Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Končí Šilhavý? Průvodce příštími hodinami, které rozhodnou o reprezentaci

Aktualizováno
16. říjen 2023
Sdílejte:
Reprezentace má za sebou sraz, během kterého prohrála 0:3 v Albánii a porazila Faerské ostrovy v Plzni 1:0. Po čtvrtečním debaklu šéf českého fotbalu Petr Fousek svolal výkonný výbor FAČR, který bude řešit pozici reprezentačního kouče. Kdo o něm rozhodne, kdy a kdo by mohl Šilhavého nahradit? Projděte si průvodce v otázkách a odpovědích.
Budou zpívat hymnu na lavičce Česka i v listopadu? Jaroslav Šilhavý a jeho asistent Jiří Chytrý v Albánii.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Je už o dalším osudu Jaroslava Šilhavého rozhodnuto?

Není. Sám trenér národního týmu na svou funkci nerezignoval. Rozhodovat o Šilhavém bude výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), jehož zasedání svolal šéf FAČR Petr Fousek po čtvrteční prohře 0:3 v Albánii na úterý 17. října.

Výkonný výbor je vlastně jakousi fotbalovou vládou Česka, sedí v něm 12 lidí, které volí vrcholný orgán FAČR – valná hromada. Na přijetí rozhodnutí je třeba nadpoloviční většina, například pro případné odvolání Jaroslava Šilhavého, pokud ho někdo navrhne, je tak třeba minimálně sedm hlasů.

Ve výkonném výboru teď sedí, a budou tak rozhodovat o dalším osudu reprezentace, tito lidé:

 • Petr Fousek, předseda VV FAČR
 • Jiří Šidliák, místopředseda VV FAČR za Moravu
 • Jan Richter, 2. místopředseda VV FAČR za Čechy
 • Pavel Nezval, předseda Řídící komise pro Moravu
 • Martin Drobný, předseda Řídící komise pro Čechy
 • Dušan Svoboda, člen za kluby první a druhé ligy
 • Adolf Šádek, člen za kluby první a druhé ligy
 • Václav Andrejs, člen za Čechy
 • Tomáš Neumann, člen za Čechy
 • Rudolf Řepka, člen za Čechy
 • Vladimír Kristýn, člen za Moravu
 • Radek Zima, člen za Moravu

Kromě sportovní stránky věci rozhodovat mohou i různé další okolnosti, například finanční pohled. Reportér Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý píše, že pokud FAČR Šilhavého odvolá před koncem kvalifikace, pak by současný reprezentační trenér měl podle zákulisních spekulací dostat odstupné ve výši kolem šesti milionů korun. O podobné sumě píše i deník Sport.

Na úterní jednání výkonného výboru jsou přizvaní reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, technický ředitel FAČR Erich Brabec a předseda Sportovní rady FAČR Vladimír Šmicer.

Proč se vše neřešilo hned po prohře v Albánii?

„Na tom, že se Výkonný výbor FAČR sejde, se jeho předseda Petr Fousek shodl s ostatními členy ve čtvrtek v noci po porážce v kvalifikačním zápase v Albánii. Výkonný výbor se nemohl sejít hned v Albánii, protože výjezdu na utkání se účastnila pouze polovina jeho členů. Zásadní otázky tohoto typu projednává výkonný výbor vždy pouze prezenčně, a proto bylo úterý 17. října nejdřívějším možným termínem jednání,“ uvedl Petr Šedivý, mluvčí FAČR.

„Vedení FAČR bylo dále ve shodě s technickým ředitelem Erichem Brabcem a předsedou Sportovní rady Vladimírem Šmicerem, že velmi krátký interval mezi čtvrtečním venkovním utkáním v Albánii a nedělním domácím zápasem proti Faerským ostrovům vylučuje zásahy do přípravy mužstva a naopak vyžaduje maximální koncentraci na nadcházející duel. V pátek ráno před odletem z Albánie oznámil předseda FAČR Petr Fousek všem hráčům a realizačnímu týmu, že v neděli proti Faerským ostrovům povede tým Jaroslav Šilhavý a také že v následujícím týdnu se uskuteční jednání Výkonného výboru FAČR,“ dodal Šedivý.

Kdo případně za Šilhavého?

Vzduchem létají různá jména: Jindřich Trpišovský ze Slavie, Martin Svědík ze Slovácka, volní Michal Bílek a Ivan Hašek, Vítězslav Lavička ze sparťanské akademie… Zájem by měl mít Hašek, který se už dřív o post trenéra reprezentace veřejně hlásil. Trpišovský je spíš jen sen mnoha fanoušků i expertů. Dívat se ale můžeme i do zahraničí. Volný je třeba Dán Niels Fredriksen. „Je to takticky flexibilní kouč skvěle, který rozvíjí mladé hráče a s Brondby v roce 2021 vyhrál první ligový titul po 16 letech,“ psal nedávno v naší expertní anketě Jan Pikous, spolupracovník Football Clubu.

Měl by Jaroslav Šilhavý u reprezentace skončit?

Jak blízko/daleko je postup na Euro?

Ve skupině s Polskem, Albánií, Moldavskem a Faerskými ostrovy, ze které postupují první dva týmy přímo na Euro 2024 v Německu a další do baráže, to po losu vypadalo na postup v suchém triku. Reprezentace ale poté co doma porazila Polsko, remizovala v Moldavsku, doma s Albánií a minulý týden tam dostala trojku. O postup tak s Polskem a Moldavskem musí bojovat až do závěrečného termínu v půlce listopadu.

Situaci má i přes nepřesvědčivou hru a výsledky dobrou, protože Polsko tápe ještě víc, naposledy včera doma jen remizovalo 1:1 s Moldavskem. Česko tak teď má o bod víc než třetí Polsko a o dva body víc než čtvrté Moldavsko. Polsko má o odehraný zápas víc než Česko, Moldavsku stejně jako Česku zbývají dva zápasy (doma s Albánií a v Česku). Česku tak za měsíc stačí výhra ve druhém zápase s Moldavskem, který se hraje v Olomouci. Protože i kdyby v Polsku prohrálo, tak ho tři body s Moldavskem před Polsko (a případně i Moldavsko) bezpečně vrátí. Dobré šance na přímý postup dávají i dvě listopadové remízy, protože teď má Česko o tři góly lepší skóre než Moldavsko.

Co by pro Česko znamenala případná neúčast na Euru?

Fanoušci by přišli o příležitost vidět českou reprezentaci na velkém turnaji na velkých stadionech kousek od domova – u sousedů v Německu, kde se Euro 2024 bude hrát. Reprezentanti by přišli o možnost ukázat se na velkém turnaji a posunout tak kromě jiného své kariéry dál.

„A největší průšvih by to samozřejmě byl pro Fotbalovou asociaci ČR. Přišla by o startovné od UEFA, které činí zhruba 250 milionů korun, při dalších postupech na turnaji samozřejmě víc. Chyběly by bonusy od sponzorů, nové by nic nelákalo a ty dosavadní k případnému prodloužení smlouvy už možná také ne,“ uvádí Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý.

„Navzdory půlmiliardové státní dotaci žije FAČR už nyní z ruky do huby, protože předseda Fousek ani poté, co se postavil do čela obchodní společnosti STES, není schopen sehnat ani korunu,“ dodává Mádl.

Co řekli trenér s kapitánem?

Takto odpovídal na otázky novinářů na tiskové konferenci po nedělní výhře 1:0 nad faerskými ostrovy Jaroslav Šilhavý:

Jak vnímáte i po lidské stránce to, co se vše kolem vás děje v poslední době?

Samozřejmě to není příjemné, ale určitě bych nechtěl hazardovat s pozicí trenéra národního týmu, protože je to nejvíc, kam se můžete v českém fotbale dostat. V momentě, kdy výkonný výbor rozhodne, že odcházím, tak prostě odejdu.

Je pro vás důležitá podpora kabiny? Kapitán Tomáš Souček o tom hovořil několikrát, proti Faerským ostrovům navíc vzal při penaltě zodpovědnost na sebe a dal vítězný gól.

Tomáš je pravý kapitán a vzal penaltu na sebe, ne každý by do toho šel. On ten gól ale nedával pro mě. Dal ho pro celý tým. Je to samozřejmě důležité, když víte, že vám hráči věří a podporují vás. Je to určitě příjemné.

Po vítězství nad Faerskými ostrovy mužstvo má stále situaci ve skupině ve svých rukou a zisk šesti bodů v listopadu proti Polsku a Moldavsku bude znamenat přímý postup. Považujete to za výhodu?

Hrozně by mě mrzelo, kdybychom to nezvládli a nepostoupili na mistrovství Evropy. Ať už se mnou, nebo beze mě. To není o mně. Ani o jiných jednotlivcích. Je to o Česku, o reprezentaci. Dokud tu budu, tak se to budu snažit dělat co nejlépe.


A takto mluvil kapitán reprezentace Tomáš Souček (následující přepis je převzatý z webu isport.cz):

Měl by se výkonný výbor asociace, který bude řešit pozici trenéra Šilhavého, spojit i s hráči? Přivítal byste to?

Budu rád, myslím, že by to tak mělo být, aby se výkonný výbor spojil hráči v nějaké komunikaci. Oni sami vlastně nejsou v té kabině, neví úplně, jak to hráči cítí. Takže by to tak mělo být. Ale uvidí se, co se bude dít.

Vy už jste naznačil, že chcete, aby trenér zůstal.

Zažili jsme s ním dlouhý čas – a vlastně i pozitivní. Jsme na jedné lodi, jak už jsem říkal, je tady třiadvacet hráčů, trenér, realizační tým, ale právě on má ten terč na sobě. Měli bychom ho mít všichni. Já podporuju všechny, trenéra, realizační tým, hráče…

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s