Fotbal patří k nejsledovanějším sportům a jeho prezentace v televizním vysílání je důležitým faktorem toho, jak velké publikum daná soutěž osloví, nebo naopak otráví. Nástup sociálních sítí diametrálně změnil požadavky na tvůrce televizního produktu. Moderátoři, komentátoři i experti jsou podrobeni často nekompromisní kritice a i vzhledem k velmi konkurenčnímu prostředí na sobě musí neustále pracovat.
Experti se rekrutují nejčastěji z řad trenérů a hráčů. Zejména v britském mediálním prostoru se i díky velkým finančním možnostem vysílatelů daří angažovat i největší hvězdy. Experti tam podstupují náročnou přípravu, která klade důraz na projev, vytříbenost názorů a odborný vhled.
V tuzemském prostředí jde o záležitost přinejlepším velmi zřídka praktikovanou. A i obyčejný divák velmi rychle odhadne, zda předkládané informace mají hlubší kontext. Proto je nesmírně osvěžující, když se objeví originální a talentovaní glosátoři dění, kteří ještě nedávno nastupovali v nejvyšší soutěži, mají kontakty a informace a dokážou podat věci zajímavě a přitom srozumitelně.
Dva takové experty máme v 17. dílu podcastu. Jakub Podaný a Antonín Rosa v něm mluví o jejich vnímání novinářského prostředí v době aktivní kariéry, o motivaci, která je vedla na druhý břeh i o tom, zda mají ambice stát se třeba moderátory studií. Přejeme příjemný poslech.
1:26 – Začátky Antonína Rosy a Jakuba Podaného v pozici televizních expertů.
3:33 – Stres, tréma a nároky na experta při vystupování před kamerou.
10:13 – Zpětná vazba z fotbalového prostředí.
14:25 – Jak na sobě Jakub Podaný a Antonín Rosa pracují? A jak vypadá jejich příprava a využívání zdrojů?
30:46 – Prezentace dat a analýzy versus fotbal jako zábava.
44:12 – Budoucnost televizních expertů a jejich jiné role.
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?