovídám, že nevím. Myslím, že za pana Petery byl projekt, že by stadion splňoval parametry i pro Evropskou ligu. Pořád se ale bijeme s tím, jak je to poddolované a zda je pod Bazaly metan. Na to mi nikdo v Ostravě ještě neodpověděl. Navíc máme problém s tím, že tam chybí zázemí – parkoviště, sociálka, hospitality a tak dál. Nevím, jestli tohle je na Bazalech možné, byť teď vzniká další studie. Pak uvidíme. Začínám být ale spíše pesimističtější.“

„K novému stadionu jsem se upnul, nicméně na Slezské, kam Baník patří, mnoho pozemků pro výstavbu není. Skoro bych řekl, že je jen jeden. Ten by byl super, ale je to bývalá halda a nikdo neví, zda to ještě neprohořívá. Jen ta studie, zda ano, či ne, by měla stát kolem pěti milionů korun a výsledek vám řeknou na sedmdesát procent. Postavte tam něco. Je to běh na dlouhou trať, já se té myšlenky nevzdávám,“ dodal tehdy majitel Baníku.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s