Z oslavy fotbalu je jeho degradace. A můžou za to fanoušci. Finále poháru v Plzni zkazili, když po zápase, který vyhrála Sparta, vtrhli na hřiště členové domácího kotle. Na hřiště, kde v tu dobu byly jen oba týmy a sparťanští fanoušci v tu chvíli uposlechli výzvu, kterou jim letenský klub směřoval včera, a na hřiště domácí Plzně nevběhli.
V hlavním vysílacím čase, kdy se na jeden z vrcholů domácí fotbalové sezony zřejmě dívala i spousta lidí, kteří fotbal běžně nesledují, se největší sport v Česku prezentoval jako buranský a násilnický. Z reklamy na fotbal bylo během chvíle potvrzení všech stereotypů, proti kterým se aktivní zástupci fanouškovské scény snaží bojovat.
Nestavte před nás ploty. Neposílejte na zápasy tolik policistů. Nestavte je před nás, když chceme slavit titul.
Tyhle požadavky se teď všem z fotbalového prostředí budou prosazovat hůř. Po hodně nepovedeném zásahu policie proti fanouškům Sparty v Mladé Boleslavi, kde mířil slzný plyn i na děti, mířily výzvy z fotbalového prostředí k ministru vnitra, aby začal řešit to, jakým stylem policie k fanouškům přistupuje.
V Plzni si teď sami fanoušci řekli o opačný postup. Ministr Rakušan se teď spíš bude ptát: a dokážete si představit, co by se stalo, kdyby v Plzni policisté nebyli?
Ano, drtivá většina fotbalových fanoušků rozbroje nechce, nechce násilí v hledišti ani na hřišti. A i v Plzni se problém týkal maximálně několika desítek problémových jedinců, kteří překročili všechny meze (plzeňská strana vše začala, z kotle Sparty přilétlo plastové sedátko na hosty ve studiu České televize).
Ale dokud fotbalové prostředí nebude schopné samo zpacifikovat problémové chování svých členů, říká si o nakládání ve stylu permanentně podezřelých.
Problém je kromě samotných jedinců z řad fotbalových fanoušků, kteří zaslouží tvrdé tresty, evidentně i s organizací. Zástupci ligy, Boleslavi i Sparty dopředu věděli, že sparťané můžou slavit v Boleslavi titul. Pořadatelská služba ale evidentně posílena nebyla, s fanoušky nikdo dopředu nekomunikoval (tak jako poučená Sparta včera před finále poháru) a požár se hasil zásahem policie, která evidentně také nebyla dobře připravená, když celou situaci podle dostupných záznamů z místa spíš dál hrotila.
A teď v Plzni sice před koncem zápasu před plzeňským kotlem sedí velké množství pořadatelů, po zápase ale rozběsněné fanoušky nechají vyrazit na plochu, aby si to namířili přímo na férovku proti sparťanskému kotli. Tohle je druhé pořadatelské selhání zástupců fotbalu během pár dnů. Po Boleslavi je navíc to plzeňské ještě méně pochopitelné, když zástupci fotbalu přece měli udělat vše pro to, aby byl tentokrát klid. Zvlášť když proti sobě stáli velcí rivalové.
Fotbal v Česku zažívá zlaté časy. Tři kluby v jarní fázi evropských pohárů, nové stovky milionů po tendrech LFA, pravidelně vyprodané arény v Edenu a na Letné, nový stadion v Hradci… Sám se teď vrátil o několik let zpět.
I tak by ale jeho zástupci ze všech sil měli hájit princip, že hlídací psy u hřiště při finálových zápasech znovu nechceme. Nové peníze ze zmíněných tendrů by se měly využít i na to, aby pořadatelskou službu na stadionech nedělali brigádníci, ale profesionálové. Alespoň při finálových zápasech sezony, u kterých víme, že pravidelně dochází k potížím. Protože k fotbalu, bohužel, patří, a vždycky patřit budou, i lidi, se kterými se na ničem kloudném nedomluvíte. A ty si holt fotbal musí pohlídat, pokud nechce dál být obvyklým podezřelým.
„FAČR věnovala maximální úsilí tomu, aby finále MOL Cupu bylo skutečným vyvrcholením domácího poháru. Představitelé asociace se proto v minulých týdnech opakovaně sešli se zástupci fanoušků, bezpečnostními manažery i dalšími funkcionáři obou klubů, a společně se snažili nastavit taková opatření, která přispějí k hladkému průběhu finále i slavnostnímu ceremoniálu po zápase. Chtěla se tak vyhnout nedůstojným obrázkům, které v českém fotbale vidět nechceme.
Asociace proto dopředu avizovala, že vstup na hrací plochu je zakázaný. Toto bezpečnostní nařízení mělo minimalizovat riziko střetu obou fanouškovských táborů. FAČR o tom informovala prostřednictvím svých komunikačních kanálů, v médiích, informaci šířily oba kluby a několikrát zazněla i na stadionu.
Bezpečnostní služba se snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. Tu o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem, jako například útokům na reportéry České televize.
FAČR událostí, které po finále nastaly, lituje, protože hrubě poškozují fotbal jako celek. Navíc v době, kdy v Česku probíhá fotbalový boom, ke kterému přispěli právě i fanoušci. Středeční události ukázaly, že snaha o kultivaci fanouškovského prostředí musí pokračovat.
Asociace děkuje všem divákům, kteří nastavená pravidla respektovali. Na druhou stranu důrazně odsuzuje chování těch fanoušků, kteří se nejen na hrací ploše dopouštěli výtržností.
Vedení Fotbalové asociace České republiky bezprostředně po skončení středečního utkání finále MOL Cupu zahájilo vlastní šetření incidentů, které provázely zmíněné utkání. Vedení FAČR si vyžádalo podrobné podklady jednotlivých složek asociace, které se na organizaci utkání podílely. Ve vyhodnocení zohlední také stanoviska Policie České republiky a obou klubů. Se závěry šetření bude seznámen Výkonný výbor FAČR a poté asociace také oznámí přijatá opatření.“
FK Mladá Boleslav hraje svůj předposlední zápas v základní části Konferenční ligy ve čtvrtek od 21:00 hodin doma proti Jagiellonii Bialystok. Střetnutí s polským mistrem vysílá stanice Sport 1.
Ve středu jde proti Spartě na lavičce Feyenoordu. Jako sparťanská legenda. Důvěru letenských fanoušků měl Brian Priske už jako neznámý nováček.
Slavia hraje svůj šestý zápas v Evropské lize ve čtvrtek od 21:00 hodin v Edenu proti Anderlechtu. Střetnutí s aktuálně třetím týmem belgické ligy vysílá stanice Sport 2.