Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Počítáme koeficienty: Česko je v klíčové patnáctce. Kdo nás ohrožuje?

06. září 2022
Sdílejte:
Česko má po předkolech evropských pohárů velkou šanci, že se po dvou sezonách se čtyřmi týmy vrátí k pětinásobnému zastoupení. A můžeme se dostat ještě výš. Projděte si sumář koeficientových počtů před startem skupin včetně přehledu týmů, které zůstávají nejbližším soupeřům ve hře.
Losování Ligy mistrů. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Pro příští sezonu je jasné, že Česko bude mít v Evropě stejně jako letos čtyři zástupce, nyní se hraje o nasazení do pohárů od sezony 2024/25. Česká pozice vypadá po předkolech i přes brzké vypadnutí Sparty nadějně, patnáctá příčka je na dosah a blížíme se i k další klíčové hranici.

Jak se národní koeficient pro nasazování do evropských pohárů počítá, jsme si podrobně představili v článku před startem předkol. Připomeňme si tak teď jen základní principy: týmy z jednotlivých zemí sbírají body do společného národního koeficientu. Za výhru jsou dva body, za remízu jeden. V předkolech byly body poloviční. K tomu se přičítají bonusové body – ve hře teď byl pouze bonus za základní skupinu Ligy mistrů ve výši čtyř bodů. Celkový bodový zisk týmů z jednotlivých zemí se pak dělí počtem pohárových účastníků. Česko má letos čtyři týmy, dělí tedy čtyřmi.

Pro nasazení do pohárů na jednotlivé sezony se pak sčítá pět předcházejících sezon a aby bylo dopředu jasné, o co se v jednotlivých národních ligách hraje, dělá se tabulka národních koeficientů vždy dopředu. Pro nasazení do příští pohárové sezony se bralo v potaz pětileté období, které končilo loňskou sezonou. V aktuální sezoně se zase uzavře sčítání pro nasazení v sezoně 2024/25.

U ní je potíž v tom, že jde o ročník, ve kterém dojde k pohárové revoluci. Zruší se systém základních skupin, jak ho známe teď a ve všech třech evropských pohárech se bude hrát jedna velká základní skupina. Rozšíří se také počet účastníků skupinové fáze ze 32 na 36 (bude se hrát takzvaným švýcarským modelem a nebude se hrát každý s každým).

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Club podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.