Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Sparta na Strahov? Fousek vyhlásil soutěž, jasno bude ještě letos

Aktualizováno
14. únor 2024
Sdílejte:
Na tuhle zprávu Sparta čekala dlouho. Fotbalová asociace vyhlásila soutěž na využití strahovského areálu. Rekordní český mistr se tam chce přestěhovat na nový, velký stadion. Má ale mít konkurenta...
Budou z nich Strahovští? Ilustrační snímek.Foto: Sparťanské noviny

Stadion Evžena Rošického na Strahově, na kterém dřív hrála dlouhé roky v azylu Slavia, se rozpadá. Je v majetku Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a Sparta se o pozemek pod ním, který má podle předsedy FAČR Petra Fouska hodnotu kolem jedné miliardy korun, dlouhodobě hlásí. Chtěla by na místě současného stadionu vybudovat vlastní nový stánek za čtyři až pět miliard korun. Nová aréna by měla pojmout 30 až 40 tisíc lidí a podle plánů sparťanského vedení by se v ní měly někdy po roce 2030 hrát i velké reprezentační zápasy.

Zástupci Sparty se s tímto plánem netají už nějakou dobu a už zhruba před dvěma a půl roky poslali na FAČR nabídku na výstavbu stadionu ve vlastní režii. S fotbalovou asociací Sparta musí jednat, protože pozemky na Strahově patří právě asociaci. Její současný předseda Petr Fousek dnes uvedl, že FAČR vyhlásila soutěž o nejvýhodnější návrh využití areálu Strahov. O jejím vypsání rozhodl výkonný výbor v lednu, kdy také schválil její parametry. Cílem je postavit nejpozději do roku 2035 nový stadion nebo tréninkové centrum.

Zájemci nyní mohou své záměry předkládat po dobu dvou měsíců, poté asociace vyhodnotí konkrétní nabídky. „Forma veřejné soutěže byla zvolena proto, že se jedná o významný majetek FAČR, se kterým je nutné naložit naprosto transparentně a hospodárně po právní i ekonomické stránce,“ uvádí mluvčí asociace Petr Šedivý.

Soutěž vychází z usnesení poslední Valné hromady FAČR z června 2023, která pověřila Výkonný výbor FAČR detailněji rozpracovat sportovní varianty budoucího využití areálu stadionu Evžena Rošického ve vlastnictví FAČR a předložit na následující valné hromadě konečný návrh konkrétního využití. V období 2021 až 2022 asociace posuzovala i nesportovní varianty, například prodej, ale ty byly v roce 2023 rozhodnutím valné hromady zamítnuty, připomíná Šedivý.

„Projektem využití areálu Strahov se toto vedení FAČR zabývá permanentně od června 2021. Po vyřešení předchozích fází je vyhlášení soutěže zásadním mezníkem ve vývoji projektu a konkrétním krokem k naplnění usnesení valné hromady tak, aby asociace měla zajištěný stabilní příjem, ale i sportovní infrastrukturu,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Podle soutěžních podmínek dostupných na webu FAČR má být vítěz dnes vyhlášené soutěže oznámený na příští valné hromadě fotbalové asociace, která se bude konat na konci května 2024 (původně jsme tu měli uveden rok 2025, omlouváme se za chybu).

„Součástí naplnění usnesení Valné hromady FAČR z roku 2023 je i jednání mezi FAČR a AC Sparta Praha o variantě „stadion“, která probíhají od loňského roku až do současnosti. AC Sparta Praha jasně signalizovala zájem se do soutěže přihlásit s tím, že vnímá nutnost transparentního postupu zvoleného FAČR,“ uvedl Šedivý.

„Chceme na tomto projektu s FAČR spolupracovat, soutěže se zúčastníme. Máme zájem na Strahově vybudovat moderní stadion, který posune český fotbal zase o kus dopředu,“ uvedl na sociální síti X Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty.

A zájemce by měl být ještě minimálně jeden. Právníci z poradenské služby Deloitte, kteří soutěž připravili, hovořili na dnešní tiskové konferenci také o předběžném zájmu zahraničního subjektu. Tím zdůvodnili, proč jsou podmínky vypsány i v angličtině, píše ve svém sloupku Je to kulatý reportér Luděk Mádl.

V modelu, který Sparta ústy svého tehdejšího ředitele Františka Čupra prezentovala poprvé v září 2021, by byla Sparta na novém stadionu absolutním pánem. Tedy jeho vlastníkem, který by ho FAČR občas pronajímal na reprezentační zápasy. Asociace by podle tohoto plánu měla dokonce povinnost sehrát tu všechna mezistátní střetnutí.

„Příjmy z ticketingu, případně z dalších služeb, které by byly na stadionu poskytovány, by byly příjmy Sparty. Současně bychom platili pravidelný nájem z těchto pozemků, jehož výše by byla předmětem diskuze,“ řekl tehdy Čupr.

Tohle uvažování Sparty se posunulo a současný generální ředitel Tomáš Křivda loni v červnu v podcastu Livesport Daily uvedl, že Sparta je připravená jednat i o podílu na vstupném a dalších věcech. Pro reprezentaci by to podle něj s novým stadionem fungovalo ekonomicky lépe, než když si dnes pronajímá různé stadiony.

Zpět ale k dnešku. FAČR ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte nastavila parametry soutěže, přičemž bude porovnávat nabídky na následující varianty rozvoje lokality:

  • fotbalový stadion (s minimální kapacitou 30 tisíc lidí),
  • tréninkové centrum,
  • směna za účelem realizace některé z předchozích variant.

„Poslední varianta znamená, že pokud zájemce nabídne vhodnou lokalitu v širším perimetru Prahy k realizaci jedné z uvedených variant, je FAČR připravena ke směně pozemků v takové lokalitě za pozemky na Strahově. Vhodnost případné nové lokality pro realizaci záměru bude ohodnocena dle předem stanovených parametrů, zejména z hlediska dopravní dostupnosti,“ uvádí Šedivý.

Fotbalová asociace také dnes specifikovala, jak si představuje budoucí spolupráci s vítězem soutěže: „Podstatou zamýšlené spolupráce s vítězem soutěže není prodej pozemků, nýbrž zřízení tzv. práva stavby v jeho prospěch, kdy FAČR po dobu trvání práva stavby nadále zůstane vlastníkem pozemků. Zájemce bude na těchto pozemcích oprávněn realizovat vítězný záměr a vybudovanou infrastrukturu provozovat, přičemž za toto právo bude FAČR hradit pravidelnou odměnu, tzv. stavební plat. Po uplynutí doby trvání práva stavby, která je stanovena na 30 let, budou pozemky převedeny bezúplatně na zájemce. Současně bude mít FAČR právo vybudovanou infrastrukturu využívat v předem stanoveném smluvním rozsahu pro své potřeby.“

„Mimo období, kdy bude infrastrukturu využívat FAČR, tj. typicky mimo termíny reprezentačních srazů, utkání a tréninků či dalších akcí asociace, bude zcela na uvážení zájemce, jak bude stadion či tréninkové centrum využívat,“ dodává k podmínkám budoucího využití Strahova Šedivý.

Proč FAČR pozemek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun rovnou neprodá. Už zmíněný Luděk Mádl to ve svém komentáři vysvětluje takto: „Chápu, proč asociace nechtěla pozemek rovnou prodat. Kdyby za něj někdo položil miliardu na dřevo, strhla by se uvnitř spolku mela. Každý by si na ten zlatý poklad chtěl sáhnout, každý by přišel se superprojektem, který se musí okamžitě zrealizovat... a peníze by byly rychle fuč. Dostávat něco kolem 30 milionů po dobu 30 let je jistě fajn. Osobně bych si ovšem dokázal zajištění asociace i na 50 nebo na 100 let. Ono se to nezdá, ale 30 let uteče jako voda. A po 30 letech už Fotbalová asociace ČR nedostane ani pětník. Jestli Fousek uzavřel výhodný obchod, či ne, to spravedlivě vyhodnotí až naši potomci.“ Je to samozřejmě spekulace, ale od člověka, který fotbalové prostředí zná zevnitř vlastně už desítky let a je dobře informovaný.

Proč Sparta řeší stěhování z Letné? Důvodů je víc. Na Strahově už má tréninkové centrum na velkém spartakiádním stadionu, na Strahově také není třeba řešit zdlouhavou změnu územního plánu, když tamní pozemky jsou určeny pro sportoviště. Na Letné podle sparťanského vedení velký a moderní stadion vybudovat nejde a najít jinde v Praze vhodné pozemky je obtížné.

„V současném územním plánu Prahy je vhodných pozemků pro podobný stadion minimálně. Zvažujeme různé varianty, ale prioritou je Strahov,“ řekl Křivda loni v podcastu Livesport Daily.

„Když se bavíme o stadionu s kapacitou minimálně 30 tisíc diváků, ale spíš 35 až 40, tak je to na současném místě stadionu na Letné nereálné. Samozřejmě by byly varianta postavit ho na druhé straně Letenské pláně, v Letenském parku. Tam se ale rozcházíme s představiteli městské části Prahy 7 a předpokládám i celého města. To místo je totiž určeno jako volnočasová zóna a nikoli jako sportoviště. Tímto směrem tedy už neuvažujeme,“ dodal Křivda.

Související články

Video: Chorý v dresu Pardubic? Mělo se za úder hlavou vylučovat?

V posledních týdnech se ve Fortuna lize víkend co víkend snášela ostrá kritika na VAR. Tohle kolo byla řada zápasů bez videorozhodčího. A zrovna na Bohemce by se přitom hodil. Pardubický Chlumecký dostal za úder hlavou ve stylu Tomáše Chorého pouze žlutou kartu. Jak byste tento zákrok posoudili vy?

Česká liga

Video: Nejlepší fanouškovský výjezd roku! Sparťani obsadili Olomouc

Pražská Sparta zvítězila v Olomouci 4:1 a udržela si v čele tabulky Fortuna ligy čtyřbodový náskok. Za výhrou ji na Andrově stadionu hnalo přes 4500 fanoušků. Prohlédněte si jejich parádní choreo.

Sparta

Video: Zase sestřelil soupeře! Nepoučitelný Onana připravil United o výhru

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.

Premier League
Popup se zavře za 8s