Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Stálo mě to kýbl nervů. Víkendová liga očima trenérů

04. březen 2024
Máme za sebou nejklidnější derby za poslední dobu. Nervák to naopak byl pro Miroslava Koubka v Pardubicích. A vlasy si, obrazně řečeno, trhali i třeba trenéři Bohemians nebo Karviné. Jak dvacáté třetí ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Trenér Plzně Miroslav Koubek na momentce z Pardubic.Foto: Profimedia

FK Jablonec – FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

• branky: 35. Chramosta z penalty – 5. Spáčil
  • rozhodčí: Petřík – Machač, Cichra – Starý (video)
  • červená karta: 65. Hurtado (Jablonec)
  • diváci: 1832

Radoslav Látal (Jablonec): „Zápas byl velice emotivní. Přáli jsme si tři body, to byl náš cíl. Vzhledem k průběhu utkání ovšem jeden bereme. První půle nebyla z naší strany optimální, naopak vstup do druhé byl velice dobrý. Tam jsme měli tři čtyři obrovské šance a mohli jsme zápas zlomit. Pak bohužel přišla osudová chyba Hurtada, který udělal jasnou červenou kartu. Po ní jsme se už jen bránili, vzhledem k tomu musíme být za remízu rádi. Mužstvo to v oslabení odpracovalo a ubránilo. Byli jsme pod velkým tlakem, ale brankář Hanuš nás podržel.“

David Horejš (Hradec Králové): „Do zápasu na těžkém terénu jsme určitě vstoupili lépe než domácí. Byli jsme aktivní a dostali se do vedení. Pak jsme ovšem znervózněli. Domácí nás dostali pod tlak, což vyvrcholilo penaltou. Naopak druhý poločas začal jasně lépe soupeř, podržel nás brankář. Po vyloučení už to byla hra na jednu branku a mrzí mě, že jsme si s šancemi nedokázali lépe poradit. Remíza je asi zasloužená. V přesilovce jsme si měli počínat líp a hrát rychleji, i když terén byl složitý. Pro mě bylo samozřejmě specifické, že jsem na lavičce Hradce debutoval právě tady. Ale nemám proti Jablonci žádnou zášť a rád jsem po delší době zdejší kluky zase viděl.“

FK Mladá Boleslav – SK Dynamo České Budějovice 3:1 (2:1)

• branky: 10. a 15. Hilál, 90.+1 vlastní Nikl – 7. Zíka
  • rozhodčí: Batík – Paták, Pochylý – Rouček (video)
  • diváci: 2021

David Holoubek (Mladá Boleslav): „Brzký inkasovaný gól byl pro nás sprcha, ale byli jsme schopni na to okamžitě zareagovat. Dobře jsme zahrávali standardní situace a směrem do ofenzivy tam byly zajímavé věci, i když pořád je na čem pracovat. Hilál dal dva góly a třetí v podstatě způsobil, ale nebylo to jen o něm. Těžil z dobrého týmového výkonu. Po jakékoliv výhře se lépe trénuje, hráči jsou uvolněnější. Chtěli bychom to přenést i do dalších utkání, ale to ukáže až čas.“

Jiří Lerch (České Budějovice): „Vstřelili jsme brzkou branku, ale pak jsme hned inkasovali ze standardky. Druhý gól to samé, zase nám zápas prohrály obranné standardní situace. Chyběl nám Martin Králik, což je v defenzivě klíčový hráč. Organizace obrany pak musí být na ostatních hráčích. Druhou půli už byla Boleslav pasivnější, jednu příležitost jsme si vytvořili, bohužel jsme ji neproměnili. Je to škoda, doufali jsme, že bychom si mohli odvézt body. Velkým plusem je výkon mladého Zíky, který nahradil vykartovaného Hellebranda a důvěru nám splatil.“

SK Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 2:2 (2:2)

• branky: 19. Fortelný, 22. Novák – 4. Prekop, 40. Hála
  • rozhodčí: Hocek – Pečenka, Kotalík – Kocourek (video)
  • diváci: 3478

Jiří Saňák (Olomouc): „Pro nezaujatého diváka to musel být zajímavý zápas, ve kterém chtěly oba týmy vyhrát. Do zápasu jsme slušně vstoupili, ale Bohemka dala úžasný gól. První poločas mě potěšil hlavně v tom, že jsme po brzké inkasované brance nespadli dolů s energií. Nezamávalo to s námi a dokázali jsme to otočit. Pak jsme ale dostali gól z ojedinělé situace před koncem poločasu. Do druhého jsme vstoupili také dobře a nastřelili jsme dvě tyče po standardních situacích. Pak nám ale Bohemka začala dělat problémy ve středu hřiště, přehrávala nás a mohla tím celý zápas vyhrát. Nakonec v závěru mohl rozhodnout Pospíšil, takže remíza je v konečném důsledku asi spravedlivá. Všechno, co jsem chtěl v zápase vidět, jsem tam viděl a na tom musíme postavit naši další tvrdou práci. Vítězství si musíme zasloužit prací, to nepřijde samo a hned.“

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Oba týmy chtěly hrát fotbal a hlavně vyhrát, čemuž odpovídaly i ofenzivně laděné úvodní sestavy. My jsme měli slušný vstup do utkání korunovaný úvodní brankou, ale potom jsme byli nepochopitelně pasivní. Začali jsme bránit výsledek. Pak jsme udělali hloupou standardní situaci, kterou jsme domácí dostali na koně a dvakrát jsme inkasovali. Kromě úvodu druhého poločasu, kdy Sigma nastřelila tyč, jsme poté domácí přehrávali. Posledních 30 minut se už hrálo víceméně podle našich not. Je jen škoda, že jsme lépe nezakončili některou z našich vyložených příležitostí. Ze zápasu si odnášíme o trochu víc pozitiv než negativ. Teď po konci utkání jsem ale trochu zklamaný, že jsme nevyhráli, protože si myslím, že jsme k tomu měli hodně blízko. Musíme ale s pokorou brát bod z venku, to se počítá.“

MFK Karviná – 1. FC Slovácko 1:3 (1:1)

• branky: 30. Krčík – 37. Sinjavskij, 57. Hofmann, 65. Havlík z penalty
  • rozhodčí: Radina – Dobrovolný, Pfeifer – Černý (video)
  • červená karta: 42. Ayaosi (Karviná)
  • diváci: 1820

Juraj Jarábek (Karviná): „Slovácko prohrálo tři zápasy po sobě, bylo v podobné situaci na jaře jako my. Byli jsme na něj připravení, to se i potvrdilo a šli jsme do vedení. Ale neustále se opakují naše chyby. Je to velká škoda. Znovu jsme dostali velmi lacinou vyrovnávací branku, když Jirka Fleišman pouštěl míč do zázemí. Znovu jsme dostali červenou kartu, po velké stupiditě Ayaosiho, pro kterou není omluva. Nejprve zbytečně dohrál brankáře a pak udělal zákrok, který sudí musel posoudit za žlutou kartu. O jednoho méně se dá hrát. Ale nepohlídali jsme si jednu standardku a pak sudí nařídil penaltu za ruku. Já vlastně nevím, co ruka je a co není. Znovu jsme prohráli doma a poslední jsme právem. To, že jsme hráli se Spartou, Slavií a Slováckem nás neomlouvá, protože bodovat se dá s každým.“

Martin Svědík (Slovácko): „Prvních 30 minut jsme byli lepší na balonu i v kombinaci, nicméně Karviná hrozila z kontrů, standardek a odražených míčů. Potom jsme si nepohlídali standardku, nenabrali jsme si hráče a soupeř skóroval. Jsem rád, že jsme na to dokázali reagovat zvýšenou aktivitou i pěknou akcí, po které jsme vyrovnali. Po vyloučení jsme šli do přesilovky a v poločase jsme si řekli, že chceme nejen gól vstřelit, ale hlavně žádný nedostat. Chtěli jsme trpělivě pracovat. Konečně jsme si pomohli i standardkou, po které jsme šli do vedení, a potom jsme z penalty přidali třetí gól. Karviná pak hrála vabank, nicméně až na jednu akci jsme domácí k ničemu nepustili. Jsem rád, že jsme to po třech zápasech zvládli. Věřil jsem, že mužstvo má charakter.“

FK Pardubice – FC Viktoria Plzeň 2:3 (0:1)

• branky: 55. Daněk, 72. vlastní Kalvach – 47. a 49. Šulc, 43. Kalvach
  • rozhodčí: Machálek – Caletka, Dohnálek – Všetečka (video)
  • červená karta: 6. Halinský (Pardubice)
  • diváci: 3849

Radoslav Kováč (Pardubice): „Když jdete v šesté minutě do deseti proti Plzni, je to obrovská komplikace. Navíc jsme pak dostali hodně laciné góly. V prvním poločase jsme dostali branku do šatny, což je škoda. V šatně jsme si řekli, že musíme jako tým skvěle pracovat v bloku, pořád čekat na příležitost a hlavně hned nedostat gól. Hned jsme dostali dva, v tomhle to bylo na ručník. Kluci se pak neskutečně zvedli, dali jsme Daňkem krásně na 1:3 a ještě jsme dali druhý gól. Plzeň měla svoje šance, jednoznačně. Hlavně mě mrzí, že jsme se připravovali na Šulcíka (Šulce) a ten je tam třikrát sám a dá dva góly. Jeho forma je úžasná. Chtěl bych kluky pochválit, že to nezabalili. Za stavu 0:3 jsme se samozřejmě báli i většího výsledku, to říkám na rovinu. Kluci ale ukázali charakter, vymáčkli ze sebe absolutní maximum a Plzeň byla do poslední minuty nervózní. Nakonec z toho není nic, ale věřím, že to klukům pomůže. Příští týden máme derby s Hradcem Králové. Zkusíme si vzít z druhého poločasu největší pozitiva a snad je přeneseme je do dalšího zápasu.“

Miroslav Koubek (Plzeň): „Utkání mě stálo kýbl nervů. Nahrálo nám vyloučení v úvodu zápasu, od toho okamžiku jsme ihned převzali herní útočnou iniciativu. Byli jsme mužstvo, které toho chce hned využít, vytvořili jsme si tlak. Máme kvalitní hráče, a když hrají proti deseti, bylo by špatné, kdyby neměli chvílemi až drtivou převahu. Dle mého názoru jsme prachbídně naložili s množstvím šancí. Sice jsme šli do vedení 3:0, ale co jsme spálili, to bylo někdy až úsměvné. Když to potom nedáte a soupeř využije z minima maximum, tak vám není žádná převaha v poli platná. Pardubice nic nezabalily a nakonec málem sahaly po bodu. Musím ocenit jejich výkon. Zkomplikovali jsme si to a znervózněli jsme. V závěru byl soupeř v euforii, snažil se vytvořit gólovou situaci a dařilo se mu to. Ustáli jsme to s velkými nervy. Nejhlavnější je, že jsme vyhráli, ale měli jsme si s tím poradit více rutinérsky. Zbytečně jsme si zkomplikovali zápas.“

FK Teplice - FC Slovan Liberec 2:0 (2:0)

• branky: 34. Jásir, 41. Fila
  • rozhodčí: Starý - Hurych, Slavíček - Berka (video)
  • diváci: 4067

Zdenko Frťala (Teplice): „Vstup do utkání nebyl optimální, byli jsme trochu nervózní. Chtěli jsme hrát přímočařeji. Ale po prvním vstřeleném gólu to z nás spadlo. Ve druhé půli jsme změnili rozestavení, a i když měl soupeř optickou převahu, tak jsme ho kromě jedné střely do žádné gólové příležitosti nepustili. Před utkáním jsme hrozně toužili, abychom to zvládli. Hráči to svým přístupem a bojovností dokázali urvat.“

Luboš Kozel (Liberec): „Teplice dosáhly zaslouženého vítězství, asi měly víc šancí. Měli jsme poměrně dobrý vstup, ale neproměnili jsme dvě šance. Po té druhé de facto z protiútoku jsme inkasovali hodně laciný gól z velkého úhlu. Soupeři pomohl, nás znervózněl. Vyvrcholením toho byla druhá inkasovaná branka, která byla zase laciná. Naše defenzivní fáze byla hodně bohorovná a domácí toho dokázali využít. Za stavu 0:2 tam byla patrná snaha, ale chyběla nám kvalita ve finální fázi a Teplice dobře bránily. Domácí brankář chytil tři góly.“

FC Zlín - FC Baník Ostrava 0:1 (0:1)

• branka: 33. Juroška
  • rozhodčí: Černý - Antoníček, Žurovec - Zelinka (video)
  • diváci: 5465

Bronislav Červenka (Zlín): „Z naší strany to nebylo moc dobré. Do gólu to ještě bylo otevřené, ale po něm jsme do toho spadli, začali ztrácet míče a soupeř si pak vytvořil spoustu možností. Dostál musel hasit hodně situací. Zápas nám nevyšel běžecky ani v hlavě. Měli jsme strašně moc ztrát, Baník byl lepší. Nedokážu říct, jestli to nějak ovlivnil středeční pohárový zápas. Bylo vidět, že nám chybí jiskra. Hráči soupeře byli dynamičtější a agresivnější. Kvalitou hry jsme zaostávali, po gólu už jsme tahali za kratší konec. Můžeme být rádi, že to skončilo jen 0:1, protože Baník měl těch momentů pak strašně moc.“

Pavel Hapal (Ostrava): „Jsme spokojeni s vítězstvím, ale současně zklamaní ze dvou věcí. Zaprvé z toho, že jsme zápas nerozhodli dřív. Těch situací jsme na to měli dost, abychom to utkání daleko dřív rozhodli a nemuseli se v závěru obávat o výsledek. Tou druhou věcí, která mě mrzí, je skutečnost, že naši útočníci Tanko i Adediran mají po dnešku čtyři žluté karty a proti Olomouci nemůžou hrát. Máme teď všechny čtyři útočníky mimo hru, i když je šance, že třeba Klíma nebo Kubala by se mohli dát do pořádku. Nějak to budeme muset vyřešit."

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 0:0

• rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Hájek - Petřík (video)
  • červená karta: 86. Preciado (Sparta)
  • diváci: 18 283

Brian Priske (Sparta): „Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Myslím, že to byl náročný zápas, především z taktického hlediska. Trochu nás překvapili, že nechali veškerou iniciativu na nás a zatáhli se níž. O to těžší to pak v utkáních s takovými soupeři bývá, museli jsme je otevřít a dostat se mezi jejich řady. Bylo znát, že na nás dolehl náročný program. Chyběla nám trocha energie a síly, i v důsledku středečního derby. Někdy jsme proto v koncovce nedělali vhodná rozhodnutí. V některých utkáních, což platí i pro to dnešní, ale musíte být spokojeni i s druhým nejlepším výsledkem. Soupeř nám svou změnou taktiky vyjádřil respekt, přenechal nám iniciativu a trochu se přizpůsobil, což se v předešlých derby, které jsem tady zažil, nestalo. Vždy aktivně napadal a hrál po celém hřišti jeden na jednoho.“

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Vstoupili jsme do zápasu tak, abychom zachytili úvodní tlak a vytvořili si prostor pro nějaký protiútok. Na obou týmech bylo vidět, že se soustředí hlavně na to, aby v zakládání neudělaly žádnou chybu. My jsme v prvním poločase hráli skvěle do defenzivy, z kontrů jsme ale vytěžili málo na to, abychom dali gól. Ve druhém poločase jsme se po dlouhých autech soupeře dostali pod tlak, byla tam taková tříminutovka, ze které jsme se těžko vymaňovali. Udělali jsme hrubku v rozehrávce, ztratili jsme balon a soupeř z toho měl šanci. Jak to ale minule byl divácky atraktivní fotbal s řadou šancí, tak tentokrát to celkově bylo spíš taktické, šachy od obou týmů. A protože si obrany na obou stranách počínaly výborně, utkání skončilo 0:0.“