Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Slavia jde po Příhodovi a není sama. Chce změny ve vedení rozhodčích

28. červen 2023
Sdílejte:
V ligovém zákulisí to vře. Hraje se o podobu a fungování rozhodcovské komise.
Sparťanské penalty ze závěru sezony mají dohru v ligovém zákulisí.Foto: Profimedia

Přesně před týdnem informoval po schůzce ligových klubů Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) o tom, že jde na komisi rozhodčích a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR), pod kterou sudí spadají, výzva k lepší práci.

„Rozhodčí se stávají obětí technologie. U čím dál víc věcí není jasné, jak rozhodnou. Vzhledem ke složitým pravidlům třeba u posuzování hraní rukou, to mají rozhodčí těžší než dřív,“ uvedl Svoboda po Ligovém grémiu.

Zástupci klubů proto vyzvali ke sjednocení rozhodování a k intenzivnější přípravě a proškolování ligových rozhodčích. Kluby podle Svobody berou v potaz nižší věkový průměr prvoligových rozhodčí v Česku, než je běžné v kvalitnějších evropských soutěžích. Zároveň ale požadují intenzivnější rozhodcovskou přípravu.

I když jsou kluby nespokojené s nejednotným rozhodováním ligových sudích, hlavu šéfa komise Radka Příhody nežádají, uvedl před týdnem na tiskové konferenci Svoboda.

Teď se však ukazuje, že to s tím požadavkem na hlavu šéfa komise není tak jednoduché. Samotné jednání grémia začínalo v 11 hodin, ale už v 10.30 se uskutečnilo uzavřené jednání, na kterém měl každý z klubů po jednom zástupci. Původní idea vyvolat v rámci tohoto formátu tajné hlasování o důvěře či nedůvěře Radku Příhodovi a jeho komisi rozhodčích se ale nenaplnila, píše ve svém sloupku Je to kulatý na webu Gazetisto reportér Luděk Mádl.

Ještě před tímto jednáním se sešli představitelé Sparty, Slavie, Plzně a Baníku. Rozhodli se, že stáhnou nohu z plynu a hlasování podmínečně odloží pod podmínkou, že v Příhodově komisi proběhne personální a procesní restrukturalizace. Proti Příhodově komisi vystupují podle Mádla především zástupci Slavie a Plzně. Oba kluby v závěru ligy se Spartou prohrály v zápasech, ve kterých proti nim letenští kopali penaltu v úplném závěru. Obě tyto penalty komise rozhodčích vyhodnotila jako správně nařízené.

K otevřenému požadavku na hlavu šéfa rozhodcovské komise nakonec nemělo dojít kvůli tomu, že kluby nechtěly kolem fotbalu šířit negativní atmosféru v době, kdy jsou v plném proudu přípravy na klíčový tendr o televizní práva a řešit se brzy bude i nový titulární partner ligy. Svou roli podle Mádla hrálo i to, že nespokojené kluby teď nevidí nikoho, kdo by Příhodu nahradil.

I tak zástupce Slavie věc otevřeně komentuje. „Jsme naprosto přesvědčeni, že práce komise rozhodčích musí doznat systémových i personálních změn. Současné rozhodování je nekonzistentní, velký chaos je například v pískání hry rukou, stále není srozumitelné a stoprocentně transparentní ani fungování systému VAR a zásahy videorozhodčích,“ řekl Mádlovi Jakub Splavec, ředitel strategické komunikace Slavie. Sešívaní kritizují Příhodu i za podle nich nedostatečnou komunikaci a netransparentnost.

Na trase FAČR-LFA teď probíhají jednání o tom, zda a k jakým změnám případně dojde. Institut „vyjádření nedůvěry“, se kterým operuje Slavia, sice oporu v žádných řádech ani úmluvách mezi FAČR a LFA nemá, nicméně pokud by se liga vyjádřila, že Příhodu nechce, těžko by to na Strahově mohli ignorovat, shrnuje věc Mádl.

Redakce Football Clubu dnes kontaktovala Radka Příhodu s žádostí o rozhovor k celé věci. „S kolegy z komise rozhodčích o tom budeme hovořit na zasedání komise a budeme se snažit vše posouvat a postupně zlepšovat,“ uvedl šéf rozhodčích v SMS s tím, že je teď na cestě z rodinné dovolené.

Ve Slavii, která se v opozici proti Příhodovi zdá být hlavním hráčem, jsou se současnými poměry v profesionálním fotbale zřejmě výrazně nespokojeni. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík včera de facto zahájil kampaň do voleb nového vedení LFA, které se konají příští rok na jaře. Zveřejnil text, ve kterém volá po strukturálních i personálních změnách. Současný šéf LFA Svoboda je stále i místopředsedou představenstva Sparty a Tvrdík volá po nezávislosti, aby ligu vedl například po vzporu zámořských soutěží NHL či NBA komisař nenavázaný na jednotlivé kluby. Slavia se se Spartou (a Svobodou) neshodnou třeba v pohledu na nadstavbu.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s