Poláci nás brzy přejedou, říká šéf Sparty. Volá po větší podpoře sportu

29. srpen 2023
Sdílejte:
Tomáš Křivda dává českému státu za vzor sousední Polsko. Fotbal je v Česku podle něj odkázaný na nadšence. V rozhovoru odhalil i sparťanský rozpočet.
Tomáš Křivda, nový generální ředitel SpartyFoto: AC Sparta Praha

Podpora státu je naprosto mizivá, profesionální fotbal je tedy u nás postaven primárně na nadšencích, kteří financují své kluby. V rozhovoru s webem Czechcrunch to řekl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda.

„Z Poláků si u nás často děláme srandu, ale podívejme se, jak díky Euru, které v roce 2012 spolupořádali s Ukrajinou, postavili stadiony, a ve chvíli, kdy měli stadiony, se vrhli na stavbu tréninkových areálů. Z našeho pohledu je neuvěřitelné, že prvoligové polské kluby mají každoročně velkou finanční podporu ze státního rozpočtu na financování výstavby infrastruktury pro mládež. Když to srovnám s penězi, které mají kluby k dispozici v Česku, chce se mi brečet. Poláci nás proto brzy nejspíš přejedou,“ říká Křivda v rozhovoru o tom, jak se v Česku dělá fotbalový byznys.

Volá po větší podpoře celého sportu v Česku. „Ze státní podpory bude sice těžit jednak profesionální sport, což je některým často trnem v oku, ale na konci dne z toho bude těžit celá země. Je třeba si uvědomit, že sport generuje větší HDP než třeba zemědělství. Neznamená to, že máme začít automaticky dávat víc peněz do sportu než do zemědělství, ale když se podíváme, jakou roli ve společnosti má a měl by mít sport, tak jeho podpora tomu neodpovídá,“ říká sparťanský ředitel.

„V jiných zemích to už dávno pochopili. U nás se bavíme, zda dát dětem třetí hodinu tělocviku navíc. Jinde už dávají čtvrtou. Sport je přirozenou součástí zdravého životního stylu a působí preventivně jak pro různá onemocnění fyzická, tak psychická. Bohužel v Česku chybí dlouhodobá prioritizace sportu a tělovýchovy ze strany politické reprezentace,“ apeluje Křivda na změnu.

V rozhovoru dál rozvádí třeba to, jak je Sparta financovaná. Říká, že má aktuálně roční rozpočet zhruba 30 milionů eur (zhruba 720 milionů korun). „V případě fotbalu platí, že je v Česku velmi náročné udržet klub v zisku, pokud nehrajete evropské poháry. V nich funguje princip solidarity, který českým klubům pomáhá mít vyrovnaný rozpočet, případně být v zisku,“ uvádí Křivda.

Sparta má za sebou silného akcionáře v podobě miliardáře Daniela Křetínského, a tak pro ni není likvidační být ve ztrátě. Je i tak jejím cílem, aby byla ekonomicky soběstačná? „Takovou motivaci rozhodně máme. Chceme být na prostředcích od našich akcionářů co nejméně závislí. Zároveň platí, že nám zázemí silných akcionářů dává důležitou stabilitu. Můžeme díky tomu přemýšlet o rozvoji klubu v dlouhodobém horizontu, aniž bychom se museli každou sezonu strachovat, zda postoupíme do evropských pohárů nebo zda prodáme několik hráčů za částky odpovídající stovkám milionů korun,“ odpovídá.

Křivda v pozici generálního ředitele vystřídal od začátku července Františka Čupra. Předtím od konce roku 2020 zastával funkci ředitele komerčního úseku a člena představenstva ACS. V minulosti byl marketingovým ředitelem, v klubu začínal v rámci studentské stáže už v roce 2005.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu