Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Škodí Plzeň v Lize mistrů koeficientu? Kritici přehání a zapomínají na bonus

26. říjen 2022
Sdílejte:
Plzeň proti Barceloně, Bayernu a Interu nemá šanci. Kromě jiného nepřipisuje body do koeficientu. Bylo by líp, kdyby hrála jiný pohár?
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Někteří fanoušci mají podle diskuzí na sociálních sítích pocit, že hrát skupinu Ligy mistrů je z pohledu koeficientu jednoznačně nevýhodné. Zvlášť když Plzeň k sobě dostala tři evropské giganty a vážně hrozí, že ve skupině neuhraje ani bod.

Větší šance na zisk bodů by měla v Evropské lize nebo ještě lépe o stupínek níž v Evropské konferenční lize, kde jsou obecně výrazně lehčí soupeři. Tak zní jednoduchá a na první pohled logická argumentace proti účasti ve skupině Ligy mistrů z pohledu koeficientu.

Kdo takto argumentuje, zapomíná ale na několik faktů. A to pomineme ten základ, že prostě každý chce hrát s těmi nejlepšími. Liga mistrů je navíc snem každého klubu v Evropě i kvůli vysokým finančním odměnám.

Zaprvé neplatí, že v Evropské lize dostanete lehkou skupinu, kde budete automaticky sbírat body. A i když se dostanete do teoreticky lehké skupiny, tak z toho automaticky není plodný bodový sběr. Podívejte se na Slavii v konferenční lize. Jednoduchá skupina a po čtyřech zápasech v ní Slavia připsala jednu výhru a jednu remízu.

Dále se zapomíná na to, že za samotnou účast ve skupině Ligy mistrů se připisují do koeficientu bonusové body. Konkrétně si Plzeň připsala čtyři. Takže samotná účast se vlastně rovná dvěma výhrám v jakémkoli evropském poháru. Do koeficientu se totiž výhra od skupinové fáze dál počítá za dva body, remíze za jeden. Plzeň tak zatím ve skupině vlastně získala do koeficientu o bod víc než Slavia ve skupině konferenční ligy.

A zapomínat se nesmí ani na to, že Plzeň pro koeficient odpracovala své už v předkolech.

Za aktuální sezonu české kluby do národního koeficientu připsaly už 5,75 bodu. Národní koeficient se počítá tak, že se sečtou body všech klubů z dané země a vydělí se počtem účastníků za danou zemi v pohárech. Na Plzeň vychází 2,375 bodu, na Slavii 1,875, na Slovácko 1,375 a na Spartu 0,125.

V předkolech, kde Plzeň přešla tři soupeře, se body oproti dalšímu průběhu půlí. Jak se koeficient podrobně počítá, jsme psali v tomto textu.

Česko se v aktuálním žebříčku průběžně drží v klíčové patnáctce, která by od sezony 2024/25 znamenala znovu pět českých týmů v evropských pohárech. Situaci našich soupeřů jsme podrobně mapovali po minulém kole evropských pohárů:


Zdroj info: web Football-coefficient.eu, UEFA


Související články

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář

Video: VAR posvětil krále střelců. Ptáme se: byl Jurečka v ofsajdu?

Václav Jurečka dal v posledním kole dva góly Mladé Boleslavi a obhájil tak korunu pro krále ligových střelců. Obě branky přezkoumával delší dobu VAR a nezrušil je. Jak byste rozhodli vy?

Česká liga
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s