Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Je Hradec novým Slováckem? Jedou nad plán, říká Podaný

30. leden 2023
Sdílejte:
Je Hradec Králové nově prvním za nejlepší ligovou trojkou? Co s ním udělá přesun na nový stadion? A co je pro jeho budoucnost klíčové? Vyhrál v Plzni zaslouženě? Aktuální ligové otázky po prvním jarním kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.
Hlavní strůjce současných hradeckých úspěchů, trenér Miroslav Koubek.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Hradec vyhrál překvapivě v Plzni. Je to podle vás hlavní událost 17. kola?

Ano, myslím, že výhra Hradce na půdě ligového lídra z Plzně překvapila takřka všechny. Hradec znovu ukázal, že dokáže potrápit favority. Před zápasem měla všechny trumfy v rukách Viktoria, navíc dokázala jít do vedení, Hradec se ale vzchopil a odvezl všechny tři body.

Hradec porazil Slavii v prvním kole aktuální sezony a v prvním kole loňské nadstavby, kdy tím vlastně sešívané připravil o titul, když to zjednoduším. Teď je v lize čtvrtý, sedm bodů za třetí Spartou. Je podle výsledků v posledních dvou sezonách novým Slováckem, tedy prvním týmem za velkou trojkou?

Podle mě jedou Hradečtí pořád trochu nad plán, i když na závěr podzimu měli lehce smůlu, když nedokázali potvrdit předchozí dobré výsledky, neodskočili týmům pod nimi a třikrát v řadě prohráli (se Slováckem 1:2, V Liberci 0:2 a s Pardubicemi 1:3). Teď se ale dokázali vrátit na vítěznou vlnu. Myslím, že za jejich úspěchy stojí trenér Miroslav Koubek, který dokáže velmi dobře načíst silné stránky svých hráčů, kteří pak v zápasech dokáží plnit jeho taktické pokyny. To je základ hradeckého úspěchu.

Protože další výrazné zbraně klub nemá vzhledem k tomu, s jakým rozpočtem operuje. Ten je někde kolem 90 milionů korun na rok, což je lehký ligový podprůměr. Může kromě výborné práce trenéra Koubka votrokům pomáhat i vidina nového stadionu, na který se přestěhují v příští sezoně, nebo je to moc abstraktní věc?

Rozhodně se k tomu upínají a když vidí, jak stadion postupně roste, tak je pro ně určitě velký cíl, se v první lize minimálně udržet a na novém stadionu hrát nejvyšší soutěž. Pokud nedojde k velkému a nečekanému propadu formy nebo k velkému počtu zraněných, tak už jim účast v příštím ročníku neunikne. Nevím, do jaké míry to může hrát roli v současných výkonech, pokud ale Hradec bude dál plnit taktické pokyny trenéra Koubku, tak si myslím, že dokáže potrápit každého soupeře. Otazník mám u zápasů, kde bude v domácím prostředí muset tvořit, muset udávat tempo zápasu a být v něm dominantním týmem. Tam je alfa a omega toho, zda se Hradečtí dokáží udržet na předních příčkách tabulky.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

A s tím, jak trenéra Koubka a jeho práci za rok a půl v lize známe, tak byste řekl, že Hradec na tohle zbraně má?

Jak už jsem říkal, Hradec podle mě jede nad plán. Ale to neznamená, že by se měl pohybovat ve spodní třetině ligy. Jeho hra dává smysl a přijde mi, že hráči jsou na zápas dobře připravení po mentální stránce, což je důležitá součást výkonu. Pokud v tomto dokážete soupeře předčít, pak můžete uspět takřka v každém zápase. Proto si myslím, že Hradec bude na konci sezony někde od sedmého místa výš.

A tam vidíte jeho místo i do budoucna, až bude hrát na novém stadionu? Nepředpokládáte, že by impuls v podobě nového domova Hradec vystřelil aspoň na tu pozici prvního za velkou trojkou?

Pokud se týká srovnávání se Slováckem, tak podle mě má tým z Uherského Hradiště vyšší hráčskou kvalitu. Mají zkušené hráče, kteří prošli mnoha zajímavými kluby, navíc si jejich kádr nějakou dobu sedal. Velkou podobnost tam nevidím. U Hradce bude záležet na tom, zda se mu podaří přivést nové investory a s nimi víc peněz do klubu. Pak by dokázal hráče udržet na delší dobu, což by ambicím klubu prospělo. V létě jim odešli důležití hráči - Jan Král, Jan Mejdr a Adam Vlkanova. Teď je ještě dokázali nahradit. Ne však stejnou hráčskou kvalitou, ale úpravou herního systému a tým funguje opět dobře. Mají tedy dobře našlápnuto, ale ještě podle mě nejsou tak daleko, abychom o nich mluvili jako o týmu, který by měl být pravidelně za velkou trojkou.

Lízátka už zase stojí.

Dnes je FC Hradec Králové ve stoprocentním vlastnictví města, jehož vedení plánuje minimálně část podílu prodat. V tom je asi základní možný zlom pro případnou lepší budoucnost. Kdyby se to povedlo a klub získal movitého a schopného nového majitele, bude mít hradecký klub výrazně lepší výhled. Ale je to prostě nejistá věc, u které teď nelze odhadovat, jak dopadne.

Pro Hradec je důležité získat stabilního partnera, aby dokázal udržet stabilitu v hráčském kádru, aby nemusel za každou cenu klíčové hráče prodávat hned při prvních nabídkách. Nemůže být závislí na tom, že dokáží klíčové odchody nahradit jen na základě znalostí trenéra Koubka a jeho realizačního týmu. To je sázka na riziko a spoléhat na to dlouhodobě může být ošemetné.

Proč Plzeň s Hradcem prohrála? Byl to nezasloužený výsledek, když celkový poměr střel byl 17:10 a na bránu to bylo 6:3?

Plzeň v závěru měla šance klidně i na zvrat a zisk tří bodů. Rafiu Durosinmi i Matěj Vydra měli velké šance, ale nepodařilo se jim prostřelit brankáře Pavola Bajzu, který musel do zápasu naskočit za zraněného Michala Reichla. Plzeň hrála dost podobně jako na podzim, dostala se do vedení a chtěla hrát zodpovědně dozadu. Věřili, že to dohrají. Hradec byl proti, zvládl na konci prvního poločasu skvěle zahrát brejk, který táhl Matěj Ryneš a zakončil ho exkluzivní střelou Vojtěch Smrž. Byl to tak těžký kop, že si nemyslím, že ho jde pravidelně opakovat. V ten moment ho ale zvládl naprosto skvěle a narušil tím plzeňské vnímání průběhu zápasu, vyrovnání je dost překvapilo.

Plzeň klidně mohla po čtvrt hodině vést 2:0, nebo i 3:0. A měla i další šance na to náskok navýšit. Hradec dostal šanci a zvedl ji povedeným brejkem a zlepšenou hrou ve druhém poločase. Ale zpět k Plzni. Co od ní dál čekáte? Byl to jen jednorázový výpadek? Udrží se v boji o titul celé jaro?

V boji o titul se udrží a nemusí k tomu vymýšlet nic extra nového. Potřebují hrát jako loni a poctivě sbírat body, i když budou zase hrát tak, že to ne vždy bude okulahodící. Musí být efektivnější než proti Hradci, kdy útočníci spoustu šancí neproměnili. Jedinou otázkou pro mě je, zda bude víc šancí dostávat mladíček Durosinmi nebo zkušený Vydra, který může být pro Plzeň velmi důležitý, pokud se dokáže dostat do top zápasové kondice.

Může Sparta vyhrát titul? Nejsilnější je Slavia

Letenští si v zimě zahráli s kvalitními soupeři a posílili na svých doposud nejslabších postech. Probereme si sparťanské problémy na podzim, jejich možná řešení směrem k jarní fázi a zda tento posun bude stačit při náročné stíhací jízdě za Plzní a Slavií, které taky výrazně posílily.

Přečíst

Jak moc velkou komplikací pro Viktorii je, že na jaře hraje se Slavií a Spartou vždy venku?

Rozhodně by pro Plzeň bylo příjemnější, kdyby hrála doma. V takto vypjatých zápasech je domácí prostředí důležitou výhodou. Ale je to prostě tak nalosované a musí se s tím poprat. Záleží také na tom, v jaké pozici Viktoria do těchto zápasů půjde. Pokud nebude první a nepůjde do šlágrů z pozice týmu, který musí uhájit vedení, může jí pomoci, že na ní bude menší tlak. Ale spíš si myslím, že to zůstane hodně vyrovnané a pod tlakem budou všichni.

Zajímá mě také váš pohled bývalého hráče na jednu dílčí situaci ze zápasu Plzně s Hradcem. Došlo při ní ke střetu hlavami útočníka Tomáše Chorého a brankáře Michala Reichla. Na sociálních sítích se pak objevila na Chorého kritika, že do souboje, po kterém Reichl musel střídat, nemusel jít tak tvrdě. Jak jste to viděl?

Řešili jsme to s Davidem Sobiškem ve Footcastu. Za nás oba je v tom Tomáš Chorý tentokrát trochu nevinně z pohledu toho, že tam nebyl úmysl. Pouštěl jsem si tu situaci víckrát a jde vidět, že se soustředí jen na míč. Když ho chtěl trefit, tak neměl jinou možnost než do toho jít naplno. Neměl ani čas podívat se, kde stojí gólman. Reichl tam byl o trochu dřív, bohužel to odnesl zraněním, ale zlý úmysl tam vidět nebyl. Dokážu si představit, že to byl faul na žlutou kartu, protože to bylo ve vysoké intenzitě. Ale nespojoval bych to s některými jinými zákroky z této sezony.

Kdo vyhraje ligu?

Tohle byly negativní emoce a co naopak pozitivní moment 17. kola? Za mě to byl třeba skvělý návrat Micka van Burena na Slavii, který během pár minut zlomil ve prospěch sešívaných nádherným gólem i asistencí zápas s Jabloncem. A pak bych zmínil i výkony dvou brankářů - Matej Rakovan zachránil Zlínu bod s Baníkem a náhradník Pavol Bajza vychytal Hradci v závěru výhru v Plzni. Co vyzdvihujete z uplynulého víkendu vy?

Zaujala mě Slavia, která jako jediná z velké trojky zvládla úvodní zápas jara, ve kterém šel každý z hlavních aspirantů na titul do vedení. U sešívaných byla vidět hladovost, pořád chtěli dávat góly, i když už byl zápas rozhodnutý a byli díky tomu i v největší herní pohodě. Chválím je za to, že dokázali jako jediní z velké trojky zvrátit i zápas, jehož vývoj šel v jednu chvíli proti nim.

Slavia jede v příštím kole do Pardubic, kde se otevírá nový stadion pro 4600 lidí. Domácí si poprvé do dvou a půl letech v první lize zahrají opravdový domácí zápas. Jak velký okamžik pro ligu to je?

Je to velká událost. Obecně je dobře, pokud se zázemí napříč kluby modernizuje. I pro fanoušky je skvělé, že budou mít konečně vlastní domov. Přijede jim navíc Slavia, což by mělo diváky nalákat a třeba přijdou i ti, kteří by na méně atraktivní zápas nedorazili. Je možné, že tam tito lidé zjistí, že mají novou možnost, kde trávit víkendová odpoledne a budou se vracet. Zaznamenal jsem i výhrady k novému stadionu, například co se sektoru hostí týče, který někteří fanoušci překřtili na klec. Přijde mi to možná až odstrašující pro příznivce hostujících klubů jezdit do takového prostředí. Zaznamenal jsem i vyjádření činovníků Pardubic, kteří se odvolávají na policejní požadavky.

Policisté v sektoru pro hostující fanoušky v Pardubicích.

Zápas 18. kola podle Jakuba Podaného?

Pro mě je to nedělní souboj Sparty s Mladou Boleslaví. Letenští se po remíze v Olomouci potřebují vrátit na vítěznou vlnu. Zápas proti Sigmě se jim nepovedl podle představ a budou se chtít vrátit k dobré formě ze zimní přípravy.


Na podobný ligový souhrn se u nás nově můžete těšit každé pondělí. Tak za týden zas nashle u První ligy.


Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu