Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Magická vůně připálené klobásy. Herec Jan Jiráň o lásce (nejen) k Letné

10. únor 2024
Sdílejte:
Specifická vůně rychlého občerstvení v blízkosti stadionu dokáže podle herce, spisovatele a fotbalového nadšence Jana Jiráně udělat z fanouška cestovatele časem.
Jan Jiráň. Herec, hudebník a režisér mluveného slova se narodil v roce 1957 v Praze. K srdci mu přirostly dva soubory – divadelní Ypsilonka, ve které působí už takřka 40 let, a fotbalová Sparta – té fandí od chvíle, kdy ho vzal tatínek poprvé na zápas.Foto: Archiv Jana Jiráně

Před víc než deseti lety jsem zvedl telefon a hlas na druhé straně se zeptal, jestli společně neuděláme audioknihu.

Volal mistrovský režisér audioknih, hvězda studia Ypsilon, všestranný muzikant a zakladatel skupiny s fotbalovým názvem Botafogo, spisovatel – a mohl bych pokračovat dál a dál. Jan Jiráň. A za jeho nabídku vděčím fotbalu. Nemyslím tím ani tak to, že naši Stříbrní Chilané jsou o československých finalistech mistrovství světa 1962. Spíš jde o to, že by mi asi nevolal, kdybychom se neznali z kabiny Unionu Strašnice, kde jsme ještě o deset let dřív půlsezonu sedali vedle sebe. Když se v roce 2012 dověděl, že jsem k padesátému výročí chilského finále s rozhlasovým mikrofonem objel žijící účastníky turnaje, napadlo ho spojit síly a odvyprávět jejich příběh společně.

Dohromady nás dala demokracie fotbalové šatny, o které Jenda Jiráň tak rád vypráví a filozofuje. V kabině jako rovný s rovným usedli student čerstvě odrostlý fotbalovému dorostu a uznávaný herec, který kdysi se Spartou vyhrál mládežnický titul mistra Československa. Jak všichni víme, sounáležitost prožitá ve společném dresu na fotbalovém hřišti dovede během krátké doby sbližovat lidi, kteří by se jinak v životě sotva na něčem shodli nebo by se jinak těžko potkali.

Kouzlu fotbalové šatny vděčím nejen za to, že jsem mohl s Janem Jiráněm spolupracovat, ale taky poslouchat jeho příběhy a mezi čtyřma očima s ním debatovat o fotbale i umění na různých místech od pražských hospod až po tribunu Maracaná nebo slavný hudební klub v Riu. Co dál budete číst, je ták spíš přátelským povídáním než novinářským rozhovorem.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.