Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficienty: Česko je v klíčové patnáctce. Kdo nás ohrožuje?

06. září 2022
Sdílejte:
Česko má po předkolech evropských pohárů velkou šanci, že se po dvou sezonách se čtyřmi týmy vrátí k pětinásobnému zastoupení. A můžeme se dostat ještě výš. Projděte si sumář koeficientových počtů před startem skupin včetně přehledu týmů, které zůstávají nejbližším soupeřům ve hře.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Pro příští sezonu je jasné, že Česko bude mít v Evropě stejně jako letos čtyři zástupce, nyní se hraje o nasazení do pohárů od sezony 2024/25. Česká pozice vypadá po předkolech i přes brzké vypadnutí Sparty nadějně, patnáctá příčka je na dosah a blížíme se i k další klíčové hranici.

Jak se národní koeficient pro nasazování do evropských pohárů počítá, jsme si podrobně představili v článku před startem předkol. Připomeňme si tak teď jen základní principy: týmy z jednotlivých zemí sbírají body do společného národního koeficientu. Za výhru jsou dva body, za remízu jeden. V předkolech byly body poloviční. K tomu se přičítají bonusové body – ve hře teď byl pouze bonus za základní skupinu Ligy mistrů ve výši čtyř bodů. Celkový bodový zisk týmů z jednotlivých zemí se pak dělí počtem pohárových účastníků. Česko má letos čtyři týmy, dělí tedy čtyřmi.

Pro nasazení do pohárů na jednotlivé sezony se pak sčítá pět předcházejících sezon a aby bylo dopředu jasné, o co se v jednotlivých národních ligách hraje, dělá se tabulka národních koeficientů vždy dopředu. Pro nasazení do příští pohárové sezony se bralo v potaz pětileté období, které končilo loňskou sezonou. V aktuální sezoně se zase uzavře sčítání pro nasazení v sezoně 2024/25.

U ní je potíž v tom, že jde o ročník, ve kterém dojde k pohárové revoluci. Zruší se systém základních skupin, jak ho známe teď a ve všech třech evropských pohárech se bude hrát jedna velká základní skupina. Rozšíří se také počet účastníků skupinové fáze ze 32 na 36 (bude se hrát takzvaným švýcarským modelem a nebude se hrát každý s každým).

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.