Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Německý paradox: rok s blbou náladou, ale plnými stadiony

16. říjen 2023
Sdílejte:
Německý fotbal neprožívá zrovna sportovní žně: poslední tři velké reprezentační turnaje, od áčka přes jednadvacítku až k šampionátu žen, skončily fiaskem. Přesto týden co týden chodí na stadiony v celé zemi fanoušci v množství dříve nevídaném. Říkáte si, jak je to možné?
Vyhlíží lepší budoucnost?Foto: Profimedia

Poslední rok byl jeden z nejhorších v dějinách německého fotbalu. Všude vyklízel pozice, na které byl dlouho zvyklý.

Nejprve reprezentační áčko ztroskotalo v základní skupině světového šampionátu, už podruhé za sebou, a marná byla útěcha, že v Kataru hrálo přeci jenom líp než o čtyři a půl roku dřív v Rusku.

Počátkem letošního léta na mistrovství Evropy v Gruzii podobně selhala jednadvacítka. Čtvrté místo v základní skupině, jediný získaný bod z devíti možných. Zvláště úvodní remíza s Izraelem bolela – v zápase, kdy Němci neproměnili dvě penalty.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

O pár týdnů později přišlo překvapení asi největší. Ženy, finalistky posledního Eura, ztroskotaly už v úvodní fázi MS. Postup ze skupiny se bral za tak samozřejmý, že i předseda svazu si naplánoval let do Austrálie až na vyřazovací část. V té době už Němky jenom sledovaly, jak si cestu dál užívají Maročanky, kterým předtím nadělily šest gólů.

Ani se začátkem nové sezony nenastala nuda. Nejdřív nezvykle vyhrocené debaty o chystané reformě mládežnického fotbalu, pak napětí kolem volby nového sportovního ředitele svazu.

Kocovina vyvrcholila zářijovou porážkou áčka 1:4 v přípravném zápase s Japonskem a předčasným koncem Hansiho Flicka. Stal se vůbec prvním odvolaným trenérem v historii německého fotbalu. I jeho předchůdcům sice neúspěchy utnuly angažmá (Jupp Derwall na ME 1984, Erich Ribbeck o šestnáct let později), ale z funkce vždy odstoupili sami. Navíc se tak nikdy nestalo v reprezentační pauze, mezi dvěma zápasy. To je možná i světový unikát.

Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.