Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Magická vůně připálené klobásy. Herec Jan Jiráň o lásce (nejen) k Letné

10. únor 2024
Sdílejte:
Specifická vůně rychlého občerstvení v blízkosti stadionu dokáže podle herce, spisovatele a fotbalového nadšence Jana Jiráně udělat z fanouška cestovatele časem.
Jan Jiráň. Herec, hudebník a režisér mluveného slova se narodil v roce 1957 v Praze. K srdci mu přirostly dva soubory – divadelní Ypsilonka, ve které působí už takřka 40 let, a fotbalová Sparta – té fandí od chvíle, kdy ho vzal tatínek poprvé na zápas.Foto: Archiv Jana Jiráně

Před víc než deseti lety jsem zvedl telefon a hlas na druhé straně se zeptal, jestli společně neuděláme audioknihu.

Volal mistrovský režisér audioknih, hvězda studia Ypsilon, všestranný muzikant a zakladatel skupiny s fotbalovým názvem Botafogo, spisovatel – a mohl bych pokračovat dál a dál. Jan Jiráň. A za jeho nabídku vděčím fotbalu. Nemyslím tím ani tak to, že naši Stříbrní Chilané jsou o československých finalistech mistrovství světa 1962. Spíš jde o to, že by mi asi nevolal, kdybychom se neznali z kabiny Unionu Strašnice, kde jsme ještě o deset let dřív půlsezonu sedali vedle sebe. Když se v roce 2012 dověděl, že jsem k padesátému výročí chilského finále s rozhlasovým mikrofonem objel žijící účastníky turnaje, napadlo ho spojit síly a odvyprávět jejich příběh společně.

Dohromady nás dala demokracie fotbalové šatny, o které Jenda Jiráň tak rád vypráví a filozofuje. V kabině jako rovný s rovným usedli student čerstvě odrostlý fotbalovému dorostu a uznávaný herec, který kdysi se Spartou vyhrál mládežnický titul mistra Československa. Jak všichni víme, sounáležitost prožitá ve společném dresu na fotbalovém hřišti dovede během krátké doby sbližovat lidi, kteří by se jinak v životě sotva na něčem shodli nebo by se jinak těžko potkali.

Kouzlu fotbalové šatny vděčím nejen za to, že jsem mohl s Janem Jiráněm spolupracovat, ale taky poslouchat jeho příběhy a mezi čtyřma očima s ním debatovat o fotbale i umění na různých místech od pražských hospod až po tribunu Maracaná nebo slavný hudební klub v Riu. Co dál budete číst, je ták spíš přátelským povídáním než novinářským rozhovorem.

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.