Počítáme koeficienty: Česko je v klíčové patnáctce. Kdo nás ohrožuje?

06. září 2022
Sdílejte:
Česko má po předkolech evropských pohárů velkou šanci, že se po dvou sezonách se čtyřmi týmy vrátí k pětinásobnému zastoupení. A můžeme se dostat ještě výš. Projděte si sumář koeficientových počtů před startem skupin včetně přehledu týmů, které zůstávají nejbližším soupeřům ve hře.
Foto: Profimedia

Pro příští sezonu je jasné, že Česko bude mít v Evropě stejně jako letos čtyři zástupce, nyní se hraje o nasazení do pohárů od sezony 2024/25. Česká pozice vypadá po předkolech i přes brzké vypadnutí Sparty nadějně, patnáctá příčka je na dosah a blížíme se i k další klíčové hranici.

Jak se národní koeficient pro nasazování do evropských pohárů počítá, jsme si podrobně představili v článku před startem předkol. Připomeňme si tak teď jen základní principy: týmy z jednotlivých zemí sbírají body do společného národního koeficientu. Za výhru jsou dva body, za remízu jeden. V předkolech byly body poloviční. K tomu se přičítají bonusové body – ve hře teď byl pouze bonus za základní skupinu Ligy mistrů ve výši čtyř bodů. Celkový bodový zisk týmů z jednotlivých zemí se pak dělí počtem pohárových účastníků. Česko má letos čtyři týmy, dělí tedy čtyřmi.

Pro nasazení do pohárů na jednotlivé sezony se pak sčítá pět předcházejících sezon a aby bylo dopředu jasné, o co se v jednotlivých národních ligách hraje, dělá se tabulka národních koeficientů vždy dopředu. Pro nasazení do příští pohárové sezony se bralo v potaz pětileté období, které končilo loňskou sezonou. V aktuální sezoně se zase uzavře sčítání pro nasazení v sezoně 2024/25.

U ní je potíž v tom, že jde o ročník, ve kterém dojde k pohárové revoluci. Zruší se systém základních skupin, jak ho známe teď a ve všech třech evropských pohárech se bude hrát jedna velká základní skupina. Rozšíří se také počet účastníků skupinové fáze ze 32 na 36 (bude se hrát takzvaným švýcarským modelem a nebude se hrát každý s každým).

UEFA zatím nezveřejnila takzvaný Access list pro nový model, přesto na základě prosakujících informací existuje obecná shoda, že klíčová dělicí čára zůstane na 15. příčce v žebříčku národních koeficientů. Alespoň patnácté místo znamená pět týmů v pohárech, teď je Česko na čtyřech. Další zajímavou dělicí čarou, která bude znamenat nejspíš především nasazení do vyšších předkol, údajně bude 12. příčka. Zde je však na místě přiznat, že nevíme, jaké přesně výhody bude mít dvanáctá země v žebříčku národů oproti zemi na místě třináctém.

Pokud české kluby zažijí úspěšný podzim a přidají ideálně i nějakou nadstavbu na jaře – kdyby například Slavia zopakovala čtvrtfinále Evropské konferenční ligy – může Česko myslet i na 12. místo. Prioritou ale zůstává nejlepší patnáctka, která je na dosah.

Ze 17. na 13.

Česko startovalo tuto sezonu ze 17. místa. Na 15. příčku, na které bylo na začátku sezony Švýcarsko, ztrácelo Česko necelý jeden bod. Po odehrání předkol evropských pohárových soutěží a přičtení bonusových bodů za kvalifikace do základních skupin Ligy mistrů (za kvalifikace do skupin Evropské ligy a konferenční ligy se bonusové body nepřipisují) si Česko významně polepšilo a poskočilo na 13. místo.

V předkolech nasbíralo druhý nejvyšší počet bodů (4,250). Lepší bylo pouze Lichtenštejnsko, jehož jediným zástupcem v pohárech je FC Vaduz hrající druhou švýcarskou ligu. Ten šokujícím způsobem pronikl do základní skupiny Evropské konferenční ligy po třech výhrách a třech remízách (třikrát bod za výhru + třikrát půl bodu za remízu = 4,5 bodu, které Lichtenštejnsko dělí jen jedním týmem).

O výtečný český zisk se zasloužila především Viktoria Plzeň, která v předkolech pětkrát vyhrála a jednou remizovala, což Česku přineslo 1,375 bodu (5,5 bodu děleno 4). Bonus za postup do základní skupiny Ligy mistrů činí pro náš národní koeficient další jeden bod (4 bonusové body dělené 4 českými týmy). Úspěchy Plzně přinesly více než polovinu doposud získaných bodů. Slavia přispěla čtyřmi výhrami a jednou remízou, což znamená 1,125 bodu. Slovácko přidalo dvě výhry a jednu remízu, tedy 0,625 bodu. Jediným zklamáním bylo rychlé vypadnutí Sparty, která stihla přidat jen 0,125 bodu za jedinou remízu.

Aktuální pořadí v žebříčku koeficientů před startem skupinové fáze evropských pohárů vypadá následovně:

Pořadí

Země

Celkový koeficient

Rozdíl oproti ČR

Týmy ve hře

LM

EL

EKL

11.

Srbsko

28,875

+2,325

0

1

1

12.

Norsko

26,750

+0,200

0

1

1

13.

Česko

26,550

0

1

0

2

14.

Švýcarsko

26,425

-0,125

0

1

1

15.

Rusko

26,215

-0,335

0

0

0

16.

Ukrajina

25,700

-0,850

1

1

1

17.

Řecko

24,725

-1,825

0

1

0

18.

Chorvatsko

24,650

-1,900

1

0

0

19.

Dánsko

24,625

-1,925

1

1

1

20.

Izrael

23,000

-3,550

1

0

1

21.

Turecko

22,700

-3,850

0

2

2

22.

Kypr

22,075

-4,475

0

2

1

Při hodnocení šancí na udržení se v nejlepší patnáctce je třeba zdůraznit, že pro další sbírání bodů je účast ve skupině Ligy mistrů nevýhodná (byť má konkrétně Plzeň nahráno tučným ziskem za předkola a bonusem za skupinu). Kvalita soupeřů je výrazně nad týmy ze zemí, které bojují o nejlepší patnáctku, ty tak budou rády za jakýkoli zisk. Třeba Chorvatsko tak má na předehnání Česka mizivé šance. V pohárech mu zbylo jen Dinamo Záhřeb právě ve skupině Ligy mistrů.

Řecku, které ztrácí na Česko podobně jako Chorvatsko téměř dva celé body, zůstal ve hře pouze Olympiakos. Ten je ve skupině Evropské ligy, kde má za soupeře Freiburg, Karabach a Nantes a má tak solidní šanci uhrát nějaké body a postoupit do jarní fáze některého z pohárů. Jenže aby to stačilo na Česko se třemi týmy v pohárech, musely by české kluby ve skupinách naprosto selhat. Česku například stačí, aby Slavia kopírovala výsledky Olympiakosu a Řecko bude bez šance.

Kolik českých týmů postoupí do jara?

Mizivou šanci na dohnání Česka má také Izrael, který ztrácí přes 3,5 bodu a v pohárech už má jen dva týmy. Maccabi Haifa ve skupině Ligy mistrů pravděpodobně skončí poslední a nepřipíše příliš bodů. Kypr má sice ve hře tři týmy a žádný z nich není v Lize mistrů, ztrácí však na Česko téměř 4,5 bodu a navíc dělí své bodové zisky pěti. Rozdíl 4,5 bodu proto dělá více než 11 výher kyperských klubů navíc oproti českým, což se nejeví pravděpodobně.

Úplně ze hry je aktuálně patnácté Rusko, jehož kluby UEFA kvůli válečné agresi na Ukrajině z pohárů vyloučila. Do koeficientu se Rusku za letošní sezonu započítá zisk 4,333 bodu, což odpovídá nejnižšímu získanému koeficientu za posledních pět sezon.

Reálně tak bude Česko v dalším průběhu sezony 2022/23 bojovat o nejlepší patnáctku především s Norskem, Švýcarskem, Ukrajinou, Dánskem a Tureckem, přičemž uspějí jen čtyři z těchto šesti zemí. Norsko, Česko a Švýcarsko mají prakticky totožnou výchozí pozici a pro všechny tři země platí, že své bodové zisky dělí čtyřmi. Za každou další výhru berou 0,500 bodu a za remízu 0,250 bodu. Ukrajina, Dánsko a Turecko měly v pohárech původně pět zástupců a své bodové zisky tak dělí pěti, proto jejich týmy „bodují pomaleji“ - za výhru berou 0,400 bodu a za remízu 0,200 bodu.

12. Norsko

Bodø/Glimt: Evropská liga, soupeři Arsenal, PSV, FC Curych

Molde: Evropská konferenční liga, soupeři Gent, Shamrock Rovers, Djurgarden

Norský mistr má poměrně těžkou skupinu, kde by papírově měl bojovat až o třetí místo s FC Curych. Ale pozor, v minulé sezoně Bodø/Glimt favoritům zatápěl. Molde má naopak lehkou skupinu, kde může nasbírat hodně bodů, nicméně favoritem na první místo je Gent.

13. Česko

Plzeň: Liga mistrů, soupeři Bayern, Barcelona, Inter

Slavia: Evropská konferenční liga, soupeři Kluž, Sivasspor, Ballkani

Slovácko: Evropská konferenční liga, soupeři Partizan, Kolín nad Rýnem, Nice

Fotbal a prachy

Chcete mistrovství světa v Rusku nebo Kataru? Proč si dát pozor na putinizaci sportu a co to je? Jak to v Anglii dělali, než přišel Abramovič? Proč si v Německu za špinavé peníze nejde koupit klub? Jak vypadá fotbalová romantika ve Florencii? Odpovědi najdete v novém Football Clubu s tematickým blokem Fotbal a prachy.

Kupuju!

Plzeň má bodově splněno samotným postupem do základní skupiny a jakékoli body budou pro náš koeficient už jen příjemným bonusem. I kdyby už nic neuhrála, nebude to neúspěch. Navíc bilance 0-0-6 není v základní skupině Ligy mistrů až tak častá a i úplní outsideři velmi často alespoň jeden bod ve skupině získají.

Slavii los z pohledu atraktivity soupeřů asi nepotěšil, z pohledu koeficientu se ale jedná o velmi příjemnou skupinu. Že Kluž nedosahuje kvalit, které měla ještě před pár lety, ukázal názorně už Jablonec minulou sezonu (1:0 a 0:2). Turecký Sivasspor rozhodně není tak silným klubem jako Fenerbahce, které Slavia dokázala letos dvakrát porazit, a proti Ballkani, kosovskému nováčkovi v pohárech, jsou dvě výhry přímo povinností. Slavia by jednoznačně měla hrát o první místo ve skupině, za které jsou bonusové body - po vydělení čtyřmi jde o 0,500 bodu do národního koeficientu.

Slovácko dostalo podobně těžkou skupinu jako Slavia loni. Hráči i trenér budou jistě spokojení, že se utkají se třemi velkými kluby, z pohledu koeficientu však nemáme důvod mít kdovíjakou radost. I tady platí, že bodový přísun bude spíš příjemným překvapením.

14. Švýcarsko

FC Curych: Evropská liga, soupeři Arsenal, PSV, Bodø/Glimt

Basilej: Evropská konferenční liga, soupeři Slovan Bratislava, Žalgiris Vilnius, Pjunik Jerevan

Curych je ve skupině s Bodø/Glimt a dvěma favority, z čehož můžeme mít radost, protože lze čekat, že norský nebo švýcarský tým skončí ve skupině poslední a na jaře už hrát nebude. Basilej měla při losu štěstí, dostala snad nejlehčí možnou skupinu a nebylo by překvapením, kdyby posbírala minimálně pět výher. I proto čekáme, že Švýcarsko bude pro nás velmi těžkým soupeřem.

16. Ukrajina

Šachťar Doněck: Liga mistrů, soupeři Real Madrid, Lipsko, Celtic

Dynamo Kyjev: Evropská liga, soupeři Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaka

Dnipro-1: Evropská konferenční liga, soupeři AZ Alkmaar, Apollon Limassol, FC Vaduz

Ukrajina je vinou ruské agrese ve velmi těžké pozici, své domácí pohárové zápasy musí hrát kluby v jiných zemích a Šachťar i Dynamo nejsou v současnosti zdaleka tak silné jako ještě nedávno. Odhadovat jejich úspěšnost ve skupinách je proto velmi složité. Největší šanci na postup do jarní fáze alespoň nějakého poháru má zřejmě Dynamo Kyjev v Evropské lize. Ukrajina na nás ztrácí přes 0,800 bodu, tedy dvě výhry, navíc bude sbírat body pomaleji než Česko.

19. Dánsko

FC Kodaň: Liga mistrů, soupeři Manchester City, Sevilla, Borussia Dortmund

Midtjylland: Evropská liga, soupeři Lazio, Feyenoord, Sturm Graz

Silkeborg: Evropská konferenční liga, soupeři West Ham, FCSB, Anderlecht

Všechny dánské kluby mají velmi těžké skupiny. Dánsko by nás předehnat nemělo, ztrácí téměř dva celé body, tedy téměř pět vítězství.

21. Turecko

Fenerbahce: Evropská liga, soupeři Dynamo Kyjev, Rennes, AEK Larnaka

Trabzonspor: Evropská liga, soupeři Crvena Zvezda, AS Monako, Ferencváros

Basaksehir: Evropská konferenční liga, soupeři Fiorentina, Hearts, RFS Riga

Sivasspor: Evropská konferenční liga, soupeři Slavia, Kluž, Ballkani

Kdyby Turecko bylo Česku blíž, bylo by velkou hrozbou. Má čtyři týmy ve skupinách a každý z nich může reálně myslet na postup do jarní fáze, to je velká síla. Náskok máme čtyřbodový, což je víc než devět výher, přičemž turecké kluby odehrají v základních skupinách 24 zápasů. Dva z nich budou přímé souboje s Českem v podobě zápasů Slavie se Sivassporem, tady si budeme přát český úspěch dvojnásob. Turecko ze hry není.

Verdikt

Česko je díky povedeným předkolům ve velmi dobré výchozí pozici. Pokud Slavia potvrdí roli favorita ve skupině konferenční ligy, mělo by to stačit na udržení v nejlepší patnáctce, protože Dánsko má své kluby v těžkých skupinách a Turecko je od nás až příliš daleko.

Rozhodně však není nic hotovo, předpoklady mohou shořet jako papír. Každý zápas bude důležitý a rozhodovat nakonec můžou případné překvapivé příspěvky Plzně a Slovácka. Máme před sebou napínavý podzim a věřme, že také jaro s českou účastí.

Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.

Kupuju!

Související články

Plus, nebo minus? Slávistické posily pod lupou, ohodnoťte je

Česká liga je zpět, o víkendu se po víc jak dvouměsíční pauze odehraje 17. kolo. Slavia začíná v neděli proti Jablonci a na jaro, během kterého bude chtít získat pátý titul za posledních sedm let, si přivedla pět výrazných posil. Představíme vám je a vy je můžete ohodnotit.

Slavia

Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Podcast

Video: Čistý, hrajeme. Gól pohledem rozhodčího

Jak to vypadá, když pískáte v zápase před sedmi tisíci lidmi? Koukněte se na video z kamery, kterou na sobě měl rozhodčí ve sparťanské generálce na ligu.

Zábava
Popup se zavře za 8s