Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Slavia jde po Příhodovi a není sama. Chce změny ve vedení rozhodčích

28. červen 2023
Sdílejte:
V ligovém zákulisí to vře. Hraje se o podobu a fungování rozhodcovské komise.
Sparťanské penalty ze závěru sezony mají dohru v ligovém zákulisí.Foto: Profimedia

Přesně před týdnem informoval po schůzce ligových klubů Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) o tom, že jde na komisi rozhodčích a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR), pod kterou sudí spadají, výzva k lepší práci.

„Rozhodčí se stávají obětí technologie. U čím dál víc věcí není jasné, jak rozhodnou. Vzhledem ke složitým pravidlům třeba u posuzování hraní rukou, to mají rozhodčí těžší než dřív,“ uvedl Svoboda po Ligovém grémiu.

Zástupci klubů proto vyzvali ke sjednocení rozhodování a k intenzivnější přípravě a proškolování ligových rozhodčích. Kluby podle Svobody berou v potaz nižší věkový průměr prvoligových rozhodčí v Česku, než je běžné v kvalitnějších evropských soutěžích. Zároveň ale požadují intenzivnější rozhodcovskou přípravu.

I když jsou kluby nespokojené s nejednotným rozhodováním ligových sudích, hlavu šéfa komise Radka Příhody nežádají, uvedl před týdnem na tiskové konferenci Svoboda.

Teď se však ukazuje, že to s tím požadavkem na hlavu šéfa komise není tak jednoduché. Samotné jednání grémia začínalo v 11 hodin, ale už v 10.30 se uskutečnilo uzavřené jednání, na kterém měl každý z klubů po jednom zástupci. Původní idea vyvolat v rámci tohoto formátu tajné hlasování o důvěře či nedůvěře Radku Příhodovi a jeho komisi rozhodčích se ale nenaplnila, píše ve svém sloupku Je to kulatý na webu Gazetisto reportér Luděk Mádl.

Ještě před tímto jednáním se sešli představitelé Sparty, Slavie, Plzně a Baníku. Rozhodli se, že stáhnou nohu z plynu a hlasování podmínečně odloží pod podmínkou, že v Příhodově komisi proběhne personální a procesní restrukturalizace. Proti Příhodově komisi vystupují podle Mádla především zástupci Slavie a Plzně. Oba kluby v závěru ligy se Spartou prohrály v zápasech, ve kterých proti nim letenští kopali penaltu v úplném závěru. Obě tyto penalty komise rozhodčích vyhodnotila jako správně nařízené.

K otevřenému požadavku na hlavu šéfa rozhodcovské komise nakonec nemělo dojít kvůli tomu, že kluby nechtěly kolem fotbalu šířit negativní atmosféru v době, kdy jsou v plném proudu přípravy na klíčový tendr o televizní práva a řešit se brzy bude i nový titulární partner ligy. Svou roli podle Mádla hrálo i to, že nespokojené kluby teď nevidí nikoho, kdo by Příhodu nahradil.

I tak zástupce Slavie věc otevřeně komentuje. „Jsme naprosto přesvědčeni, že práce komise rozhodčích musí doznat systémových i personálních změn. Současné rozhodování je nekonzistentní, velký chaos je například v pískání hry rukou, stále není srozumitelné a stoprocentně transparentní ani fungování systému VAR a zásahy videorozhodčích,“ řekl Mádlovi Jakub Splavec, ředitel strategické komunikace Slavie. Sešívaní kritizují Příhodu i za podle nich nedostatečnou komunikaci a netransparentnost.

Na trase FAČR-LFA teď probíhají jednání o tom, zda a k jakým změnám případně dojde. Institut „vyjádření nedůvěry“, se kterým operuje Slavia, sice oporu v žádných řádech ani úmluvách mezi FAČR a LFA nemá, nicméně pokud by se liga vyjádřila, že Příhodu nechce, těžko by to na Strahově mohli ignorovat, shrnuje věc Mádl.

Redakce Football Clubu dnes kontaktovala Radka Příhodu s žádostí o rozhovor k celé věci. „S kolegy z komise rozhodčích o tom budeme hovořit na zasedání komise a budeme se snažit vše posouvat a postupně zlepšovat,“ uvedl šéf rozhodčích v SMS s tím, že je teď na cestě z rodinné dovolené.

Ve Slavii, která se v opozici proti Příhodovi zdá být hlavním hráčem, jsou se současnými poměry v profesionálním fotbale zřejmě výrazně nespokojeni. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík včera de facto zahájil kampaň do voleb nového vedení LFA, které se konají příští rok na jaře. Zveřejnil text, ve kterém volá po strukturálních i personálních změnách. Současný šéf LFA Svoboda je stále i místopředsedou představenstva Sparty a Tvrdík volá po nezávislosti, aby ligu vedl například po vzporu zámořských soutěží NHL či NBA komisař nenavázaný na jednotlivé kluby. Slavia se se Spartou (a Svobodou) neshodnou třeba v pohledu na nadstavbu.

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s